Jak przyciągnąć do siebie dojrzałych pracowników?

Jak przyciągnąć do siebie dojrzałych pracowników?

Wśród państw Europy Polska wyróżnia się między innymi tym, że społeczeństwo należy do jednych z najmłodszych. Mimo to liczba osób po 50. i 60. roku życia stale się zwiększa. Kondycja zdrowotna tych osób jest zdecydowanie lepsza niż kondycja ich rówieśników sprzed dwóch czy trzech dekad. W efekcie dzisiejsi 50. i 60. latkowie mogą pracować znacznie dłużej. Polscy pracodawcy powinni zmienić swoje podejście do pracowników w tym wieku i chętniej ich zatrudniać.

Dlaczego opłaca się zatrudniać 50.- i 60. latków?

Osoby w wieku 50+ nie są już tak bardzo obciążone obowiązkami pozazawodowymi. Ich dzieci są już dorosłe, nie potrzebują opieki ze strony rodziców. Pracownicy w wieku 50. czy 60. lat nie będą korzystały z wolnych dni na opiekę nad dzieckiem. Są w wielu przypadkach o wiele bardziej dyspozycyjne niż młodzi pracownicy. Ogromnym atutem dojrzałych pracowników jest także duże doświadczenie i wiedza zdobyta przez nich w trakcie wielu lat pracy. Młodzi pracownicy mogą naprawdę wiele nauczyć się od osób z pokolenia 50.+. Praca z dojrzały pracownikiem może być pełna wyzwań, ciekawa i inspirująca. Może być dla młodych wiekiem pracowników inspiracją do rozwoju osobistego. Warto pamiętać, że pracownicy w dojrzałym wieku są z reguły bardziej lojalni wobec pracodawcy niż osoby należące do pokolenia milenialsów. Osoby z pokolenie Y i Z znacznie częściej decydują się na zmianę pracy. Od pewnego czasu można zauważyć zmianę podejścia części pracodawców do zatrudniania osób z pokolenia 50. i 60. latków. Pracodawcy zauważyli, że wyniki, które osiągają w pracy dojrzali pracownicy nie są zależne od ich wieku. Dojrzali pracownicy wykonują swoje obowiązki równie dobrze jak osoby między 30. a 40. rokiem życia; czasem nawet pracują od nich lepiej.

Jak pozyskać i zatrzymać dojrzałych pracowników?

Atrakcyjne wynagrodzenie to tylko jeden ze sposób na to, jak przyciągnąć do siebie dojrzałych pracowników. Dla pracowników z pokolenia 50+ bardzo ważne są także inne czynniki. Należą do nich przede wszystkim:prestiż firmy, która ich zatrudnia;możliwość rozwoju zawodowego i szansa na awans;uznanie w miejscu pracy. Sposobem na to, aby przyciągnąć i zatrzymać w firmie dojrzałych pracowników jest także system pozapłacowych benefitów. Do tych, które dojrzali pracownicy bardzo sobie cenią należą świadczenia medyczne nie tylko dla pracowników, ale także dla członków najbliższej rodziny. Warto pamiętać, że pokolenie obecnych 50.latków nie miało możliwości korzystania z nowoczesnych technologii. Nie oznacza to jednak, że ich nie doceniają i nie potrafią z nich korzystać. Wbrew pozorom osoby w wieku 50+ chętnie korzystają z nowinek technologicznych. Przedsiębiorcom w naszym kraju powinno zależeć na tym, aby osoby w wieku przedemerytalnym i emerytalnym wciąż pozostawały w firmie. Dojrzali pracownicy są dla każdej firmy bardzo cenni. Praca z tymi osobami może być pełna wyzwań. Do atutów pracowników w dojrzałym wieku należy między innymi duże doświadczenie zawodowe, wysokie kompetencje oraz mobilność.

Previous Czym są chillery?
Next Dlaczego w biurze potrzebna jest niszczarka?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Analityka zmienia branżę PR

Cyfrowe media i digitalizacja wymuszają zmiany w branży public relations. Coraz większą rolę odgrywa analityka i zaawansowane narzędzia pozwalające zmierzyć skuteczność i odbiór kampanii oraz prowadzonych działań PR-owych. Właściwa analiza zebranych informacji jest też niezbędna

Wiadomości 0 Comments

Coraz więcej młodych Polaków wybiera studia na zagranicznych uczelniach

Rośnie liczba maturzystów, którzy decydują się na kontynuację nauki poza granicami Polski. W tym roku liczba aplikacji na zagraniczne uczelnie już wzrosła o 20 proc. – wynika ze statystyk Elab Education Laboratory.

Wiadomości 0 Comments

PKO BP filarem polskiego budżetu. Bank zasilił kasę państwa kwotą ponad 2,5 mld zł z tytułu podatków

2,5 mld zł – taką kwotę z tytułu podatków największy bank w Polsce odprowadził w ubiegłym roku do budżetu państwa. To dwukrotnie więcej niż przed rokiem. PKO Bank Polski jest pod tym względem

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź