Kilka słów o rozmowie kwalifikacyjnej

Kilka słów o rozmowie kwalifikacyjnej

W procesie rekrutacji pracowników wykorzystywane są bardzo różne narzędzia. Do tych wykorzystywanych najczęściej zaliczana jest rozmowa rekrutacyjna zwana także rozmową kwalifikacyjną. Dla wielu osób jest to jedna z najważniejszych, a być może nawet najważniejsza rozmowa w życiu. Rodzaje rozmów kwalifikacyjnych Rozmowy kwalifikacyjne zostały podzielone na 3 rodzaje.

Rozmowa kwalifikacyjna może więc być:

  • indywidualna

Jest to rozmowa stosowana najczęściej. Pozwala na nawiązanie bliskiego kontaktu między osobą odpowiedzialną za rekrutacją a kandydatem;

  • panelowa

Rozmowy panelowe przeprowadzane są przez więcej niż jedną osobę rekrutującą. Są więc uważane za bardziej obiektywne od indywidualnych rozmów kwalifikacyjnych.

  • Rozmowa kwalifikacyjna może też mieć formę zespołu selekcyjnego

Taki zespół składa się najczęściej z licznej grupy osób, które zostały do niej wyznaczone w formalny sposób. Metoda ta nie cieszy się dużą popularnością. Pytania kandydatowi zadawane są w sposób bardzo chaotyczny, nie ma on więc okazji zaprezentować się w jak najlepszy sposób.

Narzędzia stosowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna jest bardzo popularną metodą selekcji kandydatów do pracy. Jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy zostanie wsparta innymi metodami selekcji.

Do narzędzi pomocniczych bardzo przydatnych podczas rozmów z kandydatami należą:

  • kwestionariusz osobowy;
  • testy psychologiczne;

Dodatkowe narzędzia przy rekrutacji pracowników wykorzystywane są przede wszystkim przy rekrutacji na stanowiska kierownicze. Wadą rozmowy kwalifikacyjnej jest bowiem to, że wielu kandydatów przedstawia siebie w jak najbardziej korzystnym świetle, a to oznacza, że bardzo często kandydaci nie są prawdomówni.

Jak kandydaci mogą przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Mimo że rozmowa kwalifikacyjna nie jest idealnym narzędziem do selekcji pracowników, to jednak od jej wyników zależy bardzo wiele. Osoby, które zostały zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną mogą się do niej przygotować tak, aby wypaść na niej jak najlepiej. Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej warto zdobyć jak najwięcej informacji o firmie, do której złożone zostały dokumenty aplikacyjne. Kandydat na wolne stanowisko powinien postarać się o to, aby zrobić dobre wrażenie na osobie przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną.

Na rozmowę kwalifikacyjną nie można się spóźnić, należy także odpowiednio się ubrać. Źle widziany jest zbyt wyrazisty makijaż u kobiet. Strój na rozmowę kwalifikacyjną musi być czysty i schludny. Z osobą przeprowadzającą rozmowę kwalifikacyjną należy przywitać się zdecydowanym uściskiem dłoni. Należy również pamiętać o tym, aby podczas całej rozmowy utrzymywać z rozmówcą kontakt wzrokowy. Na zadawane pytania należy odpowiadać krótko i rzeczowo.

Uwaga! Wszystkie odpowiedzi powinny być prawdziwe. Z reguły kłamstwo bardzo szybko wychodzi na jaw. Rozmowa kwalifikacyjna nie jest idealną metodą rekrutacji. Jest to jednak bardzo popularna i chętnie wykorzystywana metoda selekcji pracowników.

Previous Zanim zaczniesz budowę czy remont
Next System ERP w 2020 i za kilka lat

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Rekordowe wzrosty na rynku farmaceutycznym. W tym roku rynek urośnie o 6 proc.

Pierwsze pięć miesięcy roku było wyjątkowe dobre dla rynku farmaceutycznego. Sprzedaż w krajowych aptekach wyniosła prawie 12,5 mld zł i była wyższa o ok. 7 proc. w stosunku do tego samego okresu 2014 roku. Według

Wiadomości 0 Comments

Wartość polskiego rynku dronów może wzrosnąć w ciągu najbliższych lat do 10 mld zł

Drony mają coraz więcej zastosowań w różnych sektorach gospodarki. Szczególnie w Polsce, która jako pierwsza wprowadziła w 2013 roku przepisy dotyczące ich komercyjnego wykorzystywania. Dzięki temu na arenie europejskiej mamy opinię jednego z liderów

Wiadomości 0 Comments

Na pomoc żywnościową liczyć może 1,3 mln Polaków

W Polsce w skrajnym ubóstwie żyje niemal 2 mln osób, a co piąte gospodarstwo domowe jest zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. To m.in. do tych osób trafia pomoc w ramach programu operacyjnego

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź