Łódzkie domy tanie jak mieszkania

Łódzkie domy tanie jak mieszkania

Dane z raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wskazują, że w Łodzi mały dom, stanowiący alternatywę dla mieszkania, można nabyć mały dom już za 270 tys. złotych. Co ciekawe, ceny transakcyjne lokali nie tylko utrzymują się na niskim poziomie sprzed roku (średnio 3 622 zł za mkw.), lecz także nie odbiegają znacząco od tych w ofercie. Eksperci podkreślają również, że osoby planujące kredyt na zakup nieruchomości mogą cieszyć się w chwili obecnej najniższym oprocentowaniem w historii.

Domy alternatywą dla mieszkań

Decydując się na zakup mieszkania zazwyczaj nie interesujemy się ofertami dotyczącymi sprzedaży domów. Tymczasem mogą okazać się bardzo atrakcyjną alternatywą. – Łódzkie mieszkania należą do najtańszych, metr kwadratowy kosztuje tu bowiem 3 620 zł. Warto jednak zwrócić uwagę na oferty innych nieruchomości. Średnia cena ofertowa za dom o powierzchni 200 mkw. wynosi 535 tys. zł. Jednak mały dom, o powierzchni około 80 mkw., można nabyć już za 270 tys. zł – dodaje Marta Kosińska.

1

Ceny transakcyjne na poziomie sprzed roku

W porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku ceny w Łodzi kształtują się na bardzo zbliżonym poziomie i obecnie wynoszą średnio 3 622 zł za mkw. – Należy jednak zwrócić uwagę, że ceny ofertowe mieszkań właściwie nie różnią się od kosztów końcowych widocznych w aktach notarialnych. Taka zgodność nie zdarza się w żadnym z analizowanych przez nas miast – podkreśla Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Podobnie jest w przypadku wpływu nowych inwestycji na ogólny obraz rynku. – W odróżnieniu od innych miast, w Łodzi nie oddziałują one istotnie na ceny nieruchomości wtórnych. Kupujący często nie decydują się na zakup mieszkania z nowszego budownictwa, bowiem największe znaczenie mają dla nich walory cenowe – dodaje Jańczuk.

Kredyty najtańsze w historii

Osoby planujące zaciągnięcie kredytu na zakup mieszkania w Łodzi mają powody do radości. Niedawne zmiany dotyczące poziomu stóp procentowych w naszym kraju sprawiły, że oprocentowanie kredytów hipotecznych jest obecnie najniższe w historii. W przypadku najlepszych ofert spadło do poziomu poniżej 4%. Dzięki temu rata kredytu na mieszkanie o powierzchni 60 metrów kwadratowych, z 5% wkładem własnym, wynosi już tylko 1 157 zł.

Co ciekawe, istnieją pewne przesłanki wskazujące na to, że już niedługo oprocentowanie może być jeszcze niższe. – Niewykluczone, że Rada Polityki Pieniężnej podejmie w kolejnych miesiącach decyzję dotyczącą dalszej obniżki stóp procentowych – komentuje Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Rezultatem takiej sytuacji jest nie tylko spadek wysokości rat, ale także większa dostępność kredytów. Poprawie ulega bowiem również zdolność kredytowa.

Ekspert zwraca uwagę jednak, że jeśli ktoś planuje zakup mieszkania to z zaciąganiem kredytu nie warto zbyt długo zwlekać. – Decyzję powinniśmy podjąć szybko z dwóch powodów. Po pierwsze, spadek oprocentowania zapewne spowoduje wzrost marż kredytowych. Banki będą bowiem chciały zrekompensować sobie spadek zysków wywołany niższym oprocentowaniem. Po drugie, od nowego roku z 5% do 10% wzrośnie minimalny wymagany wkład własny potrzebny do uzyskania kredytu – wyjaśnia Sadowski. Aby więc kupić mieszkanie o powierzchni 60 mkw. w Łodzi za przeciętną cenę transakcyjną, trzeba będzie posiadać aż 21 732 zł. Tymczasem obecnie wystarcza 10 866 zł.

 

Materiał prasowy

Previous Popołudniowy komentarz walutowy – Stressująca niedziela
Next W Poznaniu coraz taniej

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Dlaczego warto kupić mieszkanie zakładowe?

Sprzedaż mieszkań zakładowych jest często spotykanie, szczególnie w średnich i dużych firmach. Przedsiębiorstwo, które jest w posiadaniu kilku nieruchomości może zdecydować się na ich oddanie. Kto pierwszy otrzymuje prawo zakupu?

Nieruchomości 0 Comments

Rynek budowlany w Polsce

W połowie obecnego roku ujawniono wzrost liczby transakcji na rynku budowlanym. Nie określa to utrzymania się tendencji wzrostowej, ale jest pozytywnym objawem. Spowolnienie aktywności na obszarze deweloperskim inwestorów jest objawem

Nieruchomości 0 Comments

Które ubezpieczenie mieszkania najlepsze?

Zakup mieszkania to odpowiedzialna i droga inwestycja. Po uzyskaniu własności trzeba dodatkowo zadbać o swój lokal i wykupić ubezpieczenie. Każdy zainteresowany ma do wyboru wiele pakietów, które różnią się szczególnymi

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź