Kiedy będzie można otrzymać zwrot VAT za materiały budowlane?

Kiedy będzie można otrzymać zwrot VAT za materiały budowlane?

Wraz z końcem bieżącego roku mają zacząć obowiązywać nowe zasady dotyczące zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków poniesionych na budownictwo mieszkaniowe. Od 2014 roku możliwość otrzymania zwrotu za materiały budowlane zostanie mocno ograniczona zarówno pod względem podmiotowym, jak i przedmiotowym.

Projekt nowej ustawy przechodzi właśnie procedurę legislacyjną w Sejmie i po jej zakończeniu zacznie obowiązywać. Osoby fizyczne, które przed 1 stycznia 2014 roku poniosą koszty na materiały budowlane mogą starać się o zwrot podatku VAT na aktualnych zasadach i zgodnie z harmonogramem załączonym w ustawie.

Od 2014 roku zasady odzyskania podatku VAT będzie można przeczytać w rozdziale 4. projektu ustawy o zakupie pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. Najważniejsze zmiany dotyczą wieku osób, które będą chciały odzyskać część wydatków. Będzie to prawdopodobne, gdy do końca roku kalendarzowego, w którym została wydana zgoda na budowę nieruchomości w celach mieszkaniowych, osoba ubiegająca się o zwrot części kosztów nie ukończyła 36. roku życia.

Oprócz określenia granicy wiekowej następnym ważnym limitem jest powierzchnia budowanego lub remontowanego domu (mieszkania), która nie będzie mogła być większa niż 100 m2.

Zgodnie z nowymi przepisami warunkiem ubiegania się o częściowy zwrot VAT będzie również budowa pierwszego własnego mieszkania lub domu. Uzyskanie części kosztów nie będzie zatem możliwe, gdy osoby budujące swój pierwszy dom będą już właścicielami lub posiadaczami innych nieruchomości.

Joanna Walerowicz
gazetafinansowa.net

Previous Metody na wycenę mieszkania
Next Komentarz do rynku złotego

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Mieszkanie kupuj na lata

Z jednej strony zakup mieszkania to dla większości Polaków najważniejsza inwestycja, w życiu, a z drugiej niektórzy podejmują tę decyzję pochopnie, bez dokładnej analizy, a nawet wbrew logice. Home Broker

Nieruchomości 0 Comments

Rośnie zainteresowanie nieruchomościami pod wynajem

Rynek wynajmu mieszkań w Polsce nadal cieszy się dużym zainteresowaniem szczególnie w stolicy. Tu warto zainwestować w nieruchomość pod wynajem. Jak wynika z raportu Home Broker i Domiporta.pl Warszawa wygrywa

Nieruchomości 0 Comments

Prawie połowa warszawskich biurowców ma co najmniej 10 lat

Już 48 proc. biurowców w Warszawie ma 10 lat lub więcej. Starsze budynki mają jednak szansę pozostać atrakcyjne dla najemców – przekonuje Agnieszka Krzekotowska, dyrektor Działu Zarządzania Nieruchomościami w Colliers International. Ich zaletą

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!