Wzrost ISM powinien umocnić dolara
Od rana amerykański dolar nieznacznie traci wobec wszystkich oprócz franka szwajcarskiego walut z grona G-10. Kurs EUR/USD wzrasta do 1,3020. Lekko umacnia się polska waluta. Kurs EUR/PLN znajduje się na 4,2740, a USD/PLN na 3,2820. Dziś największą uwagę powinny przykuć publikacje indeksów PMI dla przemysłu w Eurolandzie oraz indeks ISM dla przemysłu w USA (16:00).
W kolejnych dniach natomiast najważniejsze wydarzenia to posiedzenia RPP (środa) i ECB (czwartek) oraz raport z amerykańskiego rynku pracy (piątek).
Poznaliśmy już dane z Polski. Indeks PMI dla przemysłu w maju wzrósł z 46,9 do 48 pkt., czyli powyżej naszej prognozy (47,5 pkt.) oraz konsensusu rynkowego (47,8 pkt.). To jednak już czternasty miesiąc z rzędu, w którym wartość indeksu plasuje się poniżej 50 pkt., czyli bariery oddzielającej regres od rozwoju w sektorze. Uważamy, że w obliczu niezadowalających danych z gospodarki, połączonych z inflacją wyraźnie poniżej celu NBP, na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu, Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe o 25 pb. W ostatnich kilku tygodniach w tej kwestii głos zabrali członkowie Rady. Miedzy innymi prof. Chojna – Duch powiedziała, że decyzja o ostrożnym obniżeniu stóp byłaby uzasadniona, natomiast prof. Bratkowski otwarcie przyznał, że w czerwcu zagłosuje za cięciem o 50 pb.
USA: ISM i Williams w centrum uwagi
Dość tradycyjnie regionalne wskaźniki koniunktury nie wskazały jednoznacznego obrazu amerykańskiej gospodarki. W tym dwa najważniejsze: Fed z Filadelfii oraz Chicago PMI w maju odnotowały, odpowiednio spadek z 1,3 do -5,2 pkt. oraz wzrost z 49 do 58,7 pkt., czyli najwyższego poziomu od ponad roku. Na korzyść ISM przemawia natomiast kwietniowy wzrost zamówień na dobra trwałe (o 3,3 proc. m/m). Jeżeli dziś odczyt przewyższy konsensus (50,5 pkt.), powinno to podsycić oczekiwania na redukcje programu QE3 w tym roku i naszym zdaniem umocnić amerykańską walutę. Kolejnych wskazań w kwestii programu skupu aktywów powinien udzielić również członek Fed John Williams, który o 13:30 rozpocznie swoje wystąpienie publiczne (Williams jest jednym z członków Fed, który w ostatnich tygodniach sygnalizował chęć redukcji QE3).
Szymon Zajkowski
Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.
Może to Ci się spodoba
Poszukiwanie potwierdzenia dla wzrostów na AUDUSD
Kurs AUDUSD zaciera wzrosty, jakie pojawiły się z rejonu 0,8754 do 0,8853 USD. Warto zauważyć, że w H4 mamy podtrzymanie pro-wzrostowego układu na średnich EMA-50 powyżej EMA-200. Także impuls z
Dzisiaj w kalendarzu amerykańska inflacja – Raport dzienny FX
Dane nt. inflacji CPI w USA były ostatnio ignorowane przez rynki – to w pewnym sensie efekt przyzwyczajenia do niskich stóp procentowych. Oczywiście poza CPI warto też śledzić dane PCE
Poranny komentarz walutowy – na walutach bez większych zmian
Sytuacja na rynku walutowym w porównaniu do rynku giełdowego pozostaje dość stabilna. Pomimo napiętej sytuacji na Ukrainie nie widać dynamicznych wzrostów notowań jen czy też franka szwajcarskiego. Dość stabilne pozostają
