Komentarz do rynku złotego

Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi próbę wygenerowania korekty ostatnich wyraźnych spadków. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1780 PLN za euro, 3,2793 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4338 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,602% w przypadku obligacji 10-letnich.

Poprzedni tydzień na rynku złotego doprowadził do silnej przeceny polskiej waluty w ślad za korektą na rynku polskiego długu oraz odwrotu kapitału zagranicznego od walut regionu CEE. Warto jednak zaznaczyć, iż scenariusz ten rozegrał się przy względnie tzw. „płytkim rynku”, gdzie dni wolne spowodowały, że aktywność krajowych graczy była wyraźnie ograniczona. W godzinach porannych obserwujemy próbę korekty spadków na złotym za sprawą wymowy piątkowej sesji, kiedy próba dalszego osłabienia złotego została zanegowana.

Rozpoczynający się tydzień przyniesie szereg istotnych publikacji z rynku krajowego. Wpierw (godz. 09:00) poznamy odczyt przemysłowego indeksu PMI dla gospodarki polskiej za maj (oczek. 47,8 pkt. wobec 46,9 pkt. uprzednio). Rynek oczekuje lekkiego odbicia w odczycie po najsłabszym od czterech lat wskazaniem w kwietniu. W dalszym ciągu jednak prognozowane jest wskazanie poniżej kluczowej granicy 50pkt. (14 miesiąc z rzędu) oddzielającej wzrost gospodarki od jej kurczenia się. W późniejszej części tygodnia poznamy kluczową decyzję RPP dot. stóp procentowych (środa, 5 czerwca). Oczekuje się, iż Rada podobnie jak w maju zdecyduje się na obniżenie stopy procentowej o 25pb., co rodzi możliwość pewnego odreagowania na rynku długu i w konsekwencji wsparcia złotego.

Z rynkowego punktu widzenia istotną strefę oporu na notowaniach EUR/PLN stanowi obszar 4,28-4,30 PLN. Ewentualna korekta na notowaniach powinna przetestować okolice 4,25 EUR/PLN, a w przypadku lepszych wskazań makro i wsparcia ze strony szerokiego rynku nawet 4,22 EUR/PLN.

 

Konrad Ryczko
analityk DM BOŚ

Previous Spadkowe zakończenie tygodnia (w USA)
Next EURUSD blisko ważnych oporów po odczytach z USA

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

(Nudne) dane z USA

Trudno było wyobrazić sobie bardziej neutralny raport dnia. Główna liczba bliska prognozie. Brak poważnych rewizji i spokojne odczyty stopy bezrobocia i stopy partycypacji. W skrócie rzecz ujmując dane nie mówią

Komentarze rynkowe 0 Comments

Udany tydzień na Wall Street

Koniec tygodnia został zdominowany przez informacje napływające zza Oceanu. Mimo słabszych od prognozowanych danych docierających z tamtejszego rynku nieruchomości, publikacja wyników kwartalnych amerykańskich spółek sprzyjała dalszym wzrostom na Wall Street.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Niewielka szansa na wysokie ceny towarów w drugim kwartale

Olbrzymie oczekiwania dotyczące światowego wzrostu gospodarczego na początku 2013 r. spowodowały, że rok rozpoczął się mocnym akcentem, przez co nastąpiło niemal identyczne odtworzenie sytuacji z poprzednich dwóch lat. Inwestorzy weszli

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź