Indywidualne Konto Emerytalne – dlaczego warto?

Indywidualne Konto Emerytalne – dlaczego warto?

Kiedy osiągniesz już właściwy wiek i skończysz pracę, Twoja emerytura wypłacana będzie ze środków, które uzbierałeś odprowadzając składkę emerytalną do ZUS lub do ZUS i OFE – w zależności jaką decyzję podjąłeś. Jeśli jednak postanowisz, że chciałbyś by była ona wyższa możesz  dodatkowo odkładać na IKE, które będzie kolejnym źródłem finansowania Twojej emerytury.

To doskonała opcja dla wszystkich tych, którzy chcą już dziś oszczędzać na swoją emeryturę, a boją się podatku od zysków kapitałowych – w IKE go nie ma pod warunkiem oszczędzania do 60. roku życia lub ukończenia 55. roku życia i nabycia uprawnień emerytalnych, pod warunkiem że wcześniej, w minimum 5 dowolnych latach kalendarzowych, były dokonywane jakiekolwiek wpłaty (albo ponad połowy wartości wpłat była dokonana nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty).

Co to jest IKE? – Co zatem zrobić, by je założyć i czy to naprawdę się opłaca?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, IKE to prosty sposób na oszczędzanie na emeryturę. Wystarczy założyć konto, które co jakiś czas zasilane będzie wybraną kwotą (wcale nie muszą być to systematyczne wpłaty), a powszechne towarzystwo emerytalne, ubezpieczyciel, bank, towarzystwo funduszy inwestycyjnych albo biuro maklerskie prowadzące Twój program IKE zadba o to, by właściwie zainwestować Twoje pieniądze w lokaty, obligacje, akcje lub w fundusze inwestycyjne, w zależności od przyjętej przez daną instytucję strategii inwestycyjnej. Pamiętaj jednak, że rocznie możesz wpłacić maksymalnie trzykrotność średniego wynagrodzenia, które ustalane jest każdego roku (w 2015 roku limit wpłat wynosi 11 877 zł).

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Wybierając Indywidualne Konto Emerytalne powinieneś zwrócić uwagę na prowizje pobierane przez instytucję prowadzącą Twoje konto żeby nie zdarzyło się, że są one większe niż korzyść wynikająca z braku podatku od zysków kapitałowych. Każde IKE jest skonstruowane inaczej, dlatego nie dziw się, że ewentualny zysk zależeć będzie od wybranej strategii inwestowania, o czym przeczytasz w prospektach informacyjnych, na przykład na takich stronach jak PKO IKE. Wszystkie zgromadzone w ten sposób oszczędności odbierzesz po osiągnięciu ustawowego wieku, o którym była mowa wyżej. Jeśli zajdzie jednak potrzeba, by wybrać je wcześniej pobrany zostanie dziewiętnastoprocentowy podatek od zysków kapitałowych wypracowanych przez instytucję zarządzającą i inwestującą kapitał w imieniu swoich klientów.

Jak założyć IKE?

Wystarczy, że wypełnisz elektroniczny formularz na stronie wybranej instytucji finansowej prowadzącej IKE np. w PKO PTE. Do wypełnianego wniosku będziesz potrzebował dowód osobisty lub paszport, PESEL i dane osób uprawnionych do ewentualnego dziedziczenia środków (pesel, adres zamieszkania). Twój wniosek elektroniczny zostanie zweryfikowany pod względem poprawności danych i jeśli wszystko będzie w porządku, wydrukowany formularz zostanie przesłany do Ciebie do podpisania. Gdy tylko umowa zostanie podpisana przez Przedstawiciela Funduszu, drugi egzemplarz zostanie odesłany do Ciebie. W korespondencji otrzymasz numer rachunku, numer Oszczędzającego i numer PIN potrzebny do zalogowania w systemie. To niezwykle poste!

Previous Posiadasz nadwyżki finansowe? Dowiedz się jak je bezpiecznie pomnożyć!
Next Chwilowy brak samochodu? Skorzystaj z najlepszego rozwiązania

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Po 1 października duże firmy będą miały obowiązek wykonania audytów energetycznych

Efektywność energetyczna wciąż nie jest mocną stroną krajowych przedsiębiorstw. Po 1 października duże podmioty będą miały obowiązek wykonania audytów energetycznych. Oszczędności w tym zakresie może osiągnąć każda firma. Zmiana nawyków i regulacja układów

Wiadomości 0 Comments

W Polsce zostało już niewiele firm do prywatyzacji. Na pewno znaleźliby się chętni na porty lotnicze

W Polsce zostało już niewiele przedsiębiorstw nadających się do prywatyzacji. Według banku Société Générale, gdy ceny prądu pójdą w górę, Skarb Państwa będzie bardziej skłonny do przekształceń własnościowych sektora energetycznego. Inwestorzy

Wiadomości 0 Comments

Instytut Lotnictwa chce rozwijać współpracę z małymi i średnimi firmami z branży lotniczej

Instytut Lotnictwa, organizacja wspierająca polską branżę awiacji od 1926 roku, chce bardziej intensywnie rozwijać współpracę z polskimi przedsiębiorstwami. Ma to umożliwić klaster lotniczy, którego Instytut jest koordynatorem. Ścisła współpraca z krajowymi firmami

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź