Rodzaje układów sterowania obrabiarek CNC

Rodzaje układów sterowania obrabiarek CNC

Obrabiarki sterowane za pomocą komputera są wykorzystywane coraz częściej. Obrabiarki CNC (skrót pochodzi od angielskojęzycznego terminu Computerized Numerical Control) są niezwykle precyzyjne. Pierwsze urządzenia CNC zaprojektowano w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 70. XX wieku. Dzisiaj są wykorzystywane coraz powszechniej. Ich pracę nadzorują sterowniki i programy.

Z pomocą maszyn CNC można wykonać niezwykle skomplikowane procesy obróbcze. Trzeba jednak pamiętać, że niezbędne jest wskazanie maszynom konkretnych zadań. To właśnie do tego wykorzystuje się procesy programowania. Obecnie wyróżnia się trzy rodzaje sterowania. Podział oparty jest na sposobie realizacji ruchów posuwowych osi, które znajdują się w obrabiarce. Wyróżnia się więc sterowanie:-punktowe;-odcinkowe;-kształtowe.

Sterowanie punktowe

Sterowanie punktowe to przede wszystkim pozycjonowanie narzędzia w ściśle określonym położeniu. Istotny jest fakt, że bez znaczenia jest w tym przypadku tor, po jakim porusza się narzędzie. Nieistotna jest także jego prędkość. Warto jednak pamiętać, że dla skrócenia czasu trwania zadania wskazany jest ruch z maksymalną możliwą prędkość, a także po prostej.

Sterowanie odcinkowe

W tym przypadku mamy do czynienia z ruchem narzędzia po określonym torze. Określona jest również jego prędkość. Najczęściej po ten rodzaj sterowania sięga się również, gdy:-wykonujemy planowanie oraz toczenie wzdłużne w przypadku obróbki wałków wielostopniowych;-frezujemy zarysy prostokątne;-frezujemy za pomocą płasko – równoległych głowic;-frezujemy odsadzenia bądź wybrania przelotowe za pomocą frezów walcowo – czołowych.

Sterowanie kształtowe

Określa się je również mianem sterowania ciągłego. W tym wypadku możliwe jest zrealizowanie dowolnego ruchu. W grę wchodzą więc proste, skosy, krzywe, a nawet łuki. Sterowanie kształtowe dzieli się na:-2D;-21/2D;-3D.

Wsparcie profesjonalistów

Warto pamiętać, że każda realizacja, w której wykorzystuje się technologię sterowania numerycznego to praca wykwalifikowanego pracownika. To on ponosi odpowiedzialność za całe programowanie. Co to oznacza? To na jego barkach spoczywa stworzenie danych sterujących, do których zalicza się na przykład prędkość, z jaką wykonywane jest skrawanie, a także głębokość. Dane te są niezbędne, aby możliwe było w ogóle obrabianie przedmiotów. Obecnie znalezienie specjalistów, którzy przygotują takie dane nie stanowi żadnego większego problemu. Nie brakuje bowiem firm, które świadczą usługi w tym zakresie.

Maszyny CNC to dzisiaj sposób na to, aby cieszyć się pięknie obrobionymi produktami. Są stosowane powszechnie i z pewnością wiele się w tej kwestii szybko nie zmieni. Należy jednak pamiętać, że sama zaawansowana technologia nie wystarczy, aby wszystko odbyło się tak, jak należy. Bez doskonale przygotowanego do swojej pracy człowieka nawet najlepsza maszyna CNC nic nie zdziała. Niezbędne jest bowiem właściwe programowanie i dobór odpowiedniego rodzaju sterowania. Tylko wtedy można myśleć o sukcesie. Na szczęście dzisiaj takich specjalistów nie brakuje.

Previous RODO – jak wpływa na firmy? Wszystko, co warto wiedzieć
Next Garść informacji o eksporcie chemikaliów

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

System opieki zdrowotnej zaoszczędzi pieniądze dzięki telemedycynie

Na ochronę zdrowia Polska przeznacza 4,4 proc. PKB, podczas gdy średnia unijna to ok. 7 proc. Nakłady systematycznie rosną, ale w wolnym tempie. Dlatego istotne jest możliwie jak najbardziej efektywne wykorzystanie

Wiadomości 0 Comments

Niższe rachunki za prąd i wyższa wartość mieszkania

Pod względem efektywności energetycznej Polska jest w Europie na szarym końcu. Zapotrzebowanie na rozwiązania, które pozwolą firmom i gospodarstwom zmniejszać zużycie energii, rośnie jednak w szybkim tempie i taka tendencja będzie się utrzymywać wraz

Wiadomości 0 Comments

Konstytucja dla Biznesu czeka na podpis prezydenta

Przyjęta przez parlament na początku marca tego roku Konstytucja dla Biznesu wprowadza pakiet zmian, które mają nie tylko ułatwić prowadzenie w Polsce działalności gospodarczej, lecz także zbudować całkowicie nowe relacje na linii administracja –

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź