Komentarz do rynku złotego

Przez ostatni tydzień polski złoty systematycznie tracił na wartości. Również dzisiejsza sesja rozpoczyna się osłabieniem polskiej waluty, jednak dynamika tego ruchu jest nieco mniejsza niż w poprzednich dniach. Brak niespodzianek na rynku złotego nie dziwi, biorąc pod uwagę relatywny spokój na szerokim rynku walutowym.

Indeks BOSSAPLN dzisiaj rano kieruje się na południe. Po nieudanej próbie dotarcia do poziomu 100 pkt. w pierwszej połowie sierpnia, notowania indeksu zaczęły systematycznie zniżkować, pokonując po drodze techniczne wsparcia w okolicach 99,00-99,20 pkt. oraz 98,70 pkt. Obecnie najbliższą barierą dla podaży na wykresie BOSSAPLN jest okolica 97,80-98,00 pkt.

Istnieje jednak spore prawdopodobieństwo, że bieżący tydzień przyniesie większą dynamikę notowań na rynku polskiej waluty. Po długim weekendzie, który przełożył się na mniejszą aktywność polskich inwestorów, poniedziałek przyniesie przede wszystkim dane makro z naszego kraju. Jeszcze przed południem GUS opublikuje dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego, natomiast o 14.00 podane zostaną informacje dotyczące przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia w lipcu. Obie te publikacje rzucą więcej światła na sytuację w polskiej gospodarce, co zapewne przełoży się na ruch notowań złotego względem głównych światowych walut.

Będą to także jedne z niewielu danych makro, które pojawią się dzisiaj. Kalendarz danych makro w poniedziałek jest praktycznie pusty (pomijając dane z Japonii, które pojawiły się w nocy). Jeśli informacje z GUS okażą się dobre, to może to przynajmniej na chwilę zatrzymać osłabienie złotego. Nie należy jednak liczyć na zbyt wiele, biorąc pod uwagę fakt, że nastrojów inwestorów nie poprawiła w gruncie rzeczy pozytywna wiadomość o utrzymaniu przez agencję Standard&Poor’s dotychczasowego ratingu Polski na poziomie A-, z perspektywą stabilną.

Obecna sytuacja techniczna na wykresie EUR/PLN sprzyja raczej dalszemu umacnianiu się euro względem polskiej waluty. Wyniesienie notowań EUR/PLN powyżej 4,2300-4,2320 otworzyło im drogę do dalszych wzrostów w kierunku poziomu 4,26 – gdzie znajduje się najbliższy istotny poziom oporu. Dzisiaj rano notowaniom EUR/PLN delikatnie ciąży jednak poranny spadek wartości EUR/USD.

Tymczasem na wykresie USD/PLN barierą dla kupujących jest obecnie poziom 30-sesyjnej średniej ruchomej. Nie jest to jednak silny opór – najbliższy znajduje się dopiero w okolicach poziomu 3,20. To, jak silny będzie dolar względem złotego, może dzisiaj zależeć od sytuacji na EUR/USD – obecnie przecena eurodolara sprzyja wzrostom wartości USD względem PLN, mimo niesprzyjającej wzrostom sytuacji technicznej.

 

 

Dorota Sierakowska
Analityk

Previous Spokojna piątkowa sesja
Next Raport dzienny Forex

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Ropa naftowa WTI na dwuletnim minimum

Euro (EUR) spadło wczoraj z poziomu 1.2790 do poziomu 1.2663 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD) po tym, jak minister finansów Niemiec, Wolfgang Shaeuble, wyraził opinię odmienną, od wypowiedzi prezesa

Komentarze rynkowe 0 Comments

Runda dla byków, ale nie zwycięstwo

Wystąpienie szefa Fed, które mogło być przełomowe, jednych trochę zadowoliło, a innych rozczarowało. Korzyść odniosły byki, ale była ona niewielka i nie jest pewne, czy będzie trwała. Kwestia terminu rozpoczęcia

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz walutowy – Czy rekordy na Wall Street pomogą złotemu

Od początku tygodnia na giełdach mamy szampańskie nastroje. Wczoraj najważniejszy indeks Wall Street po kilku miesiącach walki odnotował kolejne historyczne maksimum. Czy to oznacza koniec nerwowości, która w ostatnich tygodniach

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź