Koniec Rodziny na swoim przyspieszył wpis do księgi wieczystej

Koniec Rodziny na swoim przyspieszył wpis do księgi wieczystej

Już nie cztery miesiące, a miesiąc – tyle średnio trzeba obecnie czekać na wpis do księgi wieczystej. Uzupełniony przez odpowiedni sąd dokument jest istotny dla posiadacza nieruchomości między innymi z przyczyn finansowych. Czas jest w cenie, o czym przekonali się posiadacze nieruchomości kupowanych na kredyt w 2012 roku.

Przy wpisie do księgi wieczystej kredytobiorcy nerwowo patrzą w kalendarz i portfel. Wszystko to z uwagi na ubezpieczenie pomostowe, pobierane przez bank do czasu uzyskania wpisu do księgi wieczystej. Wprawdzie przy łącznych kosztach mieszkania te 200-300 złotych miesięcznie niby nie robi dużego wrażenia, jednak gdy przyjdzie czekać kilka miesięcy, to łączna kwota opłat z tytułu „pomostówki” może grubo przekroczyć tysiąc złotych. A to kolejny tysiąc do wielu już zaciągniętych i wydanych.

Gigantyczne kolejki z „Rodziną na swoim”

Wysokie łączne opłaty pamiętają ci, którzy na wpis do księgi wieczystej wyczekiwali w czasie „Rodziny na swoim”. Im bliżej końca trwania programu wsparcia, tym więcej wniosków o wpisy do ksiąg trafiało do sądów. Oczywiście duże znaczenie miało miasto, w którym wniosek był składany. W mniejszych miejscowościach czas oczekiwania na wpis jest stosunkowo krótki, ponieważ „wymiana” właścicieli nieruchomości następuje rzadko. Tam nowy właściciel mieszkania lub domu może otrzymać dokument już po kilkunastu dniach.

Ale kilka miesięcy temu, a dokładniej pod koniec 2012 roku, w większych miastach było o wiele gorzej. Nowe inwestycje napędzały rynek obrotu nieruchomościami, a czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej sięgał nawet czterech miesięcy.

Co to oznaczało dla kredytobiorcy? Jeśli klient pożyczył od banku 300 tysięcy złotych, to w zależności od stawki za ubezpieczenie, jaką pobierał bank, musiał ponieść koszt w wysokości od 180 do nawet 370 złotych miesięcznie (skorzystaj z porównywarki kredytów hipoteczny Bankier.pl). W efekcie do upływu maksymalnego terminu (ok. czterech miesięcy) otrzymania dokumentu z sądu portfel takiego kredytobiorcy uszczuplał się o ok. 720-1480 zł.

Niższe opłaty za „pomostówkę”, ale do czasu

Po zakończeniu „Rodziny na swoim” zmniejszyła się kolejka oczekujących na wpis do księgi. Z informacji, jakie zdobył Bankier.pl, wynika, że sądy rejonowe w większych miastach rozpatrują wnioski w czasie od 10 dni do 1,5 miesiąca. Instytucje prawie jednogłośnie potwierdziły, że od momentu zakończenia preferencyjnego programu wnioski są rozpatrywane znacznie szybciej z oczywistego powodu – jest ich mniej.

Można się spodziewać, że wnioski ponownie zaleją sądy po uruchomieniu kolejnego programu dopłat do kredytów – „Mieszkania dla młodych”, co ma nastąpić z początkiem przyszłego roku. I znów: dłuższy czas oczekiwania to wyższe koszty dla kredytobiorcy.

Od ubezpieczenia pomostowego, czyli tzw. „pomostówki”, w zasadzie nie da się uciec. Do tej pory tylko Pekao Bank Hipoteczny zdecydował się na rezygnację z tej opłaty. Bank ten jednak znacznie wyhamował z udzielaniem kredytów dla klientów indywidualnych i obecnie skupia się na finansowaniu nieruchomości komercyjnych.

 

autor: Hanna Hylińska

Previous W USA nadeszło oczekiwane odbicie
Next BPH: raport futures

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Co 9 Polak mieszka w za dużym mieszkaniu

Za duże mieszkanie ma ponad 7 na 10 Belgów, Irlandczyków i Cypryjczyków. Inaczej jest w Polsce, gdzie większość osób mieszka w za małych domach lub mieszkaniach – wynika z danych

Nieruchomości 0 Comments

Czy budowa domu jest kosztowna?

Zdecydowanie za drogie i niezbyt atrakcyjnie przygotowane inwestycje deweloperskie przekonują, aby samodzielnie podjąć budowę domu jednorodzinnego. Wbrew pozorom nie jest to proste zadania, a lista formalności i zakupów bardzo długa.

Nieruchomości 0 Comments

Jak działa wspólnota mieszkaniowa?

Wspólnota mieszkaniowa formowana jest na potrzeby lokatorów, którzy posiadają wyodrębnioną własność w obrębie jednej nieruchomości. Ma ona działać w imieniu wszystkich mieszkańców, przedstawiać ich wnioski, decyzje oraz sugestie. Jak od

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź