Nadchodzące spotkanie OPEC i szwajcarskie referendum w centrum uwagi – raport surowcowy

Nadchodzące spotkanie OPEC i szwajcarskie referendum w centrum uwagi – raport surowcowy

W środę notowania indeksu CRB były ustabilizowane. Wartość indeksu powędrowała w górę o 0,22% do poziomu 266,41 pkt., jednak długoterminowy trend spadkowy pozostaje nienaruszony. Wczoraj przecenione zostały metale szlachetne, a także spora część zbóż. Na plus udało się natomiast wyjść notowaniom ropy WTI (aczkolwiek był to niewielki plus), a także wielu towarom należącym do grupy tzw. soft commodities.

Szwajcarzy mogą być na „nie”

Duże emocje przeżywają ostatnio inwestorzy na rynku złota. Na początku tego tygodnia notowania tego kruszcu dotarły do ważnej technicznej bariery 1200 USD za uncję. Pokonanie tego poziomu byłoby ważnym sygnałem siły strony popytowej na rynku złota.

Niemniej jednak, do powyższej sytuacji nie doszło. Strona podażowa skutecznie odparła kupujących, a notowaniom złota jedynie na krótko udało się naruszyć barierę na poziomie 1200 USD za uncję. Wczoraj złoto zostało przecenione o 1,2% i powróciło do okolic 1180 USD za uncję. To najbliższy – i dość ważny – poziom technicznego wsparcia na wykresie żółtego kruszcu. Póki co wsparcie to działa, jednak jeśli zostanie przebite w dół, to notowania złota prawdopodobnie powrócą do okolic tegorocznych minimów lub nawet zejdą niżej.

Obecnie na rynku złota coraz więcej mówi się o szwajcarskim referendum zaplanowanym na 30 listopada. W referendum tym Szwajcarzy zadecydują, czy uchwalić propozycję zakładającą „ochronę szwajcarskiego złota”. Ma to się wiązać z zakazem sprzedaży złota z obecnych rezerw banku centralnego Szwajcarii, a także zwiększenie udziału złota w tych rezerwach do 20% (z obecnych niecałych 8%).

Najnowsze sondaże wskazują na to, że odsetek zwolenników takiego rozwiązania w Szwajcarii się zmniejszył do 38%, a więc na razie sporo brakuje do większości, która mogłaby tę propozycję przeforsować. To zaś jest niekorzystna sytuacja dla kupujących.

1

Wykres 1. Notowania złota – dane dzienne.

Jednak będzie cięcie limitu OPEC?

Tymczasem na rynku amerykańskiej ropy WTI wczoraj było relatywnie spokojnie. Notowania tego surowca powędrowały w górę o symboliczne 0,12%, utrzymując się tym samym w okolicach poziomu 74 USD za baryłkę.

Delikatny wzrost cen ropy naftowej jest wyrazem nadziei inwestorów na działania ze strony państw Azji. Po pierwsze, dzisiejszy odczyt indeksu PMI dla przemysłu Chin balansował na granicy 50 pkt., co na rynku odbiło się spekulacjami dotyczącymi możliwości stymulacji tamtejszej gospodarki przez rząd Państwa Środka.

Po drugie, wielu inwestorów liczy jednak na to, że OPEC zdecyduje się na obniżenie limitu produkcji ropy naftowej. Tak przynajmniej twierdzi libijski minister ds. ropy naftowej, który twierdzi, że limit ten może spaść z obecnych 30 mln baryłek nawet o ponad pół miliona baryłek dziennie. Jednak nie od dziś wiadomo, że cięcie nie będzie proste, bowiem żaden z krajów OPEC nie chce ograniczać swojego udziału w globalnej produkcji. Irański minister ds. ropy naftowej już zapowiedział, że porozmawia z przedstawicielami Arabii Saudyjskiej o możliwości utrzymania swojego udziału w rynku.

Tak czy inaczej, nawet jeśli dojdzie do cięcia limitu produkcji ropy naftowej w OPEC, nie oznacza to jeszcze istotnego przełożenia na rynek ropy. W przeszłości kraje OPEC notorycznie bowiem przekraczały dozwolone limity produkcji. Poza tym, podaż ropy naftowej na świecie pozostanie wysoka, co utrzyma presję na spadek cen tego surowca. Cięcie limitów może doprowadzić do krótkoterminowego wzrostu cen, ale do kontynuacji ewentualnych wzrostów potrzebne byłyby inne czynniki.

2

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Dane dla całej strefy euro też słabe
Next Poranny komentarz giełdowy – słabe odczyty PMI negatywnie wpływają na rynki

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Ceny platyny niewrażliwe na strajk – raport surowcowy

W piątek na rynkach towarowych dominował kolor czerwony. Indeks CRB zanotował spadek o 0,38% do poziomu 305,92 pkt. Na plus udało się wyjść notowaniom jedynie nielicznych surowców, w tym ropy

Analizy surowców 0 Comments

Rekordowy tegoroczny deficyt palladu – raport surowcowy

Wzrost cen surowców energetycznych, spadek cen większości towarów rolnych – tak pokrótce można scharakteryzować wczorajszą sesję na rynkach towarowych. Indeks CRB znów zakończył dzień praktycznie neutralnie – symbolicznym wzrostem o

Analizy surowców 0 Comments

Raport surowcowy – Burzliwy czy spokojny tydzień?

W centrum uwagi: • Geopolityka wciąż w centrum uwagi, ale nie inwestorów • Złoto oddało całe wzrosty wywołane katastrofą malezyjskiego samolotu To był burzliwy czy spokojny tydzień? Oto jest pytanie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź