Luzowanie ilościowe nadal popularne
Piątkowa sesja na rynku Forex zdominowana była przez inwestorów chcących pozbyć się amerykańskiej waluty w związku z kiepskimi informacjami płynącymi z tamtejszej gospodarki. Wskaźnik pozarolniczej listy płac wykazał znacząco mniejszą wartość niż było to prognozowane, osiągając poziom 88 tys. wobec 268 tys. w zeszłym miesiącu. Nieco lepiej wypadły bilans handlowy oraz stopa bezrobocia, która tym razem wyniosła w USA 7.6 %. Po pozytywnym odbiorze zapowiedzi BoJ o zwiększeniu akcji wpompowania kolejnych trylionów jenów w gospodarkę, przyszedł czas na refleksję. Jak się bowiem okazuje, przedstawiciele japońskiego banku centralnego nie mają żadnego planu „B” i w razie niepowodzenia założonych działań inwestorom najprawdopodobniej nie zaproponuje się nic innego. Masowe zwiększanie podaży pieniądza na rynku zdaje się cieszyć popularnością również w Europie. Słowa przedstawiciela BoE – Spencera Dale’a , będące zdecydowaną pochwałą dla QE, mogły zostać odebrane przez inwestorów jako zapowiedź intensyfikacji działań w tym zakresie, co poskutkowało skupowaniem brytyjskiego funta.
Dzisiejsza sesja w kontekście kalendarza ekonomicznego powinna być raczej spokojna. Z perspektywy inwestorów, najważniejsze dane zostaną zaprezentowane u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie poznamy wartość wskaźnika niemieckiej produkcji przemysłowej.
dr Maciej Jędrzejak
Może to Ci się spodoba
USDJPY na sześcioletnim maksimum
Euro (EUR) wzrosło z poziomu 1.2858 do poziomu 1.2940 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Wspólna waluta odnotowała swój największy wzrost od lipca, po osiągnięciu swojego czternastomiesięcznego minimum. Dzisiaj zostanie
Fed komplikuje zadanie EBC
Wystąpienie Bernanke z ubiegłej środy nie schodzi z ust inwestorów. Rynek powoli przyzwyczaja się do tego, że amerykański bank centralny po raz pierwszy od połowy 2006 roku zaostrzy politykę pieniężną.
Ameryka spokojna, Europa nerwowa, Warszawa bliska paniki
Na kilkanaście godzin przed kluczowym posiedzeniem Fed, nastroje na rynkach są równie zróżnicowane, jak poglądy na to, czy już teraz dojdzie do ograniczenia QE3. Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmie
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!