Jak kupić złoto inwestycyjne?

Jak kupić złoto inwestycyjne?

Profesjonalni bankierzy i inwestorzy korzystają z różnych sposobów na gromadzenie oszczędności. Część pieniędzy lokują więc w środkach trwałych. Takim zabezpieczeniem w Polsce tradycyjnie była złota biżuteria. Dzisiaj dostępne jest także czyste złoto. Inwestowanie w złoto to bardzo bezpieczny sposób zabezpieczenia części oszczędności przed krachem finansowym, na wypadek inflacji lub wybuchu wojny. Złoto to waluta wymienialna bez względu na szerokość i długość geograficzną. W złocie zapłacimy w każdym, nawet najbardziej odległym zakątku świata; bez trudu też złote sztabki czy monety na walutę, która jest obowiązującym środkiem płatniczym w danym kraju.

Inwestowanie w złote sztabki

Zakup złotych sztabek to tylko jeden ze sposobów na ulokowanie oszczędności w złocie. Decydując się na zakup złotych sztabek pamiętajmy, że najbardziej opłaca się kupować sztabki, których waga nie przekracza jednej uncji (jedna uncja to 31,1 g). Najmniejsze sztabki ważą 1 gram; kosztują od 200 do 300 złotych. Te o wadze jednej uncji kosztują od 5 do 6 tysięcy złotych. Tak naprawdę cena sztabki złota uzależniona jest od kursu złota w dniu jej nabycia.

Inwestowanie w monety bulionowe

Zamiast lub obok sztabek możemy kupować również monety bulionowe. Monety nie przedstawiają żadnej wartości numizmatycznej. Do złotych monet bulionowych, w które przez lata bardzo chętnie inwestowane były oszczędności należą Krugerrandy. Są to monety emitowane w Republice Południowej Afryki. Do monet bulionowych, w które można inwestować należą również emitowane w Austrii Filharmoniki. Możemy zainteresować się także emitowanym w Kanadzie Liściem Klonowym lub emitowanymi w Australii Kangurami. Austriackie Filharmoniki oraz kanadyjskie liście klonowe emitowane są także w srebrze. Najbardziej opłacalny jest zakup monet bulionowych, których waga przekracza 31,1 g. Nie opłaca się kupować monet, do których dołączony jest certyfikat. Cena takich monet jest wyższa, ale na ich realną wartość certyfikat nie ma żadnego wpływu.

Złote monety kolekcjonerskie

Tego typu monety emitowane były w bardzo niskich nakładach, a to oznacza, że na rynku jest ich bardzo mało. W efekcie ich ceny osiągają znacznie wyższą niż ta z dnia emisji. Wykonane ze złota monety kolekcjonerskie mogą osiągać ceny znacznie przekraczające wartość zawartego w nich złota. Aktualny kurs złota nie ma bowiem żadnego wpływu na cenę tych monet. Mogą one kosztować majątek, nawet przy bardzo niskim kursie złota.

Kiedy inwestować w złoto i gdzie je kupować?

Najlepszy moment na rozpoczęcie kupowania złota inwestycyjnego to oczywiście chwila, gdy jego kurs jest stosunkowo niski. Czyste złoto dostępne w sztabkach możemy kupić w wyspecjalizowanych sklepach. Sprzedaje je także mennica państwowa oraz oddziały Narodowego Banku Polski. Warto wiedzieć, że kupując złoto inwestycyjne nie musimy płacić podatku VAT. W złoto możemy inwestować także pośrednio. W tym przypadku nie kupujemy fizycznego złota, ale akcje spółek, które wydobywają złoto oraz zajmują się rafinacją tego kruszcu.

Previous Meble do niewielkich pomieszczeń
Next Jak kupować biżuterię?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Od stycznia 2019 roku nowe ułatwienia dla małych i średnich firm

Możliwość jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do 5 mln zł, wprowadzenie statusu małego podatnika PIT i CIT dla firm o przychodach do 2 mln euro rocznie, możliwość wliczenia wartości pracy współmałżonka do kosztów uzyskania

Wiadomości 0 Comments

Newsy Włoski koncern Leonardo chce ściślej współpracować z polskim przemysłem obronnym

Włoski koncern Leonardo chce współpracować ze spółkami Polskiej Grupy Zbrojeniowej przy realizacji programu Kruk, który zakłada pozyskanie 32 nowoczesnych śmigłowców bojowych dla polskich Sił Zbrojnych. Koncern zaoferował polskiemu Ministerstwu Obrony Narodowej

Wiadomości 0 Comments

Młodzi Polacy chcą realizować swoje pasje

Dla młodych Polaków pasje i ich realizacja są bardzo ważne. Jak wynika z badań przeprowadzonych dla ING, pieniędzy przeznaczonych na ten cel młodzi nigdy nie żałują, w przeciwieństwie do wydatków na ubrania, kosmetyki czy imprezy.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź