Nieudana walka o 2400 punktów

Nieudana walka o 2400 punktów

Czwartkowa sesja w Warszawie przyniosła korektę ostatnich wzrostów. Oparły się jej jedynie wskaźniki średnich i małych spółek. WIG20 przez większą część dnia walczył o utrzymanie się powyżej 2400 punktów. Przychodziło mu to z trudem, choć podaż nie była zbyt agresywna.

Handel na naszym parkiecie rozpoczął się od niewielkich spadków indeksów. Wyjątek stanowił doskonale spisujący się od kilkunastu dni mWIG40, który na otwarciu zyskiwał 0,3 proc. Tylko przez moment dał się niedźwiedziom zepchnąć w okolice środowego zamknięcia. Przez większą część dnia przebywał nad kreską. Indeks największych spółek zaczął od spadku o 0,2 proc. Już w trakcie pierwszej godziny handlu znalazł się nieco ponad 20 punktów pod poziomem środowego fixingu, zwiększając skalę zniżki do 0,9 proc. Później byki odrobiły część tych strat i wskaźnik przez kilka godzin trzymał się okolic 2395 punktó ;w, o 0,5 proc. pod kreską.

Wśród największych spółek od rana kiepską kondycją wyróżniały się akcje Asseco, Boryszewa i Kernela, tracące po około 3 proc. oraz zniżkujące o 2 proc. walory Synthosu. W przypadku pierwszej z firm skala spadku w ciągu dnia zwiększyła się do 10 proc. To reakcja na usunięcie jej papierów z indeksu MSCI Poland. Mające zająć ich miejsce akcje Aliora rosły o ponad 4 proc. Od końca kwietnia zyskały one łącznie 17 proc. Papiery Boryszewa wczesnym popołudniem taniały o niemal 5 proc., osiągając poziom najniższy od września 2011 r. Powodem czwartkowego spadku była publikacja gorszych wyników finansowych spółki. Rozpoczętą dzień wcześniej przecenę kontynuowały walory Telekomunikacji Polskiej, zniżkujące momentami o 2,5 proc. Kroku dotrzymywały im akcje BRE. Liderem wzrostów były zwyżkujące chwilami o 6 proc. papiery Eurocash, osiągając poziom najwyższy w historii. O ponad 3 proc. w górę szły walory Lotosu.

Na szerokim rynku wrażenie robił przekraczający chwilami 20 proc. spadek notowań akcji Presco, po rozczarowujących danych finansowych windykacyjnej spółki. O niemal 9 proc. w dół szły walory handlującej złotem Mennicy, o ponad 6 proc. zniżkowały papiery Ganta, który zanotował w pierwszym kwartale prawie 18 mln zł strat. Lepsze wyniki skutkowały 20 proc. zwyżką kursu akcji PBG. Po około 10 proc. w górę szły akcje Monnari, Pelionu i Rafako

Nienajlepsze nastroje panowały w Paryżu i Frankfurcie. Tamtejsze indeksy do wczesnego popołudnia pozostawały nieznacznie pod kreską. Późniejszy chwilowy wyskok w górę został szybko skorygowany. Z kolei londyński FTSE po neutralnym otwarciu systematycznie szedł w górę, zyskując po południu 0,5 proc.

Bykom przeszkodziły kiepskie dane zza oceanu. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych nieoczekiwanie zwiększyła się do 360 tys., podczas gdy spodziewano się, że będzie ich 330 tys. Nieznacznie w górę skorygowano też dane z poprzedniego tygodnia. Pozytywnie zaskoczyła liczba wydanych pozwoleń na budowę domów, przekraczając milion, jednak z ponad miliona do 853 tys. zmniejszyła się liczba rozpoczętych budów. Z kolei mocno rozczarował wskaźnik Fed z Filadelfii, spadając z 1,3 do minus 5,2 punktu.

Reakcja amerykańskich graczy początkowo była jednak umiarkowana. Indeksy na Wall Street zniżkowały w pierwszych minutach handlu po 0,1 proc. Na naszym kontynencie w ślad za tym nie było widać większej nerwowości.

Ostatecznie indeks naszych największych spółek zakończył dzień nieznacznie poniżej 2400 punktów, tracąc 0,8 proc., WIG spadł o 0,2 proc., mWIG40 wzrósł o 0,7 proc., a sWIG80 o 0,6 proc. Obroty wyniosły 715 mln zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Previous AUD/CAD: kurs testuje parytet
Next BPH: raport futures

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz walutowo-makroekonomiczny

Kluczowe wydarzenia minionego tygodnia Kluczowym wydarzeniem na polskiej scenie było w minionym tygodniu posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Pytanie przed posiedzeniem brzmiało: w jaki sposób zareagują członkowie RPP na rozwój niekorzystnych

Komentarze rynkowe 0 Comments

Amerykanie nie boją się już Fed

Amerykanie wrócili w piątek na rynek po czwartkowej, europejskiej euforii, co powinno było im zdecydowanie pomagać. Czekano jednak jeszcze na miesięczny raport z rynku pracy. Okazało się, że jego publikacja

Komentarze rynkowe 0 Comments

Kontynuacja umocnienia złotego, względnie udana aukcja długu

Piątkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi stabilizację kursów polskiej waluty po 3-sesjach wzrostów. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1805 PLN za euro, 3,0752 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź