Kupujący wciąż słabi na rynku złota – raport surowcowy

Kupujący wciąż słabi na rynku złota – raport surowcowy

W poniedziałek indeks CRB zanotował spadek o 0,31% – indeks ten zakończył tym samym wczorajszą sesję na nieco wyższym poziomie niż zamknięcie ubiegłego tygodnia. Na plusie znalazły się ceny metali, a także amerykańskiej ropy naftowej oraz większości tzw. soft commodities. Tymczasem taniały zboża oraz gaz ziemny.

Techniczne odbicie cen złota

Na rynku złota wczoraj strona popytowa miała przewagę. Cena kruszcu wzrosła bowiem o ponad pół procenta, docierając na koniec sesji w okolice 1295-1296 USD za uncję. To pierwsza zwyżka na rynku złota od kilku dni – w ubiegłym tygodniu na wykresie tego metalu dominowała podaż.

Niemniej jednak, wczorajszy wzrost cen złota nie zmienia faktu, że na rynku złota widać obecnie słabość kupujących. Jeszcze w pierwszej połowie ubiegłego tygodnia próbowali oni przebić w górę poziom 1300 USD za uncję. Bariera ta została naruszona, jednak na krótko – już w środę nastąpił wyraźny spadek cen złota do okolic 1290 USD za uncję, po czym notowania kruszcu poruszały się w konsolidacji do końca tygodnia.

Tymczasem wczorajsze odbicie w górę było poprzedzone próbą pokonania ważnego poziomu wsparcia w okolicach 1278 USD za uncję. Jest to silna bariera dla strony podażowej, dlatego dotarcie do niej notowań złota wywołało natychmiastową reakcję kupujących i notowania złota powędrowały na północ. Niemniej jednak, już dzisiaj rano cena kruszcu spada, niwelując już niemal cały wczorajszy wzrost.

Słaby popyt na żółty kruszec

Wygląda na to, że inwestorzy na rynku złota w coraz mniejszym stopniu reagują na ukraiński kryzys, a tym samym status złota jako „bezpiecznej przystani” ich już nie wabi. Więcej uwagi przyciągają natomiast kwestie związane z popytem na złoto w USA i Chinach, którego poziom wciąż nie zachwyca.

Na chińskim rynku spadek zainteresowania złotem jest widoczny już od lutego, tj. od czasu powrotu Chin na rynek po świętowaniu w tym kraju Nowego Roku Księżycowego. Kupującym w Azji nie sprzyjają chwiejne ceny złota na azjatyckich rynkach oraz słabość tamtejszych walut.

Ponadto, podaż wspierają informacje o spadku aktywów funduszy ETF opartych o złoto. Wczoraj największy i najbardziej znany tego typu fundusz, SPDR Gold Trust, zanotował odpływ aktywów wynoszący 2,39 ton złota do poziomu 780,46 ton. Fundusz ten jest uważany za dobry wyznacznik nastrojów na rynku złota ze względu na wielkość aktywów w nim przechowywanych. Poniedziałkowy odpływ złota z SPDR Gold Trust pokazuje więc, że przynajmniej na razie popyt jest zbyt słaby, aby ponownie atakować okolice 1300 USD za uncję.

1

Wykres 1. Notowania złota – dane dzienne.

Chaos w RPA

Strona popytowa radzi sobie dzisiaj rano lepiej na rynku platyny. Wynika to z sytuacji w Republice Południowej Afryki. Trwający tam od 23 stycznia strajk górników wpłynął bowiem istotnie na produkcję platyny w tym kraju – jak również na świecie, bowiem RPA jest największym globalnym producentem tego metalu.

Po wielu nieudanych próbach osiągnięcia kompromisu pomiędzy związkami zawodowymi a przedstawicielami spółek wydobywczych, w ostatnich dniach sytuacja w RPA staje się coraz bardziej chaotyczna. W weekend w zamieszkach zginęło czworo pracowników spółki Lonmin, a wczoraj zamordowany został kolejny górnik. Niepokojący rozwój konfliktu sprawia jednak, że coraz więcej górników pragnie porozumienia i powrotu do pracy. To oznacza, że chociaż sytuacja w RPA jest obecnie dramatyczna, to paradoksalnie może być ona początkiem końca strajku.

2

Wykres 2. Notowania platyny – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Poranny komentarz giełdowy - rekordy na Wall Street
Next Poranny komentarz walutowy – Czy rekordy na Wall Street pomogą złotemu

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Bez większych zmian na rynku surowców

Wykres dzienny złota przybiera formę krótkoterminowej konsolidacji. Od dziewięciu sesji cena porusza się przede wszystkim w wąskim zakresie 1460-1480$. Obszar ten jest powyżej linii kinjun sen, co może sugerować kontynuację

Analizy surowców 0 Comments

Podniesione prognozy zapasów zbóż w USA – raport surowcowy

Piątkowa sesja dopełniła tydzień przecen na rynkach towarowych. Notowania indeksu CRB po raz kolejny spadły – tym razem o 0,88% do poziomu 297,07 pkt. Obecnie wartość indeksu jest najniższa od

Analizy surowców 0 Comments

Raport surowcowy – Raport GS pogorszył nastroje na rynku ropy

Indeks TR/Jefferies w trakcie poniedziałkowej sesji zanotował słabsze otwarcie, jednak na bazie słabszego dolara amerykańskiego odreagowanie pozwoliło zamknąć bilans handlu nieznacznie powyżej piątkowego odniesienia. W dalszym ciągu jednak tkwimy w

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź