Utrata zęba – czym grozi?

Utrata zęba – czym grozi?

Utrata zęba może przytrafić się z wielu powodów – od nieszczęśliwych wypadków, poprzez choroby dziąseł aż do nieprawidłowej pielęgnacji. Niemal połowa Polaków ma ubytki w uzębieniu, które najczęściej są przez nich bagatelizowane. Niestety,brak już jednego zęba może przynieść poważne konsekwencje.

[Brak stabilności zgryzu]

Zęby tworzą pewną całość. Wzajemnie się podpierają, tworząc naturalną stabilizację. Gdy w tym szeregu powstaje ubytek, pozostałe zęby zaczynają się rozsuwać i przemieszczać. Grozi to nie tylko skutkami estetycznymi w postaci diastemy i szpar między zębami.. Przede wszystkim, ruszające się zęby tracą solidne zakorzenienie w dziąśle i stają się potencjalnie narażone na wypadanie. Zdrowe zęby sąsiadujące z ubytkiem pod wpływem naporu zębów z nimi sąsiadujących przemieszczają się tam, gdzie poprzednio znajdował się utracony ząb.

[Ryzyko atrofii]

Zęby są zakorzenione w szczęce i żuchwie. Kość odpowiedzialna za ich stabilizowanie to kość wyrostka zębodołowego. Aby miała prawidłową grubość i była stabilna, potrzebuje mechanicznego nacisku. Nieuciskana, zaczyna zanikać. Atrofia kości ma wiele przykrych następstw. Jak twierdzą lekarze ortodonci, atrofia kości postępuje w głąb, z czasem zmieniając nawet rysy twarzy. Nie pozostaje bez wpływu na inne zęby, powoduje także powstawanie głębokich zmarszczek mimicznych i kurzych łapek. Niemal nikt nie wiąże takich procesów z brakami w uzębieniu, a jednak ich wpływ na wizualne starzenie jest znaczny. Oparcie w zdrowych zębach ma skóra twarzy, na przykład policzków. Jeśli brakuje zęba trzonowego lub przedtrzonowego, jego funkcję muszą przejąć siekacze i kły, wykształcone w zgoła innym celu. Obciążone w nienaturalny dla nich sposób, wychylają się, stają niestabilne, rozchwiane i narażone na uszkodzenia. Podobne ryzyko dotyczy przeciwstawnych zębów górnych lub dolnych – nie opierając się na niczym, zaczynają wysuwać się z kieszonek i tracić stabilność.

[Utrudnienia w gryzieniu]

Ubytek w uzębieniu wpływa na funkcjonowanie całości organizmu. Brak już jednego zęba wpływa na jakość rozcierania i przeżuwania pokarmu. Zbyt duże kęsy trafiają do żołądka, który ma problemy z ich dokładnym strawieniem. Pojawiają się bóle, niestrawność, nawet choroba wrzodowa. Ubytek może też wpływać na bóle głowy i mięśni, poprzez nieprawidłowe rozłożenie napięć pomiędzy resztą zębów. Wszystko to jednoznacznie wskazuje, że warto zająć się powstałym ubytkiem i udać się do specjalisty.

[Mosty kompozytowe]

Most kompozytowy jest zrobiony z materiału podobnego do tego, którym wypełnia się ubytki w szkliwie. Jest to rozwiązanie czasowe, służące jedynie odbudowaniu tkanki po to, by móc zbudować częściową protezę. Takie rozwiązanie, jako ruchome, nie jest niestety zbyt komfortowe. Swoje wady mają też mosty porcelanowe lub pełnoceramiczne. Aby je prawidłowo osadzić, trzeba szlifować zęby sąsiadujące z luką, co narusza ich strukturę i znacząco naraża je na uszkodzenia.

[Implanty]

Korony wykonuje się dziś z tytanu lub pełnej ceramiki. Są one osadzone na implancie i wszczepione w dziąsło pacjenta. Tytanowa śruba o długości nie większej niż centymetr jest pokryta powłoką, która umożliwia jej szybkie zrastanie się z kością. Na ten śrubie zamontowany jest łącznik, a dopiero na nim korona, do złudzenia przypominająca naturalny ząb. Implant wszczepia się w znieczuleniu miejscowym, nie trzeba go też nigdy wymieniać. To bardzo dobre rozwiązanie – implant pełni

Zapraszamy na stronę: stomatologianabielanach.pl

Previous Krakowska spółka technologiczna otrzyma 20 mln zł wsparcia od inwestorów
Next Polski rynek nieruchomości biurowych rośnie w siłę. Napędza go rozwój sektora usług dla biznesu

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 1Comments

Rubel odrabia ogromne straty

Po silnej przecenie rubla na początku tygodnia, środa upłynęła pod znakiem korekty – kurs USD/RUB spadł w czasie wczorajszej sesji do poziomu 59.5600. Zdaniem ekonomistów, głównym powodem umocnienia wartości rosyjskiej

Wiadomości 0 Comments

Dane w chmurze z gwarancją bezpieczeństwa

Zaufanie firm i instytucji do rozwiązań chmurowych rośnie, ale żeby przekonać do niej kolejne podmioty, dostawcy chmury inwestują w międzynarodowe certyfikaty bezpieczeństwa. Oktawave, pierwsza polska chmura obliczeniowa, otrzymała właśnie certyfikat ISO 27001.

Wiadomości 0 Comments

Co piąty zawodowy kierowca chce odejść z zawodu. Zarobki w branży nie rekompensują niedogodności

Ze względu na brak kierowców blisko dwie trzecie firm transportowych ma problemy z zapełnieniem grafiku przewozów. Niedobory kadrowe sięgają 100 tys. wakatów, a co roku branża mogłaby zatrudnić 30–40 tys. osób.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź