Stabilne otwarcie na złotym po piątkowym umocnieniu

Stabilne otwarcie na złotym po piątkowym umocnieniu

Początek tygodnia na rynku złotego przynosi stabilizację polskiej waluty po silnym piątkowym umocnieniu. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1455 PLN za euro, 3,0315 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3618 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu zanotowały spadek do poziomu 4,427% w przypadku papierów 10-letnich.

Na wstępnie należy powrócić do piątkowej sesji, która ostatecznie przyniosła zanegowanie ostatnich 6 spadkowych sesji na rynku złotego. Powodem aprecjacji krajowej waluty były gorsze dane z amerykańskiego rynku pracy, które odczytane zostały na korzyść utrzymania programu QE przez FED w kolejnych miesiącach. Gdy dodamy do tego ostatni układ techniczny sugerując odbicie korekcyjne to otrzymujemy piątkowe umocnienie polskiej waluty o ok. 3 gr. Początek nowego tygodnia na złotym przyniósł próbę dalszego umocnienia, jednak wyhamowanie wzrostów na eurodolarze wskazuje, iż część graczy może zagrać na lekkiego osłabienie krajowej waluty z dość atrakcyjnych poziomów.

Kalendarz danych makro z Polski wskazuje, iż bardziej istotnych publikacji należy spodziewać się od środy, kiedy poznamy dane dot. inflacji w ujęciu CPI za grudzień. W szerszym ujęciu rynki podążać będą za wypowiedziami przedstawicieli FED w bieżącym tygodniu. Szybkość ograniczania programu QE prze FED w dalszym ciągu pozostaje dyskusyjna, a ów temat jest jednym z głównych czynników generujących zmienność na parach w ostatnich tygodniach.

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN ma jeszcze miejsce do umocnienia w kierunku 4,1330 PLN. W przypadku CHF/PLN dotarliśmy już do wsparcia na 3,3567 PLN, które może stać się przyczyną ruchu korekcyjnego. Mniej klarownie przedstawia się obraz USD/PLN, jednak również tutaj bardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się, iż kwotowania nie przebiją obecnie wsparcia na 3,0175 PLN. W szerszym ujęciu koszyk BOSSA PLN dotarł do oporu na 101,5 pkt., skąd możliwa jest przynajmniej lokalna korekta.

 

Konrad Ryczko
analityk DM BOŚ

Previous Wysoka poprzeczka przed raportem z USA
Next Dziwne dane z amerykańskiego rynku pracy

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

FED: Patrzmy na dane

Wbrew temu co można sądzić, polityka Bena Bernanke jest dość przemyślana. Szef FED zdaje sobie sprawę, że operacja wychodzenia z programu QE3 będzie o wiele bardziej trudniejsza, niż jego wprowadzenie.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Byczy czwartek na dolarze

Nick Carraway, narrator znakomitej powieści F.S.Fitzgeralda Wielki Gatsby, mawiał, że został dotknięty wielkim nieszczęściem – wszechstronnością. Uważał, że świat najwyraźniej widać patrząc tylko z jednego okna. Czwartkowa sesja za Oceanem

Komentarze rynkowe 0 Comments

Spokojny początek tygodnia na złotym

Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi próbę umocnienia krajowej waluty. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1643 PLN wobec euro, 3,0794 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,3754 PLN za

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź