Jak dbać o jamę ustną?

Jak dbać o jamę ustną?

Jama ustna to naprawdę ciekawa część naszego ciała. Jest ona niesamowicie wrażliwa, co ma swoje wady, kiedy się w okolice ust uderzymy, ale ma też swoje zalety, ponieważ bez niej nie poznalibyśmy smaków ani przyjemności płynącej z pocałunku. Jest to też miejsce zadziwiająco wytrzymałe, ponieważ jeśli jedzenie parzy nas w palce, szybko wrzucamy je do ust. Kontrastów w niej nie brakuje, bo obok delikatnego języka i błon śluzowych, znajdziemy wielkie i twarde zęby. Jest to jednocześnie wnętrze ciała, wilgotne i ciepłe, jak również element kontaktujący się ze światem zewnętrznym. Jama ustna mówi, gryzie, oddycha, smakuje, żuje, pluje, gwiżdże i robi całą masę innych rzeczy. Tak wielka wszechstronność powoduje, że dbanie o jamę ustną wcale nie jest takie proste.

Więcej o specyfice dbania o jamę ustną dowiesz się na gardent.pl >>

Przede wszystkim pokarm

    Naszym największym wrogiem w kwestii dbania o jamę ustną jest pokarm. Mówiąc za dużo czy oddychając za mocno raczej nie zrobimy sobie krzywdy. Jedzenie to już jednak zupełnie inna kwestia. Nawet nie samo jedzenie, bo póki nie zasmakujemy w gwoździach, też nic nie powinno nam się przytrafić. Jama ustna to jednak pierwszy element układu pokarmowego, który trawi żywność i tak, już w ustach zaczyna się trawienie. Zęby pokarm rozcierają, ślina go nawilża i rozpoczyna też procesy trawienne. Przełykamy, ale nie jest to proces idealny. Resztki jedzenia pozostają miedzy zębami, a ślina zamienia się w zawiesinę pełną przede wszystkim węglowodanów. A te są znakomitym pokarmem dla bakterii. Z kolei jama ustna sama w sobie, wilgotna i ciepła, to idealne miejsce dla rozwoju bakterii. Kiedy je nakarmimy, możemy mieć pewność, że niebezpieczne bakterie zaczną się mnożyć.

    Czynnikiem ryzyka są resztki śliny, płytka nazębna, kamień nazębny, szczeliny w zębach, odsłonięte dziąsła, uszkodzenia błon śluzowych i cała masa większych i mniejszych problemów, które mogą pojawić się w ustach.

Co zrobić?

    Profilaktyka wszelkich problemów na szczęście nie jest specjalnie skomplikowana. Polega po prostu na utrzymywaniu jamy ustnej w odpowiedniej czystości.

    Najważniejsze jest tuta naturalnie mycie zębów. Powinno się ono składać ze szczotkowania oraz nitkowania. Szczotkowanie jest w stanie poradzić sobie z resztkami jedzenia przyległymi do powierzchni zębów, które widzimy. Bezpośrednio lub z użyciem lusterka. Bardzo ważna jest tutaj zwłaszcza odpowiednia technika szczotkowania. Nie wolno zapominać o dobrej paście i właściwym czasie mycia zębów. Nitkowanie z kolei pozwala na usuwanie resztek jedzenia spomiędzy zębów, gdzie szczotka nie dochodzi.

    Oprócz zębów w ustach jest pełno innych zakamarków i błon śluzowych. Je też warto jest oczyszczać szczoteczką, koniecznie miękką i wykonując delikatne ruchy. Najwięcej uwagi należy poświęcić językowi i jego kubeczkom smakowym.

    Warto jest ponadto wykorzystywać antybakteryjne płyny do płukania ust. Są w stanie wymordować większość szkodliwych bakterii. Trzeba jedynie pamiętać, by po przepłukaniu ust takim płynem nie płukać jeszcze raz wodą. Stracimy wtedy dużą część ochrony antybakteryjnej, co zupełnie mija się z celem samego płukania.

Previous Małe i średnie firmy będą mogły wytwarzać prąd w mikroinstalacjach. To pomoże im obniżyć koszty energii
Next Pozytywna obecność w mediach przekłada się na reputację marki

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Większość firm nie obniża kompleksowo kosztów energii

W przypadku co trzeciej firmy energochłonnej koszt energii stanowi powyżej 7 proc. ceny końcowej produktu. Wprowadzenie odpowiedniej polityki zarządzania energią elektryczną może poprawić wyniki finansowe przedsiębiorstwa. W ramach oszczędności ponad

Wiadomości 0 Comments

Ponownie 100 tys. zł od Biedronki dla autora najlepszego tekstu dla dzieci

Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci Biedronka, chce promować czytelnictwo wśród najmłodszych. W drugiej edycji konkursu dla debiutujących twórców „Piórko 2016” ponownie nagrodzi autora najlepszego tekstu dla dzieci i osobę, która ten tekst zilustruje.

Wiadomości 0 Comments

Pod koniec roku dolar może kosztować ponad 4,70 zł. Drożeć będzie także euro

Rozczarowani zachowaniem Fed i amerykańskiego prezydenta inwestorzy w ostatnich dniach odwrócili się od dolara. W dłuższej perspektywie amerykańska waluta powinna się jednak dalej umacniać wobec innych głównych walut świata – uważa Piotr

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź