Latem zadbaj o komfort i ciepło w zimie, czyli jak i czym najlepiej ocieplić dom

Latem zadbaj o komfort i ciepło w zimie, czyli jak i czym najlepiej ocieplić dom

Ocieplanie domu od wewnątrz jest zdecydowanie mniej popularną formą termoizolacji domu. Sprawdzimy, jakie są wady i zalety tego rozwiązania, w jakich przypadkach ocieplanie domu od strony wewnętrznej jest lepszym rozwiązaniem niż ocieplanie od strony zewnętrznej.

Zacznijmy od wymienienia korzyści z izolacji wewnętrznej części ściany.

Jest to przede wszystkim możliwość zachowania oryginalnego wyglądu ściany, co jest bardzo istotne w przypadku elewacji historycznych oraz ozdobnych, wyłożonym kamieniem elewacyjnym czy też cegłą. Bardzo często również domy z bali izoluje się w ten sposób.

Nie tylko względy ozdobne powodują, że warto wybrać izolację od wewnątrz. Bardzo często za takim rozwiązaniem przemawiają względy prawne. Jeśli mieszkamy w domu wielorodzinnym bądź w bliźniaku, to na taką formę termoizolacji nie potrzebujemy zgody urzędowej. W praktyce jest to często jedyne rozwiązanie, jeśli nasze relacje z sąsiadami nie należą do najlepszych.

Ostatnia zaleta, jaką należy wymienić to koszt takiego rozwiązania, który jest zdecydowanie niższy od metod tradycyjnych (więcej informacji dotyczących metod ocieplania domu znajdziesz na: http://gwarantbud.pl).

Tyle zalet – czas teraz wymienić wady, które niestety są istotne.

Głównym „minusem” ocieplania muru od wewnątrz jest możliwość zawilgocenia izolacji, a co za tym idzie rozwoju pleśni. Dzieje się tak, ponieważ para wodna znajdująca się we wnętrzu wnika w przegrodę i styka się z zimnym murem, a to skutkuje możliwością skroplenia się jej. To z kolei wiąże się z prawdopodobieństwem powstawania w takich miejscach wilgoci a następnie pleśni. Oczywiście, taki scenariusz najbardziej prawdopodobny będzie w miesiącach zimowych, gdy w pomieszczeniach będzie duże nasycenie parą wodną, a na dworze będzie chłodno.

Inną istotną kwestią jest fakt, że elewacja pozbawiona ciepła z wnętrza domu będzie ulegała szybszemu niszczeniu, a to na skutek oddziaływania niskich temperatur, na które będzie narażona.

Użytkowanie ściany ocieplonej od wewnątrz jest zdecydowanie bardziej utrudnione, a to dlatego, że ściana ocieplona jest zdecydowanie mniej nośna niż sam mur. Dlatego wieszanie ciężkich przedmiotów na ścianie będzie wiązało się z koniecznością zastosowania długich kołków, tak aby możliwe było przybicie ich do muru nośnego.

Samo układanie izolacji od wewnątrz to zadanie, które wiąże się z licznymi utrudnieniami. Między innymi przeszkodę mogą stanowić tzw. mostki termiczne – tworzą się one na styku ścian zewnętrznych z przegrodami prostopadłymi, a także w miejscach, gdzie ułożenie ocieplenia jest utrudnione. Dlatego też, aby wyeliminować to zjawisko, na przegrodach prostopadłych należy ułożyć pas izolacji.

Czym ocieplać?

Aby przeciwdziałać powstawianiu wilgoci w pomieszczeniach należy zastosować odpowiednie materiały i technologie. Są to ciepłochłonne bloczki z lekkiego betonu komórkowego, płyty perlitowe oraz wapienno-krzemianowe. Takie materiały nie tracą swoich właściwości termoizolacyjnych a działają na zasadzie przyjmowania nadmiaru wilgoci w zimie i oddawania jej w lecie. Odpowiedni dobór materiału wykonać można po wcześniejszych obliczeniach cieplno-wilgotnościowych, gdyż istnieje ryzyko, że zastosowany materiał nie spełni swojej funkcji i na ścianach pojawi się pleśń.

Ocieplonych ścian nie można osłaniać paroizolacją, a do wykończenia ścian należy stosować materiały o odpowiednio dużej przepuszczalności. W przypadku, gdy na ścianie układamy płytki ceramiczne, część jej powierzchni musi pozostać odsłonięta. Ułożyć izolację można tylko i wyłącznie na suchym murze, należy również zadbać o odpowiednią wentylację domu. Także poddasze powinno być odpowiednio ocieplone pianką poliuretanową (więcej informacji o możliwościach i zastosowaniach pianki PUR znajdziesz na: http://www.izosolux.pl).

gazetainwestycyjna.pl cieplo2

Stosowane materiały

Płyty z lekkiego betonu komórkowego

Takie płyty są dobrym izolatorem oraz materiałem o dużej porowatości i paroprzepuszczalności. W zimie absorbują parę wodną, natomiast w lecie wysychają i oddają wilgoć do pomieszczenia.

Specjalna „ciepła” farba

Jest to specjalna farba umożliwiająca niewielką poprawę izolacyjności cieplnej. W swoim składzie ma ceramiczne mikrogranulki z pustką powietrzną.  Dzięki swojej zdolności odbijania promieniowania cieplnego, jego część pozostaje we wnętrzu domu.

Wnioski

Podsumowując, w naszych warunkach atmosferycznych, ocieplanie elewacji od wewnątrz zalecane jest tylko wówczas, jeśli jest to konieczne np. ze względów konserwatorskich.

Jeśli już podejmujemy się ocieplania muru od wewnątrz, to warto dokonać wcześniej odpowiednich pomiarów cieplno-wilgotnościowych, tak aby jak najlepiej dobrać materiały, z których zostanie wykonane ocieplenie elewacji.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem: http://www.janus.com.pl

Previous Leasing samochodów osobowych wart jest ok. 15–16 mld zł rocznie
Next Rośnie liczba przesyłek kurierskich z Polski do Chin, Afryki Północnej i Emiratów Arabskich

Może to Ci się spodoba

Inwestowanie 0 Comments

Wybór towarzystwa funduszy inwestycyjnych

Fundusze inwestycyjne to forma wspólnego inwestowania, którą fachowo określa się jako zbiorowe lokowanie środków pieniężnych. Środki te wpłacane są przez uczestników, którymi mogą być zarówno firmy jak i osoby indywidualne

Inwestowanie 1Comments

Branża logistyczna inwestuje w powierzchnię magazynową

Niskie stopy procentowe i niskie czynsze wpływają na wzrost zainteresowania inwestorów polskim rynkiem nieruchomości magazynowo-przemysłowych. Firmy logistyczne dynamicznie rozbudowują swoje zasoby, żeby sprostać oczekiwaniom klientów z Polski i z zagranicy. QSL Polska, lider

Inwestowanie 0 Comments

Dzięki dostawom z Norwegii gaz dla konsumentów będzie tańszy

Projekt Bramy Północnej, przez którą Polska będzie odbierać gaz z norweskiego szelfu, wraz z gazoportem w Świnoujściu przyczyni się do dywersyfikacji dostaw gazu i poprawy bezpieczeństwa energetycznego. Planowana inwestycja ma zielone światło Unii Europejskiej, a

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź