Zamiast kosztownego kredytu

Zamiast kosztownego kredytu

Korzystne położenie geograficzne, wciąż niskie jak na Europę koszty pracy, coraz lepsza infrastruktura drogowa i potężny rynek detaliczny. Z tych powodów w wielu rejonach Polski powstało wiele centrów logistycznych i magazynów obsługujących nie tylko lokalnych klientów. To wciąż dobry pomysł na biznes, lecz pod warunkiem dobrej lokalizacji i odpowiednio wyposażonego magazynu.

Zamiast kredytu i finansowania z własnych zasobów

Chociaż wiele osób zapomniało już o niedawnym kryzysie gospodarczym, to jednak prowadząc biznes, należy dbać o zapasy pieniądza gwarantujące płynność finansową w przypadku załamania koniunktury lub kiedy kontrahenci będą zwlekać z zapłatą za towar czy usługę. Dlatego też coraz chętniej zamiast kosztownych inwestycji w grunty i powierzchnię magazynową, przedsiębiorcy wybierają leasing nieruchomości.

Rodzaje nieruchomości, które można objąć leasingiem

Wciąż przepisy leasingowe wielu przedsiębiorcom wydają się niejasne, co czasem skutkuje, że omijają tę formę wspierania i rozwoju firmy. Należy więc choć po trosze przybliżyć, jakie nieruchomości i na jaki czas może obowiązywać umowa.

Do grupy nieruchomości, jakie mogą stać się przedmiotem leasingu zalicza się przede wszystkim budynki jakie są wykorzystywane w prowadzeniu działalności gospodarczej. Są więc to: biura, hale fabryczne, hale magazynowe, pojedyncze lokale będące osobną własnością oraz grunty. Zgodnie z przepisami dotyczącymi leasingu operacyjnego umowa leasingowa nie może być zawarta na okres mniejszy niż 10 lat. Warto nadmienić, że leasing operacyjny umożliwia odpisanie pełnej wartości rat leasingowych w kosztach uzyskania przychodu. Trzeba także pamiętać, że leasing operacyjny stosuje tylko do zabudowań – grunty nie podlegają amortyzacji i dlatego też razem z leasingiem operacyjnym na zabudowania, strony podpisują umowę leasingu finansowego lub dzierżawy gruntów.

Inną formą pozyskania nieruchomości wraz z gruntem jest leasing finansowy. W takim przypadku raty podzielone są na dwie części – kapitałową oraz odsetkową, która jest kosztem uzyskania przychodu dla leasingobiorcy. Istotne znaczenie ma to, iż istnieje możliwość dowolnego podziału rat na części odsetkową i kapitałową. Dzięki temu przedsiębiorca ma wpływ na to, jakie w danym czasie będzie płacił podatki i w jakiej wysokości.

Na własność

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z leasingu nieruchomości, bez względu na rodzaj umowy zawsze mają możliwość wykupu na koniec umowy leasingowej. Opcja warta rozważenia nie tylko przez przedsiębiorców działających w logistyce.

Previous Własna firma – sposób na realizację swoich marzeń?
Next Technologie informatyczne – niedoceniany potencjał

Może to Ci się spodoba

ABC inwestowania 0 Comments

Które fundusze są najbardziej ryzykowne?

Każdy zainteresowany funduszami inwestycyjnymi ma obecnie naprawdę ogromny wybór. Wszystko zależy od oczekiwań, potrzeb oraz zasobności portfela. Ogólnie rzecz biorąc do wyboru są fundusze o niskim i wysokim ryzyku oraz

Nieruchomości 0 Comments

Lato sprzyja remontom. Ekipy remontowe pilnie poszukiwane

W okresie letnim w wielu spośród blisko 14 mln mieszkań w Polsce trwają remonty. Polacy zwykle przeprowadzają je całościowo, w wielu pomieszczeniach jednocześnie i możliwie w jak najkrótszym czasie. Koszt remontu przeciętnego mieszkania to w zależności

ABC inwestowania 0 Comments

Jaka umowa w przypadku usług mobilnego Internetu?

Sieć mobilna jest wszędzie. Każdy z nas chce posiadać do niego dostęp bez względu na miejsce przebywania. Na przeciw naszym oczekiwaniom wyszły propozycje Internetu mobilnego. Jak wybrać pośród różnorodnych propozycji

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź