Kiedy iść z dzieckiem do ortodonty?

Kiedy iść z dzieckiem do ortodonty?

Formowanie się zgryzu można zauważyć już u małych dzieci. Jeśli zauważysz, że zgryz jest nieprawidłowy, niezwłocznie udaj się do ortodonty, pozwoli to uniknąć wielu problemów w przyszłości. Wada, która nie zostanie skorygowana odpowiednio wcześnie, może wraz z wiekiem ulegać pogłębieniu, a jej zniwelowanie będzie znacznie trudniejsze – leczenie ortodontyczne w przypadku osób dorosłych jest dłuższe i trudniejsze.

Może się zdarzyć, że zgryz dziecka nie budzi niepokoju rodziców – warto jednak skorzystać z pomocy ortodonty i upewnić się, czy wszystko jest w porządku. Najlepszym momentem na wizytę u ortodonty jest moment po wyrośnięciu wszystkich zębów mlecznych, czyli czas między 2,5 a 3 rokiem życia.

Brak szpar między zębami

Obserwacje zgryzu powinny być wykonywane już na etapie zębów mlecznych. Istotnym elementem są szpary między zębami – bardzo ważne w przypadku mleczaków.

W przypadku utraty zębów mlecznych warto pomyśleć o wykonaniu tzw. protezy dziecięcej, która zapobiega przesuwaniu się pozostałych zębów. Niezbędna jest także odpowiednia higiena oraz leczenie zębów mlecznych.

Niebezpieczne nawyki

Niebezpieczne okazać się mogą również niektóre nawyki, m.in. nadmierne ssanie smoczka, ssanie palca lub spanie z otwartą buzią – często są to symptomy świadczące o możliwości wystąpienia wady zgryzu w późniejszym czasie. W tej sytuacji warto podjąć walkę z nawykiem, zmierzając do jego całkowitego zniwelowania.

Kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę jest oddychanie przez usta, czego efektem mogą być częste infekcje oraz reakcje alergiczne. Oddychanie przez usta może przyczynić się do niewłaściwego rozwoju górnej szczęki, która ulega zwężeniu. Warto pamiętać, że są to problemy, których leczenie należy podjąć jak najwcześniej.

Polecamy również: dentysta-stomatolog24.pl

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

W okolicach szóstego roku życia zęby mleczne zaczynają samoistnie wypadać, a w ich miejscu pojawiają się zęby stałe, które są odpowiednio większe w stosunku do mleczaków. Pojawianie się zębów stałych w sąsiedztwie mlecznych może wydawać się zabawne, jest to jednak naturalna kolej rzeczy. Warto pamiętać, że dolne siekacze mogą sprawiać wrażenie krzywych, w rzeczywistości znajdują się jednak na właściwym miejscu.

Niepokój rodziców powinno wzbudzić niesymetryczne wyżynanie się zębów – np. jeśli rosną jedynki, powinny pojawiać się jednocześnie. Jeśli natomiast z jednej strony jest ząb stały, a z drugiej mleczny, konieczna jest wizyta u ortodonty. Podobnie wygląda ta kwestia w przypadku braku miejsca na ząb stały – jest to wyraźny sygnał, że należy zastosować odpowiedni aparat ortodontyczny.

Uniknięciu wielu wad zgryzu pozwoli również leczenie próchnicy w zębach mlecznych, dzięki czemu nie ma konieczności ich przedwczesnego usuwania.

W okolicy 10 roku życia warto zwrócić uwagę na rozwój kłów stałych – w tym celu wskazane jest wykonanie badania wewnątrzustnego oraz pantomogramu (zdjęcia wszystkich zębów), który pozwoli ocenić poszczególne etapy rozwoju zębów stałych oraz kierunki ich wyrzynania.

Z którymi wadami można poczekać?

Istnieją wady, które nie wymagają pośpiechu, jest to m.in. korygowanie tyłozgryzu – w tym przypadku warto poczekać na moment skoku wzrostowego, który pojawia się w okresie dojrzewania. Jest to okres intensywnego wzrostu ciała, również żuchwy, dzięki czemu leczenie tego typu wad okazuje się znacznie łatwiejsze.

Do momentu wyrżnięcia się kłów warto poczekać także z usuwaniem diastemy, czyli dużych szpar pomiędzy siekaczami – w wielu przypadkach wada znika samoistnie i nie ma konieczności działania ortodontycznego. Leczenie to należy rozpocząć w sytuacji, gdy szpara nadal będzie bardzo widoczna. Po zakończeniu leczenia ortodontycznego wskazane jest laserowe usunięcie włókien wędzidełka wargi górnej, które wrastają w przestrzeń między jedynkami.

Previous PKO BP filarem polskiego budżetu. Bank zasilił kasę państwa kwotą ponad 2,5 mld zł z tytułu podatków
Next Skórzana tapicerka – jak o nią dbać?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Kredyty hipoteczne „drgnęły”, ale nadal poniżej oczekiwań

O prawie 13% w II kwartale 2014 w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosła wartość zawartych przez firmy pośrednictwa finansowego, zrzeszone w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych umów kredytu hipotecznego. Stało

Wiadomości 0 Comments

Program Mieszkanie dla Młodych kompletną porażką

Osoby, które chcą skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych muszą wybierać lokum, które znajduje się na obrzeżach miasta. W innym wypadku nie spełnią warunków umownych unijnego rozwiązania i nie otrzymają

Lokaty 0 Comments

Wszystko o lokatach i obligacjach skarbowych

Ze względu na duże podobieństwo lokat i obligacji skarbowych wielu klientów ma problem z wyborem idealnego rozwiązania. Z pozoru oba produkty bankowe oferują podobne warunki, jednak różnią się zdecydowanie w

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź