Jak dbać o jamę ustną?

Jak dbać o jamę ustną?

Jama ustna to naprawdę ciekawa część naszego ciała. Jest ona niesamowicie wrażliwa, co ma swoje wady, kiedy się w okolice ust uderzymy, ale ma też swoje zalety, ponieważ bez niej nie poznalibyśmy smaków ani przyjemności płynącej z pocałunku. Jest to też miejsce zadziwiająco wytrzymałe, ponieważ jeśli jedzenie parzy nas w palce, szybko wrzucamy je do ust. Kontrastów w niej nie brakuje, bo obok delikatnego języka i błon śluzowych, znajdziemy wielkie i twarde zęby. Jest to jednocześnie wnętrze ciała, wilgotne i ciepłe, jak również element kontaktujący się ze światem zewnętrznym. Jama ustna mówi, gryzie, oddycha, smakuje, żuje, pluje, gwiżdże i robi całą masę innych rzeczy. Tak wielka wszechstronność powoduje, że dbanie o jamę ustną wcale nie jest takie proste.

Więcej o specyfice dbania o jamę ustną dowiesz się na gardent.pl >>

Przede wszystkim pokarm

    Naszym największym wrogiem w kwestii dbania o jamę ustną jest pokarm. Mówiąc za dużo czy oddychając za mocno raczej nie zrobimy sobie krzywdy. Jedzenie to już jednak zupełnie inna kwestia. Nawet nie samo jedzenie, bo póki nie zasmakujemy w gwoździach, też nic nie powinno nam się przytrafić. Jama ustna to jednak pierwszy element układu pokarmowego, który trawi żywność i tak, już w ustach zaczyna się trawienie. Zęby pokarm rozcierają, ślina go nawilża i rozpoczyna też procesy trawienne. Przełykamy, ale nie jest to proces idealny. Resztki jedzenia pozostają miedzy zębami, a ślina zamienia się w zawiesinę pełną przede wszystkim węglowodanów. A te są znakomitym pokarmem dla bakterii. Z kolei jama ustna sama w sobie, wilgotna i ciepła, to idealne miejsce dla rozwoju bakterii. Kiedy je nakarmimy, możemy mieć pewność, że niebezpieczne bakterie zaczną się mnożyć.

    Czynnikiem ryzyka są resztki śliny, płytka nazębna, kamień nazębny, szczeliny w zębach, odsłonięte dziąsła, uszkodzenia błon śluzowych i cała masa większych i mniejszych problemów, które mogą pojawić się w ustach.

Co zrobić?

    Profilaktyka wszelkich problemów na szczęście nie jest specjalnie skomplikowana. Polega po prostu na utrzymywaniu jamy ustnej w odpowiedniej czystości.

    Najważniejsze jest tuta naturalnie mycie zębów. Powinno się ono składać ze szczotkowania oraz nitkowania. Szczotkowanie jest w stanie poradzić sobie z resztkami jedzenia przyległymi do powierzchni zębów, które widzimy. Bezpośrednio lub z użyciem lusterka. Bardzo ważna jest tutaj zwłaszcza odpowiednia technika szczotkowania. Nie wolno zapominać o dobrej paście i właściwym czasie mycia zębów. Nitkowanie z kolei pozwala na usuwanie resztek jedzenia spomiędzy zębów, gdzie szczotka nie dochodzi.

    Oprócz zębów w ustach jest pełno innych zakamarków i błon śluzowych. Je też warto jest oczyszczać szczoteczką, koniecznie miękką i wykonując delikatne ruchy. Najwięcej uwagi należy poświęcić językowi i jego kubeczkom smakowym.

    Warto jest ponadto wykorzystywać antybakteryjne płyny do płukania ust. Są w stanie wymordować większość szkodliwych bakterii. Trzeba jedynie pamiętać, by po przepłukaniu ust takim płynem nie płukać jeszcze raz wodą. Stracimy wtedy dużą część ochrony antybakteryjnej, co zupełnie mija się z celem samego płukania.

Previous Małe i średnie firmy będą mogły wytwarzać prąd w mikroinstalacjach. To pomoże im obniżyć koszty energii
Next Pozytywna obecność w mediach przekłada się na reputację marki

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Bank internetowy chce wypełnić lukę na rynku. Do końca roku planuje zawrzeć umowy na 100 mln zł

Wywodzący się z estońskiego sektora fintech Inbank jako pierwszy wprowadził w Polsce wideoweryfikację klientów na czacie i elektroniczny podpis w chmurze. Zainteresowani ofertą banku nie muszą składać wizyty w oddziale, dzwonić na infolinię, odwiedzać kadr ani

Wiadomości 0 Comments

Rozliczenia z fiskusem na nowych zasadach

Do ponad 85 tys. wzrósł w tym roku limit 50-proc. kosztów uzyskania przychodów, czyli kosztów autorskich, które można odpisać od podstawy opodatkowania. Skorzystać z tego w tegorocznych rozliczeniach PIT będą mogły jednak osoby

Wiadomości 0 Comments

30 kwietnia wchodzi w życie pakiet kolejnych zmian w prawie dla przedsiębiorców

Od dziś przedsiębiorcy mają swoją Konstytucję. Część z wprowadzonych zmian ma za zadanie zachęcać do zakładania działalności gospodarczej. To m.in. instytucja działalności nierejestrowej dla osób, które będą osiągać niewielkie przychody. Konstytucja Biznesu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź