Kiedy będzie można otrzymać zwrot VAT za materiały budowlane?

Kiedy będzie można otrzymać zwrot VAT za materiały budowlane?

Wraz z końcem bieżącego roku mają zacząć obowiązywać nowe zasady dotyczące zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków poniesionych na budownictwo mieszkaniowe. Od 2014 roku możliwość otrzymania zwrotu za materiały budowlane zostanie mocno ograniczona zarówno pod względem podmiotowym, jak i przedmiotowym.

Projekt nowej ustawy przechodzi właśnie procedurę legislacyjną w Sejmie i po jej zakończeniu zacznie obowiązywać. Osoby fizyczne, które przed 1 stycznia 2014 roku poniosą koszty na materiały budowlane mogą starać się o zwrot podatku VAT na aktualnych zasadach i zgodnie z harmonogramem załączonym w ustawie.

Od 2014 roku zasady odzyskania podatku VAT będzie można przeczytać w rozdziale 4. projektu ustawy o zakupie pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. Najważniejsze zmiany dotyczą wieku osób, które będą chciały odzyskać część wydatków. Będzie to prawdopodobne, gdy do końca roku kalendarzowego, w którym została wydana zgoda na budowę nieruchomości w celach mieszkaniowych, osoba ubiegająca się o zwrot części kosztów nie ukończyła 36. roku życia.

Oprócz określenia granicy wiekowej następnym ważnym limitem jest powierzchnia budowanego lub remontowanego domu (mieszkania), która nie będzie mogła być większa niż 100 m2.

Zgodnie z nowymi przepisami warunkiem ubiegania się o częściowy zwrot VAT będzie również budowa pierwszego własnego mieszkania lub domu. Uzyskanie części kosztów nie będzie zatem możliwe, gdy osoby budujące swój pierwszy dom będą już właścicielami lub posiadaczami innych nieruchomości.

Joanna Walerowicz
gazetafinansowa.net

Previous Metody na wycenę mieszkania
Next Komentarz do rynku złotego

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Pogarsza się jakość portfela kredytów mieszkaniowych

Z najnowszego opracowania Biura Informacji Kredytowej wyłania się obraz jakości portfela kredytów mieszkaniowych zaciągniętych w ostatnich latach. Czy kredyty walutowe spłacane są lepiej od złotowych? Jakie czynniki wpływają na jakość

Nieruchomości 0 Comments

Kredyt zaciągaj rozważnie

Kredyt mieszkaniowy tylko na pozór jest produktem takim samym w każdym banku. Jednak nawet przy identycznym oprocentowaniu i prowizji, często będą to skrajnie różne oferty. Warto zatem poświęcić trochę czasu

Nieruchomości

Biurowce z ekskluzywnym wachlarzem usług

Lokowanie  w biurowcach atrakcyjnych dla najemców usług staje się istotnym elementem strategii marketingowej na rynku biurowym     Coraz większe znaczenie przywiązujemy do zdrowego trybu życia, diety i kondycji fizycznej. Chcemy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!