Uważajcie na toksykomanię

Uważajcie na toksykomanię

W literaturze pojęcie „toksykomania” pojawiło się całkiem niedawno. Wcześniej używany był uogólniony termin „narkomania”, oznaczający nawyk i bolesne uzależnienie od narkotyków. Są to substancje ziołowe i leki, które znajdują się na specjalnej liście leków, która jest wydawana przez Ministerstwo Zdrowia. W tym samym czasie, inne leki i wiele toksycznych chemikaliów gospodarstwa domowego może prowadzić do odurzenia, które powodują bolesny nawyk i uzależnienie, jeśli nie są one wykorzystywane do celów terapeutycznych, bez recepty i w dawkach trujących. Przyjmowanie substancji toksycznych w celach odurzających nazywane jest toksykomanią. Z medycznego punktu widzenia, nie ma zasadniczej różnicy między narkomanią a toksykomanią: wpływ na zdrowie w obu przypadkach jest bardzo niebezpieczny. Jedyna różnica polega na tym, że narkotyki są zakazane przez prawo i znajdują się pod ścisłą kontrolą, a substancje toksyczne – są dostępne dla każdego.

Jaki jest cel przyjmowania leków (anodowych i uspokajających), aby się odurzyć? Jeśli medyczna dawka lecznicza powoduje działanie uspokajające, relaksujące, sen, to duża dawka toksyczna (3-5 tabletek i więcej) powoduje senność, oszołomienie, innymi słowy – odurzenie. Jeszcze większa dawka – 6-7 tabletek i więcej – prowadzi do ciężkiego zatrucia z ewentualnymi zaburzeniami pracy serca, bezdechu, a nawet skutków śmiertelnych. Niestety, nasza domowa apteczka często przypomina sklep z lekami, często o działaniu toksycznym. Leki, które zostawiamy na wszelki wypadek, są przechowywane przez lata, z okresem ważności, ale ich toksyczność nie jest osłabiona i może wzrosnąć.

Inną niebezpieczną formą toksykomanii jest wdychanie oparów lotnych substancji organicznych, które są wykorzystywane w codziennym życiu i technologii (benzyna, aceton, lakiery, farby, klej itp.).

W przypadku przyjmowania leków toksycznych przez dorosłych i starszą młodzież, „wąchanie” jest dostępne dla nastolatków, młodszych dzieci, a nawet uczniów klas podstawowych.

Opary benzyny, już po 2-3 oddechach, powodują odurzenie – zawroty głowy, mdłości, uczucie „nieważkości”, uczucie, że głowa zmienia swój kształt i wielkość, pojawiają się halucynacje wzrokowe. Po 15-20 minutach odurzenia pojawiają się bóle głowy, osłabienie. Podobny stan może mieć miejsce przy wdychaniu oparów acetonu i innych roztworów.

Zatrucie chemikaliami domowymi jest równie szkodliwe dla zdrowia, jak przyjmowanie dużych dawek leków lub leków.

Nawet pojedyncze wdychanie toksycznych oparów może uszkodzić wątrobę, nerki, a zwłaszcza układ nerwowy. Powtarzające się wdychanie powoduje wkrótce uzależnienie od substancji toksycznych i konieczność ich codziennego wdychania, nawet kilka razy dziennie.

Więc, jak możemy poradzić sobie z toksykomanią?

Po pierwsze, w domu wymagana jest ścisła kontrola nad przyjmowaniem silnych substancji. Przechowywać je w miejscu bezpiecznym od dzieci i nastolatków, a także, oczywiście, zapobiegać gromadzeniu się narkotyków w domowej apteczce.

Szczególną uwagę należy również zwrócić na warunki przechowywania chemikaliów stosowanych w gospodarstwie domowym. Wszelkie podejrzenia o przyjmowanie przez nastolatka substancji toksycznych nie powinny być pozostawiane bez kontroli.

Więcej o toksykomanii i jej typach znajdziecie na https://farmakomania.pl/

Previous TŁUMACZENIE SPECJALISTYCZNE I JEGO CHARAKTERYSTYKA

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Polska w unijnej czołówce pod względem liczby reklam alkoholu w telewizji

Liczba reklam piwa w Polsce znacznie przekracza średnią europejską. W ciągu 10 miesięcy 2017 roku przekroczyła 780 tys.,  a w ciągu 16 lat – blisko 4 mln. Rośnie też czas antenowy przeznaczany

Wiadomości 0 Comments

Rozwój gigabitowego internetu zmieni sposób konsumpcji cyfrowej rozrywki

Immersive experiences, czyli zanurzenie w świecie cyfrowej rozrywki, to jeden z trendów, który w najbliższych latach będzie zyskiwać na znaczeniu dzięki rozwojowi ultraszybkiego internetu, sztucznej inteligencji oraz wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Technologie na nowo zdefiniują

Wiadomości 0 Comments

Zasady współpracy z agencjami wymagają głębokich zmian

W procesie zamawiania usług marketingowych coraz częściej uczestniczą działy zakupów. Ich uczestnictwo w tym procesie często wiąże się z twardymi negocjacjami cenowymi. Nowa rola tych działów oznacza, że potrzebne są nowe zasady

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź