„Mieszkanie dla młodych” nie dla Ślązaków?

„Mieszkanie dla młodych” nie dla Ślązaków?

Od 1 stycznia br. z pomocy w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” skorzystało jedynie 4 proc. Ślązaków kupujących nowe mieszkania*. Dla porównania – w woj. mazowieckim i pomorskim dofinansowanie otrzymało 17 proc. nabywców. Skąd tak niskie zainteresowanie na Śląsku? Próby wyjaśnienia tego problemu podjęli się eksperci TDJ Estate, dewelopera odpowiedzialnego za budowę Osiedla Franciszkańskiego, którego mieszkania spełniają warunki programu MdM.

Według danych przedstawionych w raporcie BGK po trzecim kwartale br., jedynie 4 proc. wniosków złożonych w ramach programu MdM, wpłynęło od mieszkańców województwa śląskiego. Wynik ten jest niski w porównaniu z rezultatami osiągniętymi w innych rejonach Polski (np. woj. mazowieckie – 17 proc., woj. pomorskie – 17 proc. woj. wielkopolskie – 16 proc.). W samych Katowicach o dopłatę ubiegało się 115 wnioskodawców, w gminach ościennych – 185, a w pozostałej części województwa – 193. Łączna kwota dofinansowania, jaką otrzymali kupujący swoje pierwsze, nowe lokum Ślązacy, wyniosła nieco ponad 9,8 mln złotych.

– Kiedy program ruszał w styczniu tego roku, eksperci na rynku nieruchomości i doradcy finansowi przewidywali, że m. in. w Katowicach otrzymanie dofinansowania rządowego będzie najłatwiejsze. MdM ma liczne zalety, ale wiążą się z nim również obostrzenia, które mogą wpływać na negatywną decyzję klientów i tu należy się doszukiwać przyczyn tak niskiej liczby wniosków na Śląsku. Z rozmów prowadzonych z naszymi klientami wynika, że obawy przed ostateczną decyzją biorą się m.in. z tego, iż wsparcie w ramach MdM wyklucza otrzymanie kredytu na wykończenie mieszkania, jak i na zakup komórki lokatorskiej czy też miejsca parkingowego. Ponadto przez pierwsze pięć lat lokalu nie można sprzedać, użyczyć ani wynająć, a okres kredytowania wynosi 15 lat – mówi Maciej Wójcik, Prezes Zarządu TDJ Estate.

Szacuje się, że spośród oferowanych przez deweloperów mieszkań w samych Katowicach, lokale o powierzchni do ok. 80 mkw. stanowią znaczącą większość.

– Na Osiedlu Franciszkańskim przeważają mieszkania spełniające warunki programu MdM, a zainteresowanie ich zakupem w ramach programu jest bardzo duże. Dotychczas spośród 40 sprzedanych lokali aż 30 proc. stanowiły mieszkania objęte MdM. Młodzi ludzie, którzy mają możliwość skorzystania z programu, chętnie decydują się na dofinansowanie, a co za tym idzie obniżenie finalnej ceny zakupu. Decyzję niewątpliwie ułatwia świadomość wymiernych zysków wynikających z zakupu mieszkania, które przedstawiane są klientom przez pracowników działu sprzedaży oraz doradców finansowych współpracujących z naszą firmą – dodaje Maciej Wójcik.

Program „Mieszkanie dla Młodych” to rządowa inicjatywa, wprowadzona na lata 2014 – 2018, która pozwala na pozyskanie dofinansowania wkładu własnego osobom do 35. roku życia (w przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego małżonka) kupującym pierwsze mieszkanie na rynku pierwotnym. Pieniężne wsparcie z budżetu państwa mogą otrzymać w związku z ubieganiem się o kredyt na zakup lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, jeśli spełnią określone warunki formalne.

Osoby ubiegające się o dofinansowanie z programu „Mieszkanie dla Młodych” nie mogą posiadać innego mieszkania, również w przeszłości. Programem objęte są lokale z rynku pierwotnego do 75 mkw. lub domy jednorodzinne do 100 mkw. Jeżeli kupujący wychowuje min. troje dzieci powierzchnia kupowanego mieszkania wzrasta do 85 mkw., a domów do 110 mkw. W ramach programu osoby samotne i małżeństwa bezdzietne mogą liczyć na 10 proc. dopłaty do wkładu własnego; małżeństwa i osoby wychowujące jedno dziecko (lub więcej) – na 15 procent. Kolejne 5 proc. otrzymają, kiedy urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie lub następne dziecko.

– Program „Mieszkanie dla Młodych” to tylko jeden z modeli finansowania mieszkań. Na Osiedlu Franciszkańskim sprzedaż lokali prowadzona jest w oparciu o zamknięty rachunek powierniczy, czym gwarantujemy bezpieczeństwo funduszy naszych klientów. Ponadto nabywca wpłaca jedynie 10 procent wartości lokalu przy podpisaniu umowy, natomiast pozostałą część po ukończeniu inwestycji – mówi Maciej Wójcik.

Więcej informacji na temat możliwości finansowania mieszkań można znaleźć pod adresem: www.franciszkanskie.pl w zakładce FINANSOWANIE.

 

TDJ Estate Sp. z o.o.

Previous Lekka zwyżka JPY po informacjach z Japonii
Next Przegląd poranny 13 listopada

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Czy budowa domu jest kosztowna?

Zdecydowanie za drogie i niezbyt atrakcyjnie przygotowane inwestycje deweloperskie przekonują, aby samodzielnie podjąć budowę domu jednorodzinnego. Wbrew pozorom nie jest to proste zadania, a lista formalności i zakupów bardzo długa.

Wiadomości 0 Comments

Rekordowy popyt i duża aktywność deweloperów na rynku powierzchni magazynowych

Pierwsze miesiące tego roku były bardzo dobre dla rynku powierzchni przemysłowo-logistycznych. Prężnie rozwijają się nie tylko dotychczas najpopularniejsze lokalizacje, czyli okolice największych miast, lecz także nowe ośrodki, jak okolice Bydgoszczy, Rzeszowa czy

Nieruchomości 0 Comments

Rynek mieszkaniowy bije rekordy. Najpopularniejsze są małe mieszkania

Sytuacja na rynku sprzedaży mieszkań jest bardzo korzystna dla deweloperów, którzy prześcigają się we wprowadzaniu nowych projektów do sprzedaży. W efekcie, aby wyróżnić swoją ofertę, należy wykreować bardzo charakterystyczne produkty –

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź