Kogo obowiązuje podatek od nieruchomości?

Kogo obowiązuje podatek od nieruchomości?

Każda gmina indywidualnie ustala wysokość opłat z podatek od nieruchomości. Pierwsza rata podatku od nieruchomości musi zostać zapłacona każdego roku do dnia 15 marca.

Podatek od nieruchomości obowiązuje użytkowników gruntów wieczystych oraz właścicieli mieszkań, garaży, budynków i innych budowli. W Polsce większość osób zobowiązana jest zapłacić podatek z tytułu posiadania mieszkania.

Rodzaje podatku od nieruchomości:

– podatek naliczany od powierzchni nieruchomości,

– podatek od części wspólnych budynku i powierzchni gruntu, gdy jest się ich współwłaścicielem,

– podatek od miejsca postojowego w podziemnym garażu,

– podatek od części wspólnych i powierzchni gruntu, gdy jest się współwłaścicielem hali garażowej.

Kwota podatku dla każdej osoby fizycznej jest naliczana przez gminę. Podatnik w ciągu 14 dni od zakupu mieszkania musi poinformować o tym fakcie gminę.

Raty płatności podatku przypadają kolejno na terminy: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Podatnik nie musi płacić podatku, jeżeli gmina nie wyda decyzji o jego wysokości. W przypadku, gdy gmina wyda decyzję spóźnioną, podatek trzeba uregulować w ciągu 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Warto sprawdzić, czy wysokość podatku została dobrze wyliczona przez gminę. Stawki są ustalane przez radę gminy i nie mogą przekroczyć pułapu stawek maksymalnych, które co roku ustalane są przez Ministra Finansów. W urzędzie gminy można otrzymać informację o stawkach obowiązujących na danym terenie.

Osoba posiadająca prawo do własnościowego lokalu spółdzielczego podatek od nieruchomości wpłaca na rachunek gminy za pośrednictwem spółdzielni. Członkowie spółdzielni regulują raty w comiesięcznych czynszach.

Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net

Previous Złoto, srebro i miedź pogłębia spadki
Next BPH: raport futures

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Na czym polega najem okazjonalny?

Od 2009 roku w kraju funkcjonuje tzn. najem okazjonalny. Jest trochę inny od tradycyjnego i daje większą ochronę dla właścicieli nieruchomości. Czym jest najem okazjonalny? Dlaczego warto z niego skorzystać?

Wiadomości 0 Comments

Program Mieszkanie dla Młodych kompletną porażką

Osoby, które chcą skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych muszą wybierać lokum, które znajduje się na obrzeżach miasta. W innym wypadku nie spełnią warunków umownych unijnego rozwiązania i nie otrzymają

Nieruchomości 0 Comments

Kiedy należy udostępnić pomieszczenie tymczasowe?

Wśród wielu obowiązków gminy znaleźć można również konieczność posiadania lokalu tymczasowego. Jednak przydzielanie odbywa się na wprowadzonych jednolicie zasadach, na podstawie umowy najmu lokalu tymczasowego. Kto ma prawo do mieszkania

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!