Część deweloperów planuje podwyżki cen

Część deweloperów planuje podwyżki cen

Co piąty deweloper na rynku zapowiada na przyszły rok nieznaczne (zwykle kilkuprocentowe) podwyżki cen mieszkań. Co czwarta firma podwyżkę rozważa, a ponad połowa deweloperów nie planuje zmiany cen. Brakuje chętnych do obniżek.

Wygląda na to, że deweloperzy ze sporą dozą optymizmu patrzą w przyszłość. Oprócz aktywności na rynku (dane GUS o rosnącej liczbie rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń) świadczą o tym zapowiedzi o podwyżkach cen. Home Broker przeprowadził ankietę wśród reprezentatywnej grupy deweloperów i wynika z niej, że na obniżki stawek za mieszkanie możemy liczyć jedynie za sprawą czasowych promocji lub wyprzedaży ostatnich mieszkań w inwestycji. 56 proc. przepytanych przez Home Brokera deweloperów nie planuje w 2015 r. wprowadzić zmian cen w obecnie sprzedawanych inwestycjach lub na kolejnych ich etapach. – Obecna sytuacja rynkowa wydaje się stabilna i nie widzę żadnych czynników, które mogłyby spowodować wzrost lub spadek cen mieszkań – stwierdził Krzysztof Ziajka, prezes zarządu Inkom, który działa na rynku wrocławskim.

Czy w obecnie sprzedawanej inwestycji lub na jej kolejnym etapie planują Państwo zmianę cen?

1

Źródło: Home Broker na podst. ankiety przeprowadzonej wśród deweloperów

Możliwe lekkie wzrosty cen

Choć większość zmian nie planuje, to wśród deweloperów nie brakuje i poglądów uzasadniających podwyżki cen. – Na przestrzeni dwóch ostatnich kwartałów zainteresowanie zakupem zdecydowanie rosło. Taka sytuacja na rynku pozwala, w ramach nowych etapów realizowanych inwestycji, na podniesienie cen – powiedziała Julia Łaszkiewicz, członek zarządu Ekolanu. Podobnie robi w niektórych projektach Budimex, a na rosnące koszty budowy jako jedną z przyczyn możliwego wzrostu stawek zwraca z kolei uwagę Tomasz Kaleta, dyrektor ds. sprzedaży LC Corp.

Ronson Development nieznacznie podnosi ceny w najpopularniejszych inwestycjach. W Moko na stołecznym Mokotowie stawki wzrosły już dwukrotnie (po 1 proc.), a firma zapowiada, że mieszkania w drugim etapie będą jeszcze o kilka proc. droższe. Powszechną praktyką jest wzrost cen wraz z zaawansowaniem budowy. Tak robią m.in. Inkom i Tree Development Group. Ale Dom Development wyznaje zasadę, że od pojawienia się danej inwestycji lub jej etapu w sprzedaży ceny pozostają niezmienne do końca sprzedaży, podobne podejście reprezentują Atal i PB Start. Oczywiście są tu sytuacje wyjątkowe jak okresowe promocje związane z targami lub wyprzedaż ostatnich lokali na danym osiedlu. – Często na początku i na końcu inwestycji oferujemy lokale w promocjach, obniżki wynoszą wówczas około 5 proc. – mówi Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży mieszkań Atal.

Wyższy wkład własny, a popyt na mieszkania

Home Broker zapytał też deweloperów o wpływ na rynek zwiększenia obowiązkowego wkładu własnego przy kredytach mieszkaniowych (1 stycznia 2015 r. wzrośnie on z 5 do 10 proc.). Okazuje się, że tylko jedna na siedem firm oczekuje spadku popytu, wg zdecydowanej większości ankietowanych, zmiana zasad udzielania kredytów będzie miała ograniczony lub czasowy wpływ na sytuację rynkową lub w ogóle nie ma dla niej znaczenia.

Jak zwiększenie obowiązkowego wkładu własnego do 10 proc. wpłynie na popyt na mieszkania w 2015 r.?

2

Źródło: Home Broker na podst. ankiety przeprowadzonej wśród deweloperów

– Zmiana może ograniczyć możliwość zakupu mieszkania osobom bez wkładu własnego oraz skierować ich popyt na inwestycje tańsze. Może tez wpłynąć na zwiększenie zainteresowania programem MDM – zauważa Małgorzata Gryc, dyrektor sprzedaży i marketingu Fadesa Polnord Polska. Obawiający się rekomendacji zwracają uwagę głównie na to, że ograniczy ona dostęp do zakupu mieszkania ludziom młodym, którzy kupują zwykle niewielkie mieszkania w niskich cenach. – Zmniejszenie popytu wpłynie na spadek cen małej i średniej wielkości mieszkań. Nie będzie zaś miało większego wpływu na ceny dużych mieszkań – uważa Bogdan Grzebalski prokurent działającego na poznańskim rynku dewelopera Villa. – Podwyżka uderzy przede wszystkim w segment najbardziej wrażliwych cenowo klientów – osoby z niskimi dochodami nie będą w stanie oszczędzić wymaganej kwoty na pokrycie wkładu, dlatego intensyfikują poszukiwania już teraz – uważa z kolei Magda Deszczyńska, dyrektor działu sprzedaży i marketingu Nickel Development. Firma koncentruje się jednak na inwestycjach o wysokim standardzie lub w dobrej lokalizacji i spadku popytu się nie obawia.

Możliwy okresowy spadek popytu

– Należy spodziewać się jedynie okresowego negatywnego wpływu na sprzedaż w początku roku 2015 – dodaje Krzysztof Foder, dyrektor sprzedaży i marketingu, Bouygues Immobilier Polska. Także Budimex Nieruchomości i Prestige.pl oczekują spadku popytu tylko na początku roku, wg nich sytuacja powinna potem wrócić do normy.

Niektórzy deweloperzy mają już konkretny plan działań mających zbilansować spadek popytu. – Polnord planuje wprowadzenie specjalnego programu wsparcia, polegającego na pożyczeniu klientowi kwoty w wysokości brakującego wkładu własnego – powiedział Home Brokerowi Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu i dyrektor finansowy Polnordu.

Z analizy odpowiedzi deweloperów udzielonych Home Brokerowi wynika, że przyszłość widzą oni raczej w optymistycznych barwach. Należy jednak pamiętać, że to tylko oczekiwania firm i w rzeczywistości „niewidzialna ręka rynku” może zweryfikować plany podnoszenia cen.

 

Marcin Krasoń

Home Broker

Previous Złoto kosztuje ponad 1200 dolarów
Next Groźba recesji ogranicza odreagowanie na RUB

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Jak odkupić mieszkanie komunalne?

W Polsce funkcjonują przepisy, które umożliwiają wykupienie mieszkania komunalnego po dużo niższej cenie niż oferuje agencja nieruchomości. Ostateczna suma zależy od okresu wynajmowania oraz decyzji gminy. Jak wygląda proces wykupu

Nieruchomości 0 Comments

Dalszy ciąg Rodziny na Swoim?

Przedłużenie programu „Rodzina na swoim” na czas nieokreślony i zawężenie kręgu adresatów dopłat Skarbu Państwa do młodych małżeństw, z których choć jeden z małżonków nie ukończył 40. roku życia –

Nieruchomości 0 Comments

470 tys. zł kredytu dla rodziny

Kredyty hipoteczne w złotych są dziś najkorzystniej oprocentowane. Pożyczyć możemy więcej W ostatnim czasie kredyty mieszkaniowe stają się coraz tańsze. To dobra wiadomość zarówno dla zadłużonych, jak i osób planujących

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź