Jeśli chcesz wiedzieć, jak kupić dom, to trafiłeś we właściwe miejsce!

Jeśli chcesz wiedzieć, jak kupić dom, to trafiłeś we właściwe miejsce!

Kiedy zaczynasz myśleć o zakupie swojego pierwszego domu, łatwo jest pozwolić emocjom uruchomić show. Zanim się o tym dowiesz, śledzisz domy na sprzedaż na swojej aplikacji do przeglądania domu, zmiany w harmonogramie, aby można było zrobić, i badania kreatywnych opcji finansowania, które pozwoliłyby Ci kupić dom.

Jak kupić dom w 7 krokach

Kupno domu wymaga czasu. I żaden dom – nawet ten idealnie uroczy na rogu z ogrodzonym podwórkiem – nie jest wart wskoczenia zanim będziesz gotowy.

Wiesz, co jest ważniejsze od domu, który kupujesz? Jak kupisz ten dom.

Użyj tego przewodnika krok po kroku, aby kupić dom w mądry sposób.

Decyzje, które podejmujesz w procesie zakupu domu mogą mieć wpływ na różnicę między domem, który jest wymarzony dla Twojej rodziny na wiele lat i domem, który staje się takim obciążeniem finansowym, że czujesz, że nie możesz oddychać.

Znajdź agentów ekspertów, którzy pomogą Ci kupić swój dom

Kupno domu nie musi być stresujące. To może dawać naprawdę dużo zabawy – zwłaszcza jeśli podejmujesz mądre decyzje, które koncentrują się na dłuższej perspektywie.

Kiedy kupić dom

Po pierwsze, skąd wiesz, że to odpowiednia pora na kupno domu? Zanim w ogóle pomyślisz o rozpoczęciu kroków w procesie zakupu domu, jest kilka rzeczy, które powinieneś zrobić:

Ocenić swoje finanse. Upewnij się, że masz stały dochód i dobry kawałek gotówki na znaczną zaliczkę. (Porozmawiamy o tym później.) Kupno domu, zanim będziesz gotowy, może doprowadzić do finansowej katastrofy.

Weź pod uwagę rynek mieszkaniowy. Jeśli chcesz dokonać mądrej inwestycji na zakup domu, musisz kupić dom, który będzie wzrastać w wartości. Porozmawiaj z agentem nieruchomości o wartości domu w Twojej okolicy i ich potencjału.

Pomyśl o etapie swojego życia. To nie ma sensu, aby kupić dom, jeśli możesz przenieść się w przyszłym roku. Proces zakupu i sprzedaży domu jest drogi, więc upewnij się, że czujesz się pewnie, że będziesz w tej dziedzinie przez najbliższe pięć do siedmiu lat. Jest to jeden z powodów, dla których zalecamy czekać co najmniej rok po ślubie, aby kupić dom.

Jeśli uważasz, że jest to odpowiedni czas, aby przejść do własności domu, oto jak zacząć!

Krok 1: Zaoszczędzić na zaliczce

Kuszące jest pominięcie pytania o pieniądze i wskoczenie prosto do oglądania domów w Twojej okolicy. W końcu zakupy w domu są o wiele przyjemniejsze niż myślenie o swoich finansach! Ale słaby fundament finansowy jest receptą na żal, jeśli chodzi o zakupy w domu.

Nie zmieniaj swojej przyszłości, mając krótką perspektywę. Zbudujesz w swoim domu lata wspomnień. Będziesz dzielić się niezliczoną ilością posiłków w kuchni i spędzać godziny ciesząc się ciepłymi, letnimi dniami na podwórku. Chcesz, aby te chwile były przyćmione przez stres finansowy?

Kupno domu to prawdopodobnie największy zakup, jaki kiedykolwiek zrobisz. Jesteś pewien, że jesteś gotowy? Odpowiedzi na te dwa pytania pomogą Ci się zorientować!

Czy jesteś gotowy finansowo na zakup domu?

Zanim rozpoczniesz proces zakupu domu, zalecamy spłatę długu i zaoszczędzenie od trzech do sześciu miesięcy wydatków w funduszu awaryjnym. Bycie gotowym finansowo do zakupu domu jest ważne. Dlaczego?

Kiedy nie masz już właściciela, odpowiedzialność za pokrycie kosztów naprawy spoczywa na tobie. Więc co się stanie, jeśli twój grzejnik wodny pęknie po zaledwie trzech miesiącach w twoim nowym domu?

Kiedy nie ma miejsca w budżecie i nie ma oszczędności, możesz jeść ramen przez resztę miesiąca, aby to naprawić. Ale jeśli masz pełny fundusz awaryjny i nie masz długu zajmując nieruchomości w swoim miesięcznym budżecie, nieoczekiwana naprawa nie będzie kołysać całe życie.

Ile powinieneś zaoszczędzić?

Tak jak każdy cel, kupno domu inteligentny sposób bierze planowania i przygotowania. Najbardziej czasochłonnym zadaniem jest zaoszczędzenie gotówki na przedpłatę, koszty zamknięcia transakcji i inne wydatki związane z przeprowadzką.

Zaliczka: Zalecamy wpłacanie co najmniej 10% zaliczki na nowy dom, ale 20% jest jeszcze lepsze, ponieważ unikasz prywatnego ubezpieczenia kredytu hipotecznego. Jest to dodatkowy koszt dodawany do Twojej miesięcznej spłaty kredytu hipotecznego i nie idzie na spłatę salda kredytu.

Koszty zamknięcia i przedpłaty: lokalny dostawca nieruchomości, którego zespół zamyka średnio 100 domów rocznie, radzi swoim klientom zaoszczędzić około 3% ceny zakupu domu na kosztach zamknięcia i opłatach z góry. Ale ten procent może się różnić w zależności od tego, jak drogie są opłaty i podatki w Twojej okolicy. Koszty zamknięcia to opłaty pobierane przez firmy tytułowe i kredytodawców zaangażowanych w transakcję nieruchomości. Przedpłaty pokrywają wszelkie procenty podatków od nieruchomości i pozycji ubezpieczeniowych.

Koszty przeprowadzki i inne wydatki: Koszty przeprowadzki mogą wahać się od setek do tysięcy dolarów, w zależności od tego, jak bardzo się przeprowadzasz i jak daleko od Twojego nowego domu znajduje się Twoje obecne miejsce. Aby pomóc w planowaniu budżetu, możesz zadzwonić do firm przeprowadzkowych w Twojej okolicy w celu uzyskania wyceny z wyprzedzeniem. Jeśli planujesz dokonać aktualizacji do swojego domu – jak przemalowanie, instalacja rolet lub zakup nowych mebli – będziesz potrzebował gotówki na to też!

Gotowy na rozkręcenie swoich oszczędności? Masz to! Oszczędzanie na zaliczkę nie jest nauką o rakietach. Ustal plan i skoncentruj się na kamieniach milowych, a dostaniesz tę zaliczkę, zanim się zorientujesz. Masz to, co trzeba!

Krok 2: Uzyskać wstępną zgodę na kredyt hipoteczny.

Najlepszy sposób na kupno domu to gotówka. Może to zabrzmi szalenie, ale ludzie tacy jak ty robią to codziennie! Jeśli to dla ciebie niewykonalne, będziesz potrzebował kredytu hipotecznego na dom.

Jak można się wstępnie zatwierdzić?

W szybkiej rozmowie z Tobą o Twoich dochodach, majątku i zaliczce, pożyczkodawca może wstępnie zakwalifikować Cię do zakupu domu. Uzyskanie wstępnej zgody wymaga trochę więcej pracy. Pożyczkodawca będzie musiał zweryfikować Twoje informacje finansowe i przedstawić kredyt do wstępnego zatwierdzenia. Opłaca się to jednak, gdy rozpoczynasz poszukiwania domu, ponieważ list z prośbą o wstępną akceptację pokazuje, że jesteś poważnym nabywcą.

Skąd wiesz, która opcja kredytu hipotecznego jest odpowiednia dla Ciebie?

Złe finansowanie zmienia twój największy majątek w zobowiązanie. Dlatego właśnie uzyskanie odpowiedniego kredytu hipotecznego jest tak ważne! Ustalenie granic na froncie ułatwia znalezienie domu, który kochasz, a który jest w twoim budżecie.

Oto wytyczne, które zalecamy:

Konwencjonalna pożyczka o stałym oprocentowaniu: Dzięki tej opcji Twoja stopa procentowa jest bezpieczna przez cały okres kredytowania, co chroni Cię przed wzrostem oprocentowania. Każda inna opcja kredytu hipotecznego to straszny pomysł.

15-letni okres spłaty: Przy 15-letnim okresie spłaty kredytu hipotecznego spłata kredytu będzie wyższa, ale w połowie 30-letniego okresu spłaty kredytu zlikwidujesz kredyt i zaoszczędzisz tysiące euro na odsetkach.

Miesięczna spłata nie więcej niż 25% miesięcznej raty na wynos: To pozostawia wiele miejsca w twoim budżecie na inne cele, takie jak oszczędzanie na emeryturę lub odkładanie pieniędzy na fundusz szkolny twojego dziecka.

Kiedy już wiesz, ile możesz sobie pozwolić na wydanie pieniędzy na nowy dom, trzymaj się go. A jeśli kupujesz dom ze współmałżonkiem, upewnij się, że oboje jesteście na tej samej stronie o swoim budżecie.

Jeśli potrzebujesz więcej pomocy chrupiąc numery, sprawdź nasz kalkulator kredytów hipotecznych. Możesz bawić się z numerami, aby zobaczyć, jak różne ceny domu wpływają na ogólną spłatę kredytu hipotecznego.

Krok 3: Znajdź odpowiedniego agenta nieruchomości

Choć poszukiwania domów mogą się zacząć w sieci, to nie powinny się na tym kończyć. Możesz zrobić wiele badań na własną rękę, ale potrzebujesz pomocy eksperta, jeśli chodzi o rzeczywiste znalezienie i zabezpieczenie idealnego domu.

Kupujący agent może pomóc w poruszaniu się po procesie zakupu domu. W niektórych przypadkach, mogą one nawet być w stanie pomóc znaleźć dom, zanim trafi na rynek, dając Ci przewagę konkurencyjną. A jeśli chodzi o składanie ofert, Twój agent będzie negocjować w Twoim imieniu, więc nie płacisz ani grosza więcej niż trzeba.

Jak zapłacić agentowi?

Agent nieruchomości będzie rzecznikiem Twojego najlepszego interesu i jest kluczową częścią swojego zespołu kupujących domu. Ale oni nie pracują za darmo. Więc ile należy być gotowym do zapłaty?

Możesz nie wiedzieć, że jest wiele agentów nieruchomości w Twojej okolicy. Ale należy pamiętać, że nie wszyscy agenci wnoszą tę samą wiedzę i doświadczenie. Nie pracuj z amatorem tylko dlatego, że znają swoją kuzynkę szwagierkę najlepszego przyjaciela z 10 lat temu.

Jeśli próbujesz spędzić czas z przyjacielem lub członkiem rodziny, nadrobić zaległości przy kawie. Nie pracuj z nimi, żeby dokonać największego zakupu. Chcesz eksperta, który pokaże ci, jak kupić dom!

Krok 4: Znajdź okazje

Po uzyskaniu wstępnej zgody na kredyt hipoteczny, jesteś gotowy na część zabawy: znalezienie idealnego domu!

Odrób swoje zadanie domowe!

Kiedy już osiągniesz ten krok, Twoje finanse powinny być solidne jak skała, abyś wiedział na co Cię stać. I z agentem nieruchomości, aby poprowadzić Cię przez proces, masz zwycięski kombi na zakup domu z pewnością!

Okazje na zakup nieruchomości w Polsce najłatwiej wyszukiwać w agregatorze oferty np. takim jak: sąsiedzki.pl czy lokalnych bazach ogłoszeniowych np. ogłoszenia.lublin.pl

Zanim zanurkujesz w poszukiwaniu domu, stwórz listę obowiązkowych cech domu. Jeśli kupujesz dom z małżonkiem, zrobić oddzielne listy i porównać. Po uzyskaniu jasności co do funkcji, które oboje chcecie, podzielić się nimi z agentem nieruchomości i użyć tych kryteriów jako podstawę do wyszukiwania domu.

Twój agent będzie w stanie pomóc Ci ustawić realistyczne oczekiwania i skierować swoje poszukiwania do obszarów, które można sobie pozwolić.

Skąd możesz wiedzieć, że podejmujesz dobrą decyzję inwestycyjną?

Kiedy szukasz idealnego domu, może być trudno sobie wyobrazić, że kiedykolwiek go sprzedać. Ale po prostu pamiętaj, nawet jeśli myślisz, że to twój wieczny dom, powinieneś zrobić zakupy z wartością odsprzedaży w umyśle. Oto kilka wskazówek dotyczących zakupów w domu, aby pomóc Ci dokonać mądrej inwestycji:

Nie idź na kompromis w kwestii lokalizacji lub układu. Są to dwie rzeczy, których nie możesz zmienić, jeśli chodzi o dom, który kupujesz. Żadna ilość krawężników nie jest w stanie zrekompensować naprawdę strasznego planu piętra. A kupno wspaniałego domu w niezbyt dobrej okolicy to zły pomysł. Jeśli nie kochasz lokalizacji lub układu, szanse są potencjalni nabywcy lat od teraz nie będzie albo.

Spójrzcie poza powierzchnię. Nie pozwól, aby wapienno-zielona łazienka powstrzymywała cię przed wejściem do wspaniałego domu. Inni nabywcy mogą nie być w stanie spojrzeć obok tych łatwych do ustalenia szczegółów, takich jak wystrój i kolor farby, które mogą wyniknąć ci ofertę. Ta limonkowo zielona łazienka może oznaczać więcej zieleni w kieszeni!

Kup najtańszy dom w najlepszej okolicy, na jaką Cię stać. Daje to twojemu domowi miejsce na wzrost wartości w przyszłości. Pamiętaj, że przyszli nabywcy, którzy robią zakupy w dzielnicy za 500 000 złotych, nie będą szukać domu za 800 000 złotych.

Zwróć uwagę na wartości domu w tej okolicy. Wzrastają czy maleją? Czy przedsiębiorstwa rozwijają się czy się zamykają? O wartości domów w danej okolicy można wiele powiedzieć o tym, co dzieje się w społeczności.

Zbadajcie dzielnice szkolne. Nawet jeśli nie masz dzieci, dzielnice szkolne mogą być ważnym czynnikiem przy sprzedaży. Ekonomiści szacują, że 5-procentowa poprawa wyników testów może podnieść ceny domów o 2,5% na obszarach podmiejskich.

Rekomendujemy serwis nakładający oferty mieszkań na mapę np. dla domów w Krakowie: https://www.klikmapa.pl/mieszkania-na-sprzedaz,mi-krakow.html lub hurtową wyszukiwarkę nieruchomości: https://sasiedzki.pl/nieruchomosci/domy/malopolskie/krakow,bgy?status=2

Krok 5: Złożenie oferty

Kiedy już znajdziesz odpowiedni dom, czas na powagę! To oznacza złożenie oferty i podpisanie umowy ze sprzedawcami.

Co jest zawarte w twojej ofercie?

Twój agent nieruchomości będzie pracować z tobą, aby złożyć solidną ofertę. Jeśli skończysz w wojnie licytacji z innymi nabywcami, zachowaj zimną krew i umieścić swoją najlepszą stopę do przodu. Rzeczy, takie jak bycie wstępnie zatwierdzonym z kredytodawcą i o elastycznej daty zamknięcia może pomóc uczynić swoją ofertę silną.

Twoja umowa kupna będzie zawierać szczegóły dotyczące transakcji na rynku nieruchomości, jak:

  • Informacje o kupującym i sprzedającym
  • Adres nieruchomości
  • Cena zakupu, informacje o kredytodawcy i wysokość zaliczki
  • Pierwotna wpłata pieniężna
  • Przedmioty, które należy pozostawić w domu (np. urządzenia lub meble)
  • Uwarunkowania takie jak kontrola domu, wycena i ostateczne zatwierdzenie hipoteki
  • Data zamknięcia
  • Czasami uzgodnienie warunków jest szybkie i bezbolesne, ale może być również jedną z najtrudniejszych części procesu.

Jeśli Twoje negocjacje stają się intensywne, przypomnij sobie, że obie strony chcą tego samego. Sprzedawcy chcą sprzedać swój dom, a ty chcesz go kupić! Czasami opłaca się iść na kompromis w sprawie drobnych szczegółów, jeśli to przesunie proces do przodu. Dobry agent nieruchomości może dać Ci radę, kiedy się poddać i kiedy trzymać mocno.

Krok 6: Warunki zakupowe

Kiedy już dojdziesz do tego etapu, oficjalnie będziesz miał kontrakt na nowy dom! To jest coś do świętowania. Bycie na kontrakcie oznacza również, że skończysz z najbardziej czasochłonnymi etapami procesu kupowania domu. Dzięki za to!

Ale teraz, kiedy masz kontrakt, czego powinieneś się spodziewać? Twoim głównym zadaniem jest teraz przebrnąć przez nieprzewidziane okoliczności w kontrakcie.

Warianty warunkowe to po prostu warunki, które muszą być spełnione, aby zakup domu miał miejsce. Zapewniają one siatkę bezpieczeństwa dla Ciebie, aby wycofać się ze sprzedaży bez utraty depozytu, jeśli coś pójdzie nie tak.

Nawet jeśli jesteś na konkurencyjnym rynku, nie pozwól, aby twoje emocje prowadzić opłatę. Nigdy nie należy pomijać tych nieprzewidzianych okoliczności, ponieważ oferują one ważną ochronę dla Twojego zakupu domu.

Inspekcja domowa

Jako kupujący, masz prawo do profesjonalnej inspekcji domu przed zakupem domu, a ty byłbyś szalony, aby tego nie robić! Jest to jeden z najważniejszych środków ostrożności, które można podjąć przed zakupem domu, ponieważ nie pozwala na oślepienie przez problemy strukturalne lub kosztowne naprawy. Jeśli inspekcja ujawni poważne problemy z domem, możesz poprosić sprzedawcę o naprawienie problemu, obniżenie ceny lub anulowanie umowy.

Możesz również rozważyć uzyskanie innych profesjonalnych ocen, takich jak inspekcja termitowa lub test radonu, w zależności od porady agenta nieruchomości oraz wieku i stanu domu, który kupujesz.

Ocena

Jeśli otrzymujesz kredyt mieszkaniowy, Twój kredytodawca będzie wymagał wyceny wartości nieruchomości. Ocena chroni Cię przed płaceniem więcej niż prawdziwa wartość domu. Jeśli ocena jest niższa niż cena oferty, Twój agent nieruchomości może dostarczyć najlepszych wskazówek, co zrobić dalej.

Ostateczne zatwierdzenie kredytu hipotecznego

Najlepszym sposobem na zapłacenie za dom jest gotówka! Nie tylko ustawia Cię na budowanie dobrobytu, ale także usprawnia proces budowy nieruchomości. Jeśli otrzymałeś kredyt hipoteczny, będziesz miał ostatni krok, zanim będziesz mógł zamknąć swój dom: uzyskanie ostatecznej zgody. Twój kredytodawca przekopie się przez szczegóły Twoich finansów, aby sfinalizować kredyt hipoteczny. Cokolwiek zrobisz, nie otwieraj karty kredytowej, nie zaciągaj kolejnych długów, ani nie zmieniaj pracy, gdy jesteś na umowie. To i tak głupi pomysł! Dodatkowo, wszelkie zmiany w Twojej sytuacji finansowej mogą zagrozić procesowi kredytowemu.

Krok 7: Zamknijcie się w domu!

Ty to zrobiłeś! Wszystkie plany, polowanie na dom i czekanie się skończyły. Ostatni krok w procesie kupowania domu to finalizacja twojego nowego miejsca!

Zanim zdobędziesz klucze do nowego domu i oficjalnie nazwiesz go swoim własnym, masz przed sobą jeszcze jeden sprint: papierkową robotę. Zgadza się! Przynieś na dłoni skurcze!

Powinieneś otrzymać kopię dokumentów zamknięcia do przejrzenia przed czasem, aby nie było niespodzianek w dniu zamknięcia. Najprawdopodobniej, zapłacisz za to:

Kiedy już podpiszesz się pod wszystkimi dokumentami, nadszedł czas, aby odetchnąć z ulgą. Jesteś oficjalnie właścicielem domu. Gratulacje! Zakup domu może nie być łatwy, ale posiadanie nowego, pięknego domu, który można nazwać własnym, jest tego warte.

Dowiedz się więcej o tym, jak kupić dom

To mnóstwo informacji. I wiecie co? Jest jeszcze więcej do nauczenia! Jeśli czujesz się przytłoczony, nie martw się. Nie musisz robić tego wszystkiego sam. Z naszych ELPs, możesz być pewien, że pracujesz z agentem nieruchomości, który jest ekspertem w lokalnym rynku.

Nie rób swojej największej inwestycji bez pomocy profesjonalisty. Kupno domu może być stresujące, ale wysokooktanowe ELP nieruchomości przeprowadzi Cię przez proces zakupu domu, aby pomóc Ci dokonać mądrej inwestycji, która pasuje do Twoich potrzeb i budżetu.

Previous Ergonomia biura i miejsce pracy
Next TŁUMACZENIE SPECJALISTYCZNE I JEGO CHARAKTERYSTYKA

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Dobre perspektywy dla rynku nieruchomości komercyjnych

Jak wynika z danych zebranych przez CBRE, największą światową firmę doradczą w sektorze nieruchomości komercyjnych, najbliższe kwartały przyniosą poszczególnym segmentom polskiego rynku nieruchomości komercyjnych wzrosty. Dobre perspektywy dla Polski wynikają

Nieruchomości 0 Comments

LC Corp spodziewa się dalszego wzrostu sprzedaży

Po zmianie akcjonariatu spółka chce kontynuować dotychczasowe tempo rozwoju. Prowadzi szereg inwestycji mieszkaniowych w największych miastach Polski. Posiadany bank ziemi daje potencjał oferty kilku tysięcy mieszkań. Firma realizuje też dwa projekty

ABC inwestowania 0 Comments

Czy można zarobić na funduszach?

W zeszłym roku sytuacja na rynku funduszy polepszyła się. Najlepiej wyszli na tym akcjonariusze średnich i małych spółek. Dobra passa na rynku funduszy spowodowana jest ożywieniem na rynkach finansowych. Przyczyną

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź