Raport walutowy
Ten tydzień na rynkach finansowych rozpoczął się dość pozytywnie. Dobrze na rynkowy sentyment wpłynęły informacje o sformowaniu rządu we Włoszech. Tym samym doszło do przerwania politycznego impasu trwającego od lutego. Na czele nowego gabinetu stanął Enrico Letta, który wczoraj zaprezentował przed parlamentem program polityczny swojego gabinetu. Nowy premier zapewnie wycofa się z szeregu zaplanowanych cięć budżetowych i podatków, które wyceniono na łączną kwotę 6 mld euro. Nie mamy tez informacji o źródłach finansowania zwiększonego deficytu. Pomimo tych informacji bardzo dobrze sprzedały się oferowane obligacje o terminach zapadalności 5 i 10 lat. W przypadku 10-latek rentowność osiągnęła poziom 3,94%, co jest najniższym poziomem od 2010 roku.
Za sprawą zmniejszenia ryzyka politycznego we Włoszech, kurs euro rósł względem dolara osiągając maksimum swojej siły wczesnym popołudniem (poziom 1.3115), przed publikacją danych o dochodach i wydatkach Amerykanów. Dane o sytuacji konsumentów wypadły dość słabo a kurs wspólnej waluty osunął się w kierunku 1.3080.
W dniu dzisiejszym uwagę uczestników rynku przyciągnie publikacja wskaźnika koniunktury Chicago PMI oraz indeksu nastrojów konsumenckich Conference Board.
Obecny tydzień obfituje w dane makroekonomiczne i posiedzenia banków centralnych. Na środę zaplanowane jest posiedzenie Rezerwy Federalnej, na którym prawdopodobnie nie dojdzie do istotnych zmian w kształtowaniu polityki monetarnej. Analitycy oczekują, iż członkowie FED odniosą się do ostatnich gorszych danych (sprzedaż detaliczna, przemysłowy ISM, raport z rynku pracy) i utrzymają rozmiary QE na niezmienionym poziomie. Ze względu na słabsze dane makro spodziewamy się, iż członkowie FED będą chcieli przekonać rynek do dłuższego okresu obowiązywania obecnej polityki poluzowania monetarnego. Innym argumentem za utrzymaniem bieżącej skali QE jest fakt, iż na następnym posiedzeniu zaplanowanym na 18-19 czerwca, członkowie FED będą w posiadaniu nowych prognoz gospodarczych.
W czwartek poznamy decyzję ECB w sprawie stóp procentowych. W opinii analityków na poprzednim posiedzeniu prezes ECB, Mario Draghi „otworzył drzwi do” obniżki stóp procentowych w kwietniu. Rynek dość powszechnie spodziewa się, iż w związku ze słabymi danymi z europejskiej gospodarki ECB obniży stopę referencyjną z 0,75 do 0,50%. Cięcie stopy depozytowej jest mało prawdopodobne.
Tomasz Brach, Główny Dealer Easy Forex
Może to Ci się spodoba
Surowce pod potrójną presją
Notowania większości surowców idą w dół od końca czerwca. W ciągu zaledwie trzech miesięcy indeks CRB stracił 11,5 proc. Powszechność tej tendencji wskazuje, że jej przyczyny mają charakter systemowy. Można
Dolar najdroższy do japońskiego jena od lipca 2007
Euro (EUR) spadło do poziomu 1.2281 po czym odbiło się do poziomu 1.2455 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Mario Draghi powstrzymał się wczoraj od zwiększenia ilości środków stymulacyjnych. Możliwe,
Złoto traci, ponieważ słabną napięcia na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie
Euro (EUR) wzrosło do poziomu 1.3432 po czym spadło do poziomu 1.3399 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Wspólna waluta jest pod presją, gdyż Europejski Bank Centralny (ECB) zachował stopy
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!