Nagły brak gotówki – jak rozwiązać ten problem?

Nagły brak gotówki – jak rozwiązać ten problem?

Brak pieniędzy na bieżące potrzeby czy większe – planowane i nieplanowane – wydatki może przytrafić się każdemu. Niekiedy oznacza zaciskanie pasa i nawet zaniechanie działań, a czasami przymusza nas do zaciągania pożyczek. Co zrobić, aby nie znaleźć się w sytuacji zagrożenia finansowego, a co zrobić, kiedy już jesteśmy w podbramkowej sytuacji?

Jak przygotować się na brak gotówki?

Najlepszą metodą na brak gotówki jest zapobieganie jego występowaniu. Brzmi to cynicznie, lecz prawdą jest, że odpowiednie nawyki mogą być zbawienne przy finansowych problemach. Nie jest ważne, ile posiadamy pieniędzy na bieżącym rachunku, tylko to, ile zgromadzimy na koncie oszczędnościowym. Nie mówimy tu o oszczędnościach, które gromadzimy w celu np. wyjazdu rodzinnego czy zakupu nowego samochodu, leczo o kwocie, która pozwoli nam czuć się zabezpieczonym przed wystąpieniem nieprzewidzianych sytuacji życiowych. Może to być kwota odłożona na wypadek ciężkiej choroby dziecka, bezrobocia czy zwyczajnego braku gotówki wywołanego rozrzutnością. To, na ile ubezpieczymy się w ten sposób, zależy od nas. Przykładowo, jeśli obawiamy się utraty pracy, możemy zastanowić się, ile będziemy potrzebować czasu na znalezieniu nowego etatu, zakładając wariant bardziej pesymistyczny. Liczbę przewidywanych miesięcy powinniśmy przemnożyć przez oszacowane przez nas minimum wydatków, jakie ponosimy na życie każdego miesiąca. Oszczędzanie dla wielu stanowi nie lada wyzwanie, a w rzeczywistości nie jest specjalnie skomplikowane. Istotą problemu jest wyrobienie w sobie nawyku wpłacania pieniędzy na konto oszczędnościowe zaraz po otrzymaniu wypłaty zamiast czekania, aż cos nam zostanie na koniec miesiąca. Oczywiście powinniśmy wyliczyć sobie najpierw, ile wydajemy na życie, aby nie zostać z niczym. Naturalnie ogranicza nam to środki, jakie wydalibyśmy na rozrywkę, ale bezpieczeństwo jest ważniejsze niż chwilowe uciechy. Metodą na niedopuszczanie do spadków środków poniżej poziomu, który może być powodem problemów, jest odkładanie zakupów pewnych dóbr do momentu, kiedy odłożymy na nie część lub całość środków. Choć wszelkie oferty sprzedaży ratalnej są bardzo kuszące, to mogą na długi czas ograniczyć nasza swobodę finansową, nawet jeśli nie są obarczone odsetkami. Nawet raty 0% trzeba spłacać regularnie, co oznacza comiesięczne uszczuplenie naszych środków.

Karty kredytowe

Karta kredytowa jest często mylona ze standardową kartą płatniczą (bankomatową). W przeciwieństwie do niej, nie jest jednak powiązana z naszym kontem bankowym, a stanowi zupełnie osobną usługą świadczoną przez bank. Karta kredytowa nie jest też równoznaczna z kredytem czy systemem, jakim charakteryzują się pożyczki online. Zasadę działania karty kredytowej można opisać jako „portfel banku, z którego możesz korzystać w razie potrzeby”. Limit na karcie stanowi maksimum pieniędzy, jakie możesz wyjąć z tego portfela. Pobrane środki zostają potraktowane jak oprocentowana pożyczka dopiero, gdy minie jej okres bezodsetkowy, trwający np. 40 dni od skorzystania ze środków. Po tym czasie, oprócz naliczenia odsetek, zostaje uruchomiony umowny termin na spłatę powstałego zadłużenia. Reguły korzystania z takich kart wyraźnie wskazują na to, że są najodpowiedniejsze dla osób, które mają nieregularne wydatki przy regularnych i stabilnych dochodach.

Szybkie pożyczki

W sytuacji, w której mamy nagłe wydatki, na które nie zgromadziliśmy należytego zabezpieczenia, musimy liczyć się z opcją pożyczenia pieniędzy. Warto rozpatrywać firmy charakteryzujące się przejrzystymi zasadami ze wskazaniem dokładnych kwot, czasu spłaty, czasu na decyzję przyznania jej  oraz wymaganiach stawianych przez firmę. Opcja ta jest szczególnie korzystna w sytuacjach, w których liczy się czas, w jakim uzyskamy pieniądze. Za pośrednictwem stron takich jak https://www.pozyczki-24.pl może to być kwestia nawet 10 minut. Koszty spłaty zależą od rodzaju usługi, kwoty czy czasu oddania pożyczonych pieniędzy. Istnieją też opcje pozwalające na minimalizowanie kosztów (lub nawet ich brak) w przypadku szybkiej spłaty. W ofercie widnieją też darmowe pożyczki dla osób podejmujących pieniądze po raz pierwszy w danej firmie.

Previous Początek wiosny to dobry moment na poważne zmiany w życiu
Next Jak zacząć sprzedawać z Google Shopping?

Może to Ci się spodoba

Rynek finansowy 0 Comments

Polskie banki wyprzedzają pod względem cyfryzacji europejską konkurencję. Taki trend może się utrzymać

Banki w Polsce są bardziej zaawansowane cyfrowo niż konkurenci w innych krajach europejskich – wynika z badania Digital Performance Index przygotowanego przez Accenture. Działające na krajowym rynku instytucje są bardziej aktywne i skore do wdrażania innowacji

Rynek finansowy 0 Comments

Firmy mogą już stosować mechanizm podzielonej płatności. Dla niektórych może on oznaczać problemy z płynnością

1 lipca weszły w życie przepisy wdrażające mechanizm podzielonej płatności. Opcja split payment dla firm płacących za produkty lub usługi polega na tym, że przedsiębiorca może rozdzielać swoją płatność: przelać kwotę netto

Rynek finansowy 0 Comments

Nowy bank na polskim rynku

Od listopada Bank SMART i BIZ Bank zostaną zastąpione przez markę Nest Bank. Nowy podmiot będzie mieć pełną ofertę dla klientów indywidualnych i mikroprzedsiębiorstw. W tej chwili działa 90 placówek, z czego 40 w ramach franczyzy.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!