Lokaty przyniosły 2,3 proc. realnego zysku

Lokaty przyniosły 2,3 proc. realnego zysku

Spadek cen kolejny miesiąc z rzędu wspiera rzeczywistą wartość oszczędności zdeponowanych w bankach. Na najlepszej zakładanej przed rokiem 12-miesięcznej lokacie można było realnie zarobić 3,31 proc.

Spadek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych o 0,3 proc. r/r sprawia, że realną wartość zachowują nawet oszczędności trzymane w skarpecie. Jeśli jednak ktoś wybiera bankowe depozyty może oczywiście liczyć nie tylko na utrzymanie siły nabywczej swoich pieniędzy, ale nawet na jej wzrost. I tak na przykład średni realny zysk, czyli uwzględniający 19-proc. podatek od zysków kapitałowych i zmianę poziomu cen, z 12-miesięcznych lokat zakładanych we wrześniu ubiegłego roku wyniósł 2,3 proc.

Najwyższą rzeczywistą rentownością zakończyły się zakładane przed rokiem lokaty w BIZ Banku (d. FM Bank). Z depozytu na 3,7 proc. realny zysk po opodatkowaniu i uwzględnieniu deflacji wyniósł 3,31 proc. Na drugim miejscu znalazł się Meritum Bank, w którym lokata na 3,3 proc. zwiększyła siłę nabywczą zdeponowanych oszczędności o 2,98 proc. Natomiast lokaty w Idea Banku oraz Invest Banku dały realnie zarobić 2,9 proc. W sumie, przed rokiem, co trzeci bank na rynku oferował stawkę na poziomie co najmniej 3 proc. brutto, co po 12 miesiącach przełożyło się na nie mniej niż 2,74 proc. rzeczywistej rentowności.

Do ciekawej sytuacji doszło w przypadku najniżej oprocentowanych depozytów na rynku. Zakończyły się one wyższym realnym zyskiem niż wynosiło wyjściowe oprocentowanie nominalne, oferowane przez bank. Dostępne w Banku BGŻ i BZ WBK lokaty na 1,5 proc. brutto, po opodatkowaniu dałyby zarobić tylko 1,22 proc., ale już po uwzględnieniu wskaźnika inflacji zysk w ujęciu realnym wynosi 1,52 proc. i jest nawet wyższy niż początkowo oferowały banki.

Ile będzie można zarobić na obecnie zakładanych lokatach?

To oczywiście zależy od dynamiki wzrostu cen. Aktualne prognozy zakładają, że inflacja przez kilka kolejnych kwartałów może nie osiągnąć dolnej granicy odchylenia od celu Narodowego Banku Polskiego (2,5 proc. plus/minus 1 pkt proc.). Jeśli więc za rok wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znalazłby się na poziomie 1 proc., to średni realny zysk z obecnie zakładanych lokat wyniósłby 1,03 proc. Lecz gdyby za rok inflacja dotarła do dolnego odchylenia (1,5 proc.) celu NBP, to średni zysk spadłby do 0,53 proc. Aby w październiku przyszłego roku realna rentowność kończących się lokat wyniosła tyle co obecnie, to wciąż na rynku występować musiałaby deflacja, co z dzisiejszego punktu widzenia wydaje się mało prawdopodobne.

 

Michał Sadrak

Previous Frank szwajcarski najdroższy od roku
Next Dolar zyskał na wartości

Może to Ci się spodoba

Lokaty 0 Comments

Lokaty bankowe będą przynosić jeszcze niższe odsetki?

W ostatnim czasie coraz więcej prognoz zakłada możliwość kolejnego obniżenia stóp procentowych w naszym kraju. Obniżka oprocentowania lokat o 0,5 p.p. przełożyłaby się na spadek otrzymywanych odsetek aż o około

Lokaty 0 Comments

Jak zrezygnować z funduszu inwestycyjnego?

Prognozy ekonomistów wielokrotnie są rozbieżne, więc trudno zaufać im w stu procentach. Tymczasem niepowodzenia funduszy akcyjnych przewyższają 20%. Jak dokonać zmian w funduszu nie tracąc na tym procesie? Co zrobić,

Wiadomości 0 Comments

Wszystko o lokatach i obligacjach skarbowych

Ze względu na duże podobieństwo lokat i obligacji skarbowych wielu klientów ma problem z wyborem idealnego rozwiązania. Z pozoru oba produkty bankowe oferują podobne warunki, jednak różnią się zdecydowanie w

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź