Nowoczesne biura głównie dla sektora BPO/SSC

Nowoczesne biura głównie dla sektora BPO/SSC

Polska okazuje się niekwestionowanym liderem rynku nowoczesnych nieruchomości biurowych na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Już na początku tego roku na krajowym rynku znajdowało się ponad 7,5 miliona m2 tego typu powierzchni, a aktualnie deweloperzy realizują aż 1,4 miliona m2 nowych biur. Co jest powodem tak wysokich wyników?

Powierzchnia nie tylko w stolicy

Specjaliści z JLL, międzynarodowej firmy świadczącej kompleksowe usługi w zakresie wynajmu nieruchomości, uważają, że za tak szybki rozwój polskiego rynku biurowego odpowiedzialny jest przede wszystkim sektor nowoczesnych usług dla biznesu. Co zaskakujące, duże tempo wzrostu nie dotyczy jedynie stolicy, ale także i innych, dobrze rozwiniętych ośrodków miejskich – Krakowa, Wrocławia, Trójmiasta, Katowic, Poznania, Łodzi czy Lublina. Dlaczego? Otóż miasta te posiadają fantastyczną infrastrukturę i, co bardzo ważne w sektorze BPO/SSC, wysoko wykfalifikowane kadry.

Połączenie obydwu tych czynników jest niemałą pokusą dla inwestorów, którzy właśnie z ich powodu często wybierają Polskę, jako przyczółek do ekspansji na dalsze rynki Europy Środkowo-Wschodniej. W tym momencie deweloperzy realizują około 1,4 miliona m2 nowoczesnych powierzchni biurowych i aż 50% tej sumy stanowi metraż znajdujący się w stolicy. Pozostałą część wspólnie stanowią wspomniane już: Wrocław, Kraków i Trójmiasto, ale w tych aglomeracjach współczynnik pustostanów jest znacznie niższy, aniżeli w stolicy. W praktyce oznacza to tyle, że najemcy często muszą decydować się na wynajem powierzchni będącej jeszcze w budowie. Inaczej sytuacja wygląda m.in. w Poznaniu, w którym wg. specjalistów z JLL aż 23% powierzchni biurowych jest wciąż niewynajęte.

Jak wygląda tegoroczny popyt?

W ciągu zeszłego roku zasoby biurowe wzrosły o 9% w stosunku do poprzedniego, a najemcy podpisali aż 1150 umów najmu dotyczących nowoczesnych powierzchni w budynkach biurowych. Znacznie ponad połowę zeszłorocznego popytu, bo 65% wygenerowały firmy z sektora BPO/SSC na rynkach poza Warszawą. Jak wygląda popyt w tym roku? Po pierwszym tylko kwartale 2015 r. można mówić już o niezłych wynikach. Najemcy są bardzo zainteresowani zarówno powierzchnią biurową w stolicy, jak i innych, polskich aglomeracjach, a wolumen zawartych transakcji najmu w okresie styczeń-marzec wyniósł 300 tysięcy m2, z czego prawie połowa przypadła na rynki poza Warszawą.

Duży popyt napędza podaż, a to dość komfortowa sytuacja dla nowych najemców. Ci, którzy poszukują nowej powierzchni biurowej mają spore możliwości wyboru nie tylko jeśli chodzi o lokalizację i standard, ale także i stawki czynszowe. Budowa wielu nowych budynków odbiła się na nich nie bez echa. W tym roku da się zauważyć niewielkie presje zniżkowe dotykające wspomniane stawki, co prawdopodobnie utrzyma się jeszcze przez jakiś czas nawet na rynkach o niskim wskaźniku powierzchni niewynajętej. Aktualnie, czynsz za biuro o najwyższym standardzie, zlokalizowane w jednej z największych aglomeracji waha się pomiędzy 11, a 15 €/m2/miesiąc. Na rynkach rozwijających się dopiero pod tym względem stawki te są nieco niższe i oscylują między 8, a 12 €/m2 w skali miesiąca.

Artykuł powstał w oparciu o raport „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2015” dostępny pod adresem www.bazabiur.pl.

Previous Będzie lepiej, ale na inwestycje trzeba zaczekać – twierdzą polscy przedsiębiorcy
Next Na czym polega czyszczenie basenów i czy jest to kosztowna inwestycja?

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Trudne relacje właścicieli mieszkań i najemców

Wśród najczęstszych powodów sporów między właścicielami mieszkań a najemcami są płatności za naprawę usterek, obecność zwierząt domowych czy zbytnia ingerencja w aranżację mieszkania. Da się ich uniknąć, ustalając już na wstępnym

Nieruchomości 0 Comments

Czy Cypr jest dobrym miejscem na zakup nieruchomości?

Od dawna Cypr pozostawał rajem podatkowym i rejonem, w którym obce firmy rosły w zastraszającym tempie. Wciąż jednak pozostaje przekonanie, że warto przenieść tutaj interesy i osiągać pokaźne zyski. Czy

Nieruchomości 0 Comments

Rynek nieruchomości: grzechy główne deregulacji

Najnowszy sondaż Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości sprawdza jak dziesięć miesięcy po deregulacji funkcjonuje rynek. Zatrudnienie w 68 proc. biur pozostaje na tym samym poziomie, a aż 84 proc. pośredników nie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź