Praca w opiece nad seniorami w Niemczech

Praca w opiece nad seniorami w Niemczech

Polskie opiekunki w Niemczech od wielu lat mogą liczyć na interesujące i dobrze płatne zatrudnienie. Większość pracodawców preferuje oczywiście osoby legitymujące się dobrą znajomością języka niemieckiego, najczęściej nie jest to jednak warunek absolutnie konieczny – wystarczą podstawy oraz chęć do podjęcia dalszej wytężonej nauki na miejscu.

Opieka nad osobami starszymi – korzyści

Opieka osób starszych to zajęcie coraz popularniejsze wśród Polek i Polaków. Trudno się zresztą dziwić, biorąc pod uwagę ciągle rosnącą liczbę dostępnych ofert. Najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów są oczywiście Niemcy, głównie ze względu na relatywnie niewielką odległość geograficzną. Decydując się pracować u naszego zachodniego sąsiada, możemy liczyć na satysfakcję finansową, ale także – co równie ważne – na dobre warunki do ustawicznego rozwoju.

Ile zatem zarabia opiekunka osób starszych? Trudno udzielić tu jednoznacznej odpowiedzi. Wiele będzie zależało od doświadczenia i kompetencji językowych danej osoby, a także od warunków uwzględnionych w konkretnym zleceniu. Bez większego ryzyka błędu można jednak przyjąć, że opiekunka w Niemczech otrzymuje wynagrodzenie rzędu 1000 – 1600 euro za jeden wyjazd. Oczywiście, długość pobytu również ma istotny wpływ na zarobki; polscy obywatele przeważnie wyjeżdżają jednorazowo na 6-8 tygodni.

Nawet jeśli kwestie finansowe są dla nas najważniejsze, nie należy zapominać także o pozostałych profitach, jakie oferuje opieka Niemcy. Należą do nich z pewnością: komfortowe zakwaterowanie w domu seniora, ubezpieczenie oraz niepowtarzalna szansa na poznawanie odmiennej kultury. Praca ta będzie więc idealna dla wszystkich, którzy zawsze marzyli o podróżach po świecie, lecz z różnych powodów nie mogli owych marzeń zrealizować.

Warto przy okazji rozwiać pewną często podnoszoną wątpliwość: opieka seniora to zajęcie nie tylko dla kobiet. Trudno wprawdzie zaprzeczyć, że zawód ten jest mocno sfeminizowany, ale bynajmniej nie przekreśla to szans chętnych panów na zdobywanie ciekawych zleceń. Niektórzy seniorzy wręcz życzą sobie, by zatrudniono dla nich opiekuna-mężczyznę.

Praca w opiece – moc kreatywnych wyzwań

Kiedy otrzymamy już swoje pierwsze wymarzone zlecenie i dotrzemy na miejsce, szybko staniemy przed koniecznością zorganizowania naszemu podopiecznemu rozkładu dnia. To od nas w znacznej mierze będzie zależało, co senior zje na obiad oraz jak spędzi czas wolny. Dobrze byłoby zatem już nieco wcześniej przygotować sobie w głowie różne pomysły na aktywizację starszej osoby. Mogą to być wspólne spacery, wyprawy na zakupy, zwiedzanie muzeów i galerii, wyjścia do biblioteki… Starsi ludzie posiadają oczywiście własne nawyki i przyzwyczajenia, co bynajmniej nie oznacza, że nie dadzą się namówić na coś zupełnie nowego. Sporo zależy od inwencji ich polskiego towarzysza.

Szczególnym wyzwaniem okażą się dla nas święta Bożego Narodzenia. Opiekunka osób starszych Niemcy widuje bowiem także i w tym niezwykłym czasie. Niektórzy pracownicy celowo wybierają wyjazdy w takim właśnie okresie, ze względu na otrzymywanie specjalnych premii świątecznych.

Niemieckie Boże Narodzenie jest nieco inne niż polskie – na stole królują odmienne potrawy, brakuje także tradycji łamania się opłatkiem. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaproponować goszczącej nas rodzinie wzbogacenie świątecznego menu o typowo polskie specjały. Taka inicjatywa zostanie zapewne odebrana niezwykle pozytywnie i z wdzięcznością.

Czy warto więc podjąć pracę w charakterze opiekunki seniorów w Niemczech? Osoby, które mają już pierwsze zlecenia za sobą, twierdzą, że z pewnością tak. Wyjazd do Niemiec okazuje się bowiem nie tylko okazją na atrakcyjny zarobek, lecz także niezapomnianą przygodą i możliwością poznania wielu ciekawych ludzi. Wszystkie te profity przewyższają niejednokrotnie korzyści płynące z zatrudnienia w Polsce. Należałoby zatem rozważyć „na spokojnie”, czy praca opiekunki w Niemczech nie jest dokładnie tym, czego aktualnie potrzebujemy.

 

Previous Fundusze Unijne dla województwa Śląskiego

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Rynek pracy zaczyna należeć do pracownika

Bezrobocie w Polsce systematycznie spada. Rząd w swojej prognozie założył, że pod koniec przyszłego roku wyniesie niewiele ponad 8 proc. Rynek pracy zaczyna zatem należeć do zatrudnionych, których głos podczas negocjowania umów

Wiadomości 0 Comments

Polska potrzebuje ponad 20 lat, by dogonić Niemcy pod względem dochodu na mieszkańca

Wciąż największym wyzwaniem dla Polski i innych krajów Europy Środkowej jest skracanie dystansu rozwojowego do Zachodu. Jednak w najbliższych latach nasz kraj czeka spowolnienie gospodarcze, na które nie jest przygotowany. Zaradzić temu można poprzez

Wiadomości 0 Comments

Polska może być zagłębiem technologicznym. Wiele pomysłów młodych firm ma światowy potencjał

Polskie start-upy odchodzą od skupiania się wyłącznie na lokalnym rynku. Są coraz odważniejsze w globalnej ekspansji i coraz śmielej wychodzą na rynki zagraniczne. – Wątpię, czy w krótkim czasie powstaną u nas takie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź