Kogo obowiązuje podatek od nieruchomości?

Kogo obowiązuje podatek od nieruchomości?

Każda gmina indywidualnie ustala wysokość opłat z podatek od nieruchomości. Pierwsza rata podatku od nieruchomości musi zostać zapłacona każdego roku do dnia 15 marca.

Podatek od nieruchomości obowiązuje użytkowników gruntów wieczystych oraz właścicieli mieszkań, garaży, budynków i innych budowli. W Polsce większość osób zobowiązana jest zapłacić podatek z tytułu posiadania mieszkania.

Rodzaje podatku od nieruchomości:

– podatek naliczany od powierzchni nieruchomości,

– podatek od części wspólnych budynku i powierzchni gruntu, gdy jest się ich współwłaścicielem,

– podatek od miejsca postojowego w podziemnym garażu,

– podatek od części wspólnych i powierzchni gruntu, gdy jest się współwłaścicielem hali garażowej.

Kwota podatku dla każdej osoby fizycznej jest naliczana przez gminę. Podatnik w ciągu 14 dni od zakupu mieszkania musi poinformować o tym fakcie gminę.

Raty płatności podatku przypadają kolejno na terminy: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Podatnik nie musi płacić podatku, jeżeli gmina nie wyda decyzji o jego wysokości. W przypadku, gdy gmina wyda decyzję spóźnioną, podatek trzeba uregulować w ciągu 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Warto sprawdzić, czy wysokość podatku została dobrze wyliczona przez gminę. Stawki są ustalane przez radę gminy i nie mogą przekroczyć pułapu stawek maksymalnych, które co roku ustalane są przez Ministra Finansów. W urzędzie gminy można otrzymać informację o stawkach obowiązujących na danym terenie.

Osoba posiadająca prawo do własnościowego lokalu spółdzielczego podatek od nieruchomości wpłaca na rachunek gminy za pośrednictwem spółdzielni. Członkowie spółdzielni regulują raty w comiesięcznych czynszach.

Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net

Previous Złoto, srebro i miedź pogłębia spadki
Next BPH: raport futures

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Nabywcy mieszkań będą lepiej chronieni

Przygotowywana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nowelizacja ustawy deweloperskiej wprowadzi dodatkowe zabezpieczenia dla klientów w przypadku upadłości dewelopera czy nieukończenia przez niego budowy. Lepiej chronieni mają być również nabywcy garaży czy boksów rowerowych. Zmiany

Nieruchomości 0 Comments

Rynek nieruchomości: grzechy główne deregulacji

Najnowszy sondaż Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości sprawdza jak dziesięć miesięcy po deregulacji funkcjonuje rynek. Zatrudnienie w 68 proc. biur pozostaje na tym samym poziomie, a aż 84 proc. pośredników nie

Nieruchomości 0 Comments

Daleko do bańki na rynku nieruchomości

W tym roku przypada siódma rocznica krachu na amerykańskim rynku nieruchomości i uruchomienia lawiny, która doprowadziła do globalnego kryzysu finansowego i recesji. Obchody odbywają się przy akompaniamencie ostrzeżeń przed kolejną

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź