Presja silnego dolara na rynkach surowcowych – raport surowcowy

W czwartek na rynkach surowcowych dominował kolor czerwony. Indeks CRB zanotował spadek o 0,58% do poziomu 288,63 pkt., powracając tym samym do najniższego poziomu od ponad tygodnia. Wśród zniżkujących surowców znalazły się surowce energetyczne, spora część metali szlachetnych, a także większość towarów rolnych.

Presja na przecenę surowców wynika w dużej mierze z siły amerykańskiego dolara. Wczoraj, po nieoczekiwanej obniżce stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny, amerykańska waluta gwałtownie umocniła się względem euro oraz innych kluczowych walut. Poskutkowało to wzrostem notowań US Dollar Index aż o 1,12% do poziomu 83,80 pkt.

Złoto przy technicznym wsparciu

To właśnie sytuacja na rynkach walutowych wpływa ostatnio szczególnie istotnie na notowania złota. Wczorajsze umocnienie się dolara wywarło presję na spadek cen żółtego kruszcu do okolic technicznego wsparcia w rejonie 1260-1261 USD za uncję.

Dzisiaj rano poziom ten zaktywizował stronę popytową, zwłaszcza że jest on bliski dolnego ograniczenia kanału spadkowego, w którym od niemal dwóch miesięcy poruszają się notowania złota. Niższe ceny obudziły także popyt na złoto fizyczne (sztabki, monety), co jest widoczne dzisiaj rano m.in. w Chinach.

W piątek inwestorzy na rynku złota będą wypatrywali przede wszystkim danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych – dzisiaj pojawią się bowiem ważne dane z rynku pracy, m.in. stopa bezrobocia i zmiana zatrudnienia. Oczekiwania są spore, zwłaszcza w obliczu ostatnich dobrych danych makro w USA. To, jak dzisiaj będą kształtować się dane, wpłynie przede wszystkim na oczekiwania związane z dalszymi działaniami Fed w kwestii m.in. podnoszenia stóp procentowych w USA. To zaś nierozerwalnie wiąże się z wartością amerykańskiego dolara, a pośrednio – z notowaniami złota.

1

Wykres 1. Notowania złota – dane dzienne.

Spadkowy tydzień dla metali szlachetnych

Tym samym, notowania złota prawdopodobnie zakończą bieżący tydzień na minusie. Podobnie jest zresztą z cenami innych metali szlachetnych. Notowania srebra w ostatnich tygodniach radziły sobie jeszcze słabiej niż ceny złota i pokonywały kolejne poziomy wsparcia. Obecnie cena tego kruszcu dotarła do psychologicznej bariery 19 USD za uncję – poziom ten wielokrotnie w ubiegłym i tym roku zatrzymywał stronę podażową i podobnie jest tym razem: dzisiaj rano cena srebra delikatnie pnie się w górę. Jeśli jednak wsparcie w rejonie 19 USD za uncję zostanie pokonane, to kolejnymi barierami dla podaży będą poziomy 18,60 USD oraz 18,20 USD za uncję.

2

Wykres 2. Notowania srebra – dane dzienne.

Wczoraj spadały także notowania platyny, jednak już cena palladu zakończyła czwartkową sesję na plusie. Chociaż pallad – podobnie jak inne metale szlachetne – rozpoczął bieżący tydzień bardzo słabo, to jednak jego cena utrzymuje się w długoterminowym trendzie wzrostowym. Kupującym na rynku tego metalu sprzyja bowiem niejasna sytuacja polityczna dotycząca Rosji – kraju, który jest największym na świecie producentem palladu. Jakiekolwiek informacje o możliwych zaburzeniach w eksporcie tego kruszcu z Rosji przyczyniłyby się do dynamicznego wzrostu notowań palladu. Jednak już same obawy dotyczące takiego scenariusza sprawiają, że strona popytowa na rynku palladu jest silna od wielu miesięcy.

3

Wykres 3. Notowania palladu – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Poranny komentarz giełdowy – spadkowe odreagowanie na rynku akcji
Next Co pokażą NFP? - Raport dzienny FX

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

FED nie dał bodźca do zwyżki – Raport surowcowy

Spora część surowców odnotowuje dzisiaj zniżkę kursu. Jako głównego winowajcę wskazuje się wczorajszy komunikat FED, który dał „zielone światło” do dalszego umocnienia się dolara, o czym szerzej pisałem przy raporcie

Analizy surowców 0 Comments

Zboża wciąż w konsolidacji – raport surowcowy

W poniedziałek sytuacja techniczna na wykresie indeksu CRB praktycznie się nie zmieniła. Notowania tego indeksu spadły o symboliczne 0,05%, co było wypadkową mieszanych nastrojów na rynkach poszczególnych surowców. Dolar pozostał

Analizy surowców 0 Comments

Obawy o pogorszenie jakości kukurydzy i soi w USA – raport surowcowy

Nowy tydzień na rynkach towarowych nie przyniósł poprawy nastrojów wśród inwestorów. Wczoraj indeks CRB znów zanotował spadek. Tym razem było to symboliczne -0,02%, jednak w ciągu dnia zniżka była wyraźniejsza,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź