Kiedy będzie można otrzymać zwrot VAT za materiały budowlane?

Kiedy będzie można otrzymać zwrot VAT za materiały budowlane?

Wraz z końcem bieżącego roku mają zacząć obowiązywać nowe zasady dotyczące zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków poniesionych na budownictwo mieszkaniowe. Od 2014 roku możliwość otrzymania zwrotu za materiały budowlane zostanie mocno ograniczona zarówno pod względem podmiotowym, jak i przedmiotowym.

Projekt nowej ustawy przechodzi właśnie procedurę legislacyjną w Sejmie i po jej zakończeniu zacznie obowiązywać. Osoby fizyczne, które przed 1 stycznia 2014 roku poniosą koszty na materiały budowlane mogą starać się o zwrot podatku VAT na aktualnych zasadach i zgodnie z harmonogramem załączonym w ustawie.

Od 2014 roku zasady odzyskania podatku VAT będzie można przeczytać w rozdziale 4. projektu ustawy o zakupie pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. Najważniejsze zmiany dotyczą wieku osób, które będą chciały odzyskać część wydatków. Będzie to prawdopodobne, gdy do końca roku kalendarzowego, w którym została wydana zgoda na budowę nieruchomości w celach mieszkaniowych, osoba ubiegająca się o zwrot części kosztów nie ukończyła 36. roku życia.

Oprócz określenia granicy wiekowej następnym ważnym limitem jest powierzchnia budowanego lub remontowanego domu (mieszkania), która nie będzie mogła być większa niż 100 m2.

Zgodnie z nowymi przepisami warunkiem ubiegania się o częściowy zwrot VAT będzie również budowa pierwszego własnego mieszkania lub domu. Uzyskanie części kosztów nie będzie zatem możliwe, gdy osoby budujące swój pierwszy dom będą już właścicielami lub posiadaczami innych nieruchomości.

Joanna Walerowicz
gazetafinansowa.net

Previous Metody na wycenę mieszkania
Next Komentarz do rynku złotego

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Jakie obowiązki ma TBS?

TBS powołano w 1995 roku i prosperuje jako podmioty, które odpowiadają za budowanie mieszkań lub pomieszczeń mieszkalnych dla biedniejszych obywateli. Środki pochodzą z wkładu Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. W jaki sposób

Nieruchomości 0 Comments

W oczekiwaniu na dopłaty – najem

Nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych może wejść w życie już latem. Jest w końcu dobra informacja dla osób chcących zamieszkać na swoim. Młodych planujących zakup mieszkania będzie wspierał nowy

Nieruchomości 0 Comments

Rynek nieruchomości magazynowych w bardzo dobrej kondycji

Popyt na centra logistyczne i magazynowe w Polsce jest nadal bardzo duży. Z danych JLL wynika, że tylko w III kwartale wynajęto ponad 900 tys. mkw. magazynów, co jest najlepszym kwartalnym wynikiem. Całkowita

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź