Koniec miesiąca ważniejszy niż Ukraina

Koniec miesiąca ważniejszy niż Ukraina

W USA końcówka tygodnia, po czwartkowym ustanowienie rekordu na indeksie S&P 500, z założenia powinna być spokojna. Co prawda giełdy europejskie (ciągle wpływ Ukrainy) były przed wejściem Wall Street do gry nadal słabe, ale jak wiadomo Amerykanie niespecjalnie się Europą przejmują. Publikacja danych makro nie miała istotnego wpływu na zachowanie rynków, ale trzeba odnotować, że były raczej dobre.

Dwa raporty były tylko weryfikacją wcześniej publikowanych danych, więc siłą rzeczy niespecjalnie mogły wpływać na nastroje. Rewizja odczytu PKB za 4. kwartał pokazała, że annualizowany PKB wzrósł o 2,4 proc. (oczekiwano 2,5 proc.). Ostateczny odczyt indeksu nastroju Uniwersytetu Michigan pokazał wzrost indeksu z 81,2 na 81,6 pkt. (oczekiwano 81 pkt.).

Nowe dane to był regionalny odczyt indeksu Chicago PMI – wyniósł w lutym 59,8 pkt. (oczekiwano spadku z 59,6 na 56,3 pkt.). Liczba podpisanych umów kupna domów na rynku wtórnym w styczniu wzrosła o 0,1 proc. (oczekiwano wzrostu o 2 proc.).

Na Wall Street niewielki, żeby nie powiedzieć, że żaden wpływ miało to, że dwa lotniska na Krymie zostały opanowane przez grupy uzbrojonych ludzi w wojskowych mundurach bez dystynkcji. Najwyraźniej mało kto boi się tego, że sytuacja rozwinie się w sposób nieoczekiwany. Indeksy giełdowe od początku sesji rosły (pomagał koniec miesiąca), ale na 90 minut przed końcem sesji zaczęły zawracać.

Teoretycznie można było ten spadek przypisać mocnym ruchom wojsk rosyjskich na Krymie, ale gdyby o to chodziło to kurs EUR/USD musiałby spadać, a tego nie dało się zaobserwować. Wydaje się, że po prostu część graczy zechciała skasować lutowe zyski. Potwierdzała to końcówka w której starty (całkiem spore) NASDAQ zostały zredukowana prawie do zera, a S&P 500 nieznacznie wzrósł ustanawiając nowy rekord wszech czasów.

GPW rozpoczęła piątkową sesję od solidnego, blisko jednoprocentowego, wzrostu indeksu WIG20 (gorzej było na mniejszych spółkach), po czym rynek wszedł w wielogodzinny marazm. Po blisko pięciu godzinach takiej stabilizacji, przed rozpoczęciem sesji w USA i w czasie konferencji Janukowicza popyt zaatakował. WIG20 błyskawicznie wybił się ze stabilizacji.

Rynek najpewniej skorzystał z pretekstu, którym była wypowiedź Janukowicza, który odżegnywał się od pomysłu zbrojnej interwencji na Ukrainie i mówił o integralności Ukrainy (razem z Krymem). Zostało to przyjęte (według mnie błędnie) jako przedstawienie stanowiska rosyjskiego.

WIG20 rósł bardzo szybko i w zasadzie bez poważnego oporu ze strony podaży. Zyskał ponad dwa procent, dzięki czemu tydzień zakończył się zwyżką. Takie zachowanie naszego rynku umacniało przekonanie, że poprzednie spadki były tylko i wyłącznie ruchem powrotnym w kierunku linii szyi podwójnego dna.

Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Xelion

Previous EUR/USD: sytuacja techniczna
Next Komentarz do rynku złotego

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz PLN: Złoty stabilny pod koniec tygodnia

Piątkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi kontynuację konsolidacji z lekkim wskazaniem na osłabienie polskiej waluty. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1730 PLN za euro, 3,3659 PLN względem dolara

Komentarze rynkowe 0 Comments

Raport dzienny Forex

Bezpośrednią przyczyną obserwowanego wczoraj po południu osłabienia się dolara mogły być obniżki szacunków amerykańskiego PKB za pierwszy kwartał w wydaniu banków Goldman Sachs i Barclays. Wpisuje się to w rosnące

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz giełdowy – spadki ropy wspierają Azję

Wczorajsza sesja nie do końca poszła po myśli amerykańskich inwestorów, gdyż większość ponad 1% zysków została szybko zniwelowana na koniec notowań. Z kolei dzisiaj nieco odżyły azjatyckie giełdy, co po

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź