FTTH – internet dla domu nowej generacji. Poznaj jego możliwości!

FTTH – internet dla domu nowej generacji. Poznaj jego możliwości!

Według badań Speedtest Global Index z grudnia 2017 roku średnia prędkość internetu stacjonarnego w Polsce wynosi niecałe 45 Mb/s, co plasuje nasz kraj na 32. miejscu w światowym rankingu. Okazuje się jednak, że wielu użytkowników internetu ma na wyciągnięcie ręki możliwość osiągnięcia nawet 600 Mb/s! Dzięki ofercie Orange i wielomiliardowym inwestycjom tej firmy w sieć światłowodową w Polsce, coraz więcej osób może cieszyć się ultraszybkim łączem internetowym. Gwarantuje ono nieporównywalny z tradycyjnymi rozwiązaniami komfort oraz możliwość wygodnego korzystania z sieci wszystkim domownikom. Jak to działa w praktyce? Oto najważniejsze informacje.

Internet światłowodowy a internet FTTH – to te same technologie!

W ofertach dotyczących internetu stacjonarnego można spotkać się z określeniami takimi jak internet światłowodowy oraz internet FTTH (przykład takiej propozycji można znaleźć pod tym linkiem – https://www.orange.pl/view/internet-domowy). W praktyce… to dokładnie te same rozwiązania. FTTH to skrót od angielskiej nazwy „Fiber to the home”, czyli światłowód do domu. Warto w tym miejscu wytłumaczyć, na czym polega technologia światłowodowa, bo dla wielu osób wciąż jest to dość tajemnicza nazwa. Zacząć trzeba od tego, że światłowód nie jest nowym rozwiązaniem, bo znano go już w latach 70. To właśnie wtedy dostrzeżono możliwość przesyłania pakietów informacji za pośrednictwem wiązki światła, co było niezawodne, ale przede wszystkim zdecydowanie szybsze od tradycyjnych rozwiązań opartych o kabel miedziany. Jednak ze względu na wysokie koszty rozwoju infrastruktury oraz niskie zapotrzebowanie na przesyłanie informacji technologia ta była używana tylko przez wyspecjalizowane korporacje oraz uczelnie.

Internet światłowodowy – czy rzeczywiście go potrzebujemy?

Przez wiele lat do korzystania z internetu połączenia kablowe były wystarczające. Jednak obecnie stara infrastruktura staje się coraz mniej wydolna i nie oferuje użytkownikom prędkości, która zapewniałaby komfortowe korzystanie ze wszystkich możliwości oferowanych przez globalną sieć. W związku z tym na pytanie, czy rzeczywiście użytkownicy potrzebują światłowodu, odpowiedź może być tylko jedna – potrzebują, nawet jeśli jeszcze nie zdają sobie z tego sprawy. Dzięki inwestycjom firmy Orange sieć światłowodów coraz gęściej oplata Polskę. Na początku 2017 roku, liczyła ona około 100 tysięcy kilometrów i jest cały czas rozwijana. Z jednej strony można to potraktować jako przedsięwzięcie na przyszłość, ale zdecydowanie niedaleką, bo zapotrzebowanie na ultraszybki przesył danych rośnie w sposób niemal wykładniczy.

Do czego może przydać się internet światłowodowy w domu?

Jeszcze kilkanaście lat temu Internet służył głównie do przeglądania stron, wysyłania maili czy rozmów za pomocą prostych komunikatorów. Dziś zastosowań jest nieporównywalnie więcej i najczęściej wymagają one zdecydowanie lepszej jakości łącza. Przykładów można wymienić wiele. Rekordy popularności biją obecnie serwisy streamingowe, dzięki którym można oglądać filmy i najnowsze seriale w dowolnym momencie. Żeby jednak móc cieszyć się najlepszą jakością obrazu, trzeba mieć łącze o odpowiedniej prędkości, które pozwoli oglądać materiały wideo w rozdzielczości FullHD, a nawet 4K. Coraz popularniejsze są również internetowe transmisje na żywo z najważniejszych wydarzeń sportowych, które również wymagają szybkiego i stabilnego łącza. Nowoczesne gry najczęściej kupuje się przez platformy dystrybucji cyfrowej, więc trzeba je pobrać na komputer, a ich rozmiar często wynosi nawet kilkadziesiąt gigabajtów. W związku z tym, aby kupić grę i szybko cieszyć się z możliwości zabawy, trzeba ją jak najszybciej pobrać, a to może zagwarantować tylko światłowód. Można wspomnieć jeszcze o wysyłaniu dużych plików lub paczek danych (na przykład zdjęć w dobrej jakości), zapisywaniu danych w chmurze, czy bardziej tradycyjne – surfowaniu po stronach lub używaniu mediów społecznościowych. Dzięki FTTH można komfortowo korzystać z tych wszystkich możliwości, a co najważniejsze – domownicy mogą robić to jednocześnie!

Światłowód w domu – przyszłość  już dziś w zasięgu ręki

Wielu osobom wydaje się, że technologia taka jak światłowód, jest z pewnością droga i – pomimo tego, że jest oferowana indywidualnym klientom – niewiele osób może sobie na nią pozwolić. Jednak firma Orange, która jest głównym dostawcą tej usługi w Polsce, chce ją jak najmocniej upowszechnić, dlatego ceny za nią są atrakcyjne i nie odbiegają znacznie od cen, które trzeba zapłacić za tradycyjne połączenie kablowe. Wszystko to sprawia, że światłowód w domu nie jest dziś pieśnią przyszłości, a realną możliwością, z której coraz więcej osób może skorzystać i zdecydowanie warto to zrobić.

 

Artykuł sponsorowany.

Previous Rośnie wartość inwestycji na rynku funduszy private equity
Next Od września pracę będą mogli podejmować już 15-latkowie

Może to Ci się spodoba

Inwestowanie 0 Comments

Polskie panele fotowoltaiczne stopniowo wypierają z rynku chińskie, mimo że są droższe

Jeszcze w 2012 roku chińskie moduły fotowoltaiczne stanowiły 91 proc. sprzedaży w Polsce. Dziś ten odsetek spadł do 21 proc., podczas gdy udział polskich produktów wzrósł z 2 proc. do 17 proc., mimo

Inwestowanie 0 Comments

Konieczne inwestycje w bezpieczeństwo drogowe

Choć polska sieć dróg szybkiego ruchu w ciągu ostatniej dekady zwiększyła się czterokrotnie, to przed Polską wciąż długa droga do poprawy bezpieczeństwa. Jak podkreśla Kallistratos Dionelis, sekretarz generalny ASECAP, konieczne są

Inwestowanie 0 Comments

Samochody spalinowe będą stopniowo wypierane przez auta elektryczne

Do 2040 roku udział aut elektrycznych w ogólnej sprzedaży samochodów może przekroczyć 50 proc. Do tego, by mogły one zastąpić pojazdy spalinowe, konieczne jest jednak stworzenie całego ekosystemu energetycznego. Koncerny motoryzacyjne skupiają

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!