Słaby dolar pomaga Amerykanom

Słaby dolar pomaga Amerykanom

W USA wtorkowa sesja mogła dać odpowiedź na pytanie: czy poniedziałkowa przecena była początkiem czegoś poważniejszego, czy tylko wypadkiem przy pracy (niegroźną realizacją zysków)? Pomóc w rozwiązaniu tej zagadki mogły publikowane we wtorek dane makro. Generalnie były dla byków korzystne.

Okazało się, że inflacja w marcu spadła o 0,2 proc. m/m (oczekiwano, że się nie zmieni). W stosunku rocznym inflacja wyniosła 1,5 proc. (oczekiwano 1,6 proc.). Taki spadek inflacji teoretycznie jest korzystny dla byków, bo umożliwia dalsze stosowania poluzowania ilościowego. Z tego też powodu bardzo mocno stracił dolar (o jeden procent wzrósł kurs EUR/USD, co zaszkodziło europejskim indeksom). Tak niska inflacja sygnalizuje również, że w gospodarce dobrze się nie dzieje, co gracze zlekceważyli, bo uspokoiły ich kolejne raporty.

Raport o dynamice produkcji był bowiem korzystny dla byków. Oczekiwano, że w marcu wzrosła o 0,3 proc. m/m, a w rzeczywistości wzrosła o 0,4 proc. m/m. Poza tym dane z poprzedniego miesiąca zweryfikowano z plus 0,7 na 1,1 proc. Wykorzystanie potencjału wzrosła tak jak oczekiwano do 78,5 proc. Nie były to dane cudowne, ale do wywołana odbicia wystarczające.

Opublikowany też został raport o rozpoczętych budowach domów i pozwoleniach na ich budowę. Ilość rozpoczętych budów wzrosła o 10,3 proc. (oczekiwano 1,4 proc.), a pozwoleń spadła o 6,8 proc. (oczekiwano wzrostu o 0,1 proc.). Dane z poprzedniego miesiąca zweryfikowano o ponad dwa procent w górę, co poprawiało dane o budowach i nieco zmniejszało negatywny wydźwięk spadku pozwoleń. Gracze z pewnością uznali te dane za bardzo dobre.

Osłabienie dolara i naturalna chęć odbicia po dużej przecenie podnosiła we wtorek ceny surowców. Oczywiście najmocniej odbijało złoto, co dziwić po potężnej przecenie nie mogło. Słabsza była ropa, a najsłabsza miedź. Odbicia nie były jednak przekonujące. Wyglądały bardziej na odbicie zdechłego kota (powiedzenie giełdowe) zrzuconego z 10. tego piętra. Wzrosła też rentowność obligacji. Układy techniczne pozostały bez zmian.

Na rynku akcji spółki nadal publikowały (oczywiście) lepsze od oczekiwań raporty kwartalne. Chodziło przede wszystkim o raport kwartalny Goldman Sachs, Coca-Cola i Johnson&Johnson. Jednak raport Goldman Sachs jakoś się graczom nie spodobał i cena akcji tej spółki spadała. Szeroki rynek tego nie zauważył. Indeksy dzielnie starały się odrobić poniedziałkowe straty.

W końcówce byki przyśpieszyły i sesja zakończyła się blisko półtoraprocentowymi zwyżkami. Takie zakończenie dnia każe zakładać, że poniedziałkowa przecena nie rozpoczyna większej korekty. Prawdę poznamy jednak dopiero po teście tegorocznego szczytu.

Piotr Kuczyński
Główny Analityk

Previous BPH: raport rynek akcji
Next Komentarz do rynku złotego

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Rośnie rynek call center. Część firm outsourcingowych zakłada w tym roku 20-procentowe wzrosty

Dostępność pracowników, powszechna znajomość języków obcych i relatywnie niskie koszty pracy powodują, że Polska jest atrakcyjna dla branży outsourcingu. Według prognoz w przyszłym roku ma ona urosnąć o 6–7 proc., ale część firm outsourcingowych

Komentarze rynkowe 0 Comments

Połowa osób jedzących na mieście wybiera lokale typu street food

Street food to już nie tylko kebab, lecz także dobrej jakości jedzenie, często o egzotycznych smakach. Jeszcze kilka lat temu street food kojarzył się negatywnie, jednak jego wizerunek zaczął się zmieniać. Ponad

Komentarze rynkowe 0 Comments

Złoto najdroższe od 4 miesięcy

W centrum uwagi: • Wzrost zapasów ropy w USA • Dalszy wzrost notowań złota Wczoraj na rynkach towarowych nastroje inwestorów pogorszyły się względem wcześniejszych sesji. Spadki nie były jednak spektakularne

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź