Poranny komentarz giełdowy – nieznaczne odbicie po piątkowej przecenie

Poranny komentarz giełdowy – nieznaczne odbicie po piątkowej przecenie

Jeszcze w piątek obserwowaliśmy silniejsze tąpnięcie na rynku akcji spowodowane głównie obawami o zaostrzenie konfliktu na Ukrainie. Indeks S&P500 zniżkował o -0,81%, DJIA o -0,85%, a Nasdaq stracił -1,75%. Z kolei WIG20 stracił -0,72%.

W ślad za amerykańskimi indeksami poszedł dziś japoński Nikkei, który spadł -0,98%. Inwestorzy w Kraju Kwitnącej Wiśni mogli również domykać pozycje przed tygodniem, w którym to w Japonii są dwa święta. Już jutro będzie to rocznica urodzin cesarza Showa, a w czwartek naturalnie Święto Pracy. Dodatkowo na rynek napłynęły dane o sprzedaży detalicznej za marzec, które pokazały, że sprzedaż wzrosła o 11% czyli o tyle, ile oczekiwał tego rynek – inwestorzy mogli poczuć się nieusatysfakcjonowani tym faktem i również sprzedawali japońskie akcje. Honda, producent samochodów, również nie pomógł. Akcje koncernu traciły -4,5% po tym, jak zostały obniżone prognozy zysku za 2014 rok. Tymczasem więcej jeszcze od Nikkei traci dziś Shanghai Composite, który jest już -1,5% pod kreską.

Aktualnie kontrakty na europejskie indeksy są notowane w zielonym kolorze, a więc można liczyć na przynajmniej częściowe odreagowanie ostatnich spadków. Najwięcej zyskuje kontrakt na indeks Eurostoxx 50, który rośnie o 0,26%. Natomiast w USA wzrost sięga do 0,1%.

Ten tydzień, pomimo naszej „majówki” będzie naszpikowany kluczowymi dla rynku wydarzeniami. M.in. poznamy inflację ze strefy euro, decyzję FEDu w sprawie stóp procentowych i programu QE oraz dane z amerykańskiego rynku pracy.

WIG20 na otwarciu zyskuje 0,17%.

 

Daniel Kostecki
XTB

Previous Nowe lokaty na platformie bossabank
Next 5 proc. i 3 proc. na lokacie w Meritum Banku

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe

Euro pozostaje pod presją

Euro (EUR) spadło do poziomu 1.3408 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Euro pozostaje pod presją, ponieważ na dzisiejszej konferencji prasowej Europejskiego Banku Centralnego (ECB) jego prezes, Mario Draghi, może

Komentarze rynkowe

Słaby początek tygodnia na rynku polskiego złotego – komentarz PLN

Podczas piątkowej sesji na rynkach finansowych nieobecni byli Amerykanie, obchodzący Dzień Niepodległości. Odbiło się to wyraźnie na aktywności inwestorów na globalnym rynku. Spokojnie było także w Polsce. Dla polskiego złotego

Komentarze rynkowe

Poranny komentarz walutowy – nowe minima na EURUSD

Posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego dopiero jutro, jednak euro traci już teraz, podczas, gdy inwestorzy zastanawiają się, co Draghi może zrobić, aby zrealizować cel ekspansji bilansu banku centralnego. W tle decyzja