Pesymizm przed politycznymi decyzjami

Pesymizm przed politycznymi decyzjami

W poniedziałek w USA mało przejmowano się problemami Włoch i Berlusconim. Nic dziwnego, bo przecież rentowność obligacji włoskich gwałtownie rano wzrosła, po to tylko, żeby dość szybko wrócić w okolice piątkowego zamknięcia. Skoro rynek długu nie przejął się włoskimi niepokojami to dlaczego mieli się tym przejmować Amerykanie?

Oni mieli swoje problemy. Jeśli do wtorku rano (naszego czasu, a do północy w poniedziałek czasu Wschodniego Wybrzeża USA) Izba Reprezentantów I Senat nie znajdą kompromisowego rozwiązania to część federalnych pracowników pobawiona zostanie wynagrodzenia. To mogło zapowiadać w poniedziałek przecenę na rynkach, ale okazało się, że Amerykanie przejęli się problemem zdecydowanie mniej niż Europejczycy.

Zgodnie z oczekiwaniami na dwie godziny przed końcem sesji na Wall Street Senat odrzucił pomysły Izby Reprezentantów wiążącą zgodę na budżet z przesunięciem o rok wejścia w życie reformy opieki zdrowotnej przygotowanej przez administrację Baracka Obamy. Senat przesłał do Izby swój już wcześniej przegłosowany projekt umożliwiający przesunięcie problemu podniesienia limitu zadłużenia USA do 15.11.

Teoretycznie to powinno podnieść nieco napięcie na rynkach. Pojawiły się jednak nieoficjalne informacje mówiące o tym, że Republikanie w Senacie i w Izbie Reprezentantów chcą przeprowadzić tymczasowe rozwiązanie pozwalające na przesunięcie o tydzień częściowego zamrożenia wypłat dla pracowników federalnych. To zdecydowanie zmniejszyło obawy graczy, bo doszli do wniosku, że jeśli Republikanie się cofają to szybciej niż można było oczekiwać uda się impas przełamać.

Rynki akcji rozpoczęły od spadku indeksów, ale od samego początku indeksy spokojnie pełzły na północ. Po głosowaniu w Senacie niewiele już z tych spadków zostało. Pogłoski mówiące o pomysłach na przesunięcie problemu o tydzień zmniejszyły nacisk podaży. Zmniejszyły jednak tylko na chwilę. W ostatniej godzinie sesji nad pogłoskami przeważyła ostrożność i indeksy zaczęły spadać. Daleko nie spadły. Jak na wagę problemu spadki były niewielkie. Gracze nie wierzą, że politycy doprowadzą do prawdziwego dramatu dla USA i maja rację. Może być jednak nerwowo.

GPW rozpoczęła poniedziałkową sesję podobnie do innych giełd europejskich. WIG20 stracił mniej niż jeden procent, ale szybko wyczołgał się na nieco wyższą półkę. Przed południem jednak spadek znowu sięgnął poziomu jednego procenta. Indeksy dalej spadać nie chciały. Przed pobudką w USA indeksy zaczęły nawet nieco rosnąć, mimo że na zagranicznych giełdach traciły coraz mocniej.

Potem jednak przeważyła ostrożność, a kropkę nad i postawił fixing obniżając WIG20 o około 10 pkt. przez co sesja zakończyła się spadkiem tego indeksu o 1,28 proc. Obrót był mały, z czego należy wnioskować, że tylko część inwestorów wprowadziła w życie zasadę „when in doubt sell out” (kiedy masz wątpliwości to sprzedawaj”). Większość, bardzo rozsądnie, stanęła z boku.

 

 

Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Xelion

Previous Raport dzienny Forex
Next Komentarz surowcowy

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz walutowy – rynki czekają co powie Yellen

W trakcie wczorajszej sesji inwestorzy skupiali swoją uwagę na walutach z krajów emerging markets, które silne traciły w związku z ucieczką kapitału w kierunku bezpieczniejszych aktywów. Mimo tego, że od

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz PLN: Podwyższona zmienność na PLN po decyzjach EBC

Piątkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi próbę stabilizacji po niezwykle zmiennej, wczorajszej sesji. Złoty jest wyceniany przez rynek następująco: 4,1900 PLN za euro, 3,2395 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz walutowy – Chiny straszą również na walutach

Wydarzenia, które miały miejsce w poprzednim tygodniu sprawiły, iż był on jednym z najciekawszych w tym roku z perspektywy rynku walutowego. Referendum niepodległościowe w Szkocji, posiedzenie Fed wraz z publikacją

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź