Kosztorys budowy domu

Kosztorys budowy domu

Zanim ruszy budowa domu, tygodniami trwają przygotowania i kompletowanie dokumentów. Jeśli przedsięwzięcie ma być finansowane z kredytu bankowego, inwestor musi dysponować kosztorysem. Ten dokument przyda się również wówczas, gdy budżet budowy w całości ma pochodzić ze środków własnych.

Kredyt na budowę domu różni się od kredytu udzielanego na zakup mieszkania. Jest bardziej skomplikowanym produktem. Zwracając się do banku z wnioskiem o kredyt na budowę domu, lepiej jest dysponować już działką na ten cel. Uzyskanie pożyczki na obydwa cele łącznie – zakup działki i budowę domu – jest dużo trudniejsze. Taką możliwość oferuje zaledwie kilka banków.

Ubiegając się o kredyt na budowę domu, wraz z dokumentami dotyczącymi działki trzeba dostarczyć m.in. projekt domu oraz kosztorys jego budowy. Ten ostatni dokument jest niezwykle istotny, ponieważ po pierwsze określa całkowity koszt budowy domu, a po drugie – zawiera kwoty, jakie będą potrzebne na realizację poszczególnych etapów prac. Na podstawie tych informacji bank ma możliwość ustalenia wysokości kolejnych transz pożyczki. Kredyt na budowę domu jest bowiem wypłacany w ratach. Kolejne kwoty są przelewane przez bank wówczas, gdy zostanie zakończony i odpowiednio udokumentowany poprzedni etap prac. W kosztorysie zostaje wskazana również ta część wydatków, która ma być pokryta ze środków własnych.

Kosztorys budowy, o ile bank nie zastrzegł inaczej, można przygotować we własnym zakresie. Dla osób bez doświadczenia w branży budowlanej to jednak dosyć trudne zadanie. – Dlatego też do każdego z naszych projektów oferujemy profesjonalnie przygotowany kosztorys inwestorski. Do projektów objętych specjalną promocją kosztorys dodajemy bezpłatnie – mówi architekt z pracowni projektowej Tooba.pl. Przygotowany przez profesjonalistę kosztorys jest tak skonstruowany, że z łatwością mogą z niego korzystać osoby spoza branży. Składa się z kilku części: przedmiaru robót (opisu wszystkich prac bez ich wyceny), kosztorysu uproszczonego (wyceny prac bez uwzględnienia czasu pracy, cen za materiały oraz wypożyczenie sprzętu), kosztorysu szczegółowego (wyceny wszystkich prac wraz z informacjami pominiętymi w kosztorysie uproszczonym), zestawienia robocizny, materiałów oraz sprzętów. W dokumencie są podane nie tylko koszty poszczególnych etapów prac, ale także terminy, w których powinny zostać zrealizowane.

Kosztorys przydaje się nie tylko w kontaktach z bankiem, ale jest użyteczny również wówczas, gdy inwestor zamierza sfinansować budowę w całości ze środków własnych.  – Bez kosztorysu trudno byłoby zorientować się, jakiej wysokości budżetem trzeba dysponować, nie mówiąc o tym, że bez kosztorysu dużo trudniej sprawować kontrolę nad przebiegiem prac. Kosztorys ułatwia przy tym porównanie ofert poszczególnych wykonawców – wyjaśnia architekt z Tooba.pl. A w sytuacji, gdy do projektu są wprowadzane zmiany, przygotowany wcześniej kosztorys pomaga oszacować, w jaki sposób modyfikacje wpłyną na czas oraz budżet budowy.

Więcej na temat kosztorysu inwestorskiego dowiesz się tutaj: http://czytaj.tooba.pl/kosztorys-inwestorski


Więcej artykułów napisanych przy współpracy z Tooba.pl

Willa-One_JW-Construction.jpg   construction-370588_640.jpg   Dzielna-60_Ochnik-Development...jpg

Previous W przyszłym roku polska gospodarka może nieco spowolnić
Next Polska Grupa Zbrojeniowa chce pozyskać kontrakty na modernizację armii o wartości ponad 60 mld zł

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Liczba wypadków z udziałem osób po spożyciu alkoholu niższa o ponad 11 proc

Ze statystyk policyjnych wynika, że w 2015 roku zmniejszyła się liczba wypadków, w których uczestniczyły osoby po spożyciu alkoholu – było ich 11,2 proc. mniej niż rok wcześniej. Świadomość społeczeństwa na temat

Wiadomości 0 Comments

W 2017 roku możliwe zniesienie krótkoterminowych wiz dla obywateli Ukrainy i Gruzji

Unijni politycy i urzędnicy zgodzili się na to, by obywatele Ukrainy i Gruzji przekraczali granice strefy Schengen bez wiz. Jeśli procedury legislacyjne szybko się zakończą, będzie to możliwe w 2017 roku. Zdaniem ekspertów

Wiadomości 0 Comments

Zmiana prawa ukróciła wyłudzenia VAT w handlu smartfonami i tabletami

Odwrócony VAT sprawdził się w walce z procederem wyłudzeń podatku na smartfonach, tabletach czy konsolach. Budżet mógł zyskać na tym w ciągu roku ok. 500 mln zł – szacują eksperci ZIPSEE „Cyfrowa Polska”

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź