Export chemikaliów

Export chemikaliów

Eksport chemikaliów to znakomity biznes. Szacuje się, że dla samych tylko Niemiec w roku 2019 wartość międzynarodowego obrotu chemikaliami wyniesie 204 miliardy euro, a jest to tylko około 4,5% całego rynku globalnego szacowanego na blisko 5 bilionów euro. Są to liczby gigantyczne i wręcz trudne do wyobrażenia, więc nie powinno dziwić, że coraz więcej firm chce chemikalia produkować i je sprzedawać. Tym bardziej, że tak naprawdę to właśnie chemia zbudowała współczesny świat, a nie fizyka, która tylko korzysta z możliwości zaoferowanej jej przez chemię. Nie jest jednak dla nikogo tajemnicą, że chemikalia potrafią być niebezpieczne, przez co ekspert chemikaliów obwarowany jest wręcz szaloną liczbą przepisów, wymogów i ograniczeń.

Podstawowe przepisy prawne

Mówienie o podstawowych przepisach prawnych w kwestii eksportu chemikaliów można uznać wręcz za żart, ponieważ różnego rodzaju uwarunkowań prawnych jest cała masa, a wiele z nich zależnych jest od tego, z czym konkretnie mamy do czynienia. Tym niemniej, jako podstawową grupę przepisów regulujących przewóz chemikaliów pomiędzy krajami można wskazać przepisy ogólne Unii Europejskiej zebrane w dyrektywie REACH, przepisy odnoszące się do sposobów fizycznego transportu substancji chemicznych w zależności od wykorzystywanego środka transportu (inne dla każdego środka transportu; zależne od wytycznych zrzeszeń transportowych), jak również zasady klasyfikacji, oznakowania i opakowania substancji chemicznych, zarówno w ujęciu ,krajowym, jak i międzynarodowym.

Co więcej, jeśli eksportowana przez nas substancja to substancja wyjątkowa ze względu na duże znaczenie dla gospodarki bądź bezpieczeństwa kraju albo substancja podwójnego zastosowania (w celach pokojowych i wojskowych), mogą istnieć specjalne ograniczenia w zakresie eksportu. Polegają one na notyfikacji eksportu (konieczność uzyskania zgody), kwotach eksportowych (maksymalna wielkość eksportu) lub nawet mogą oznaczać całkowity zakaz eksportowania określonych substancji.

Potrzebujesz dowiedzieć się więcej ? Odwiedź http://pomoc-chemiczna.pl/ >>

Substancje bezpieczne i niebezpieczne

Ogromne znaczenie dla przewozu substancji chemicznych ma to, czy transportowane produkty maja charakter substancji bezpiecznych czy niebezpiecznych. W praktyce substancji całkowicie bezpiecznych nie ma i każda, nawet woda, w odpowiednich warunkach może być niebezpieczna. Tym niemniej, w przypadku substancji grożących wybuchem, szczególnie groźnych dla środowiska lub stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia ludzkiego istnieją dodatkowe ograniczenia eksportowe. Jest ich cała masa i wymagają dokładnego zbadania z perspektywy konkretnej substancji, a ich znakomitym symbolem mogą być znaki drogowe wyznaczające trasy przewozu takich substancji przez miasta.

Numery CAS i karty charakterystyki

Szalenie ważnymi dla eksportu chemikaliów kwestiami są zasady ich odpowiedniego oznakowania. Punktem wyjścia powinien być tutaj zawsze Umer CAS, czyli unikalny numer nadawany każdej znanej substancji chemicznej. Do jego określenia potrzeba jest zazwyczaj wiedza ekspercka lub dostęp do karty charakterystyki substancji. Karta charakterystyki to specjalny zestandaryzowany dokument, w którym opisane jest, z czym mamy do czynienia, jakie powoduje to potencjalne zagrożenia, jak działa w kontakcie z człowiek i naturą, jak to przechowywać i co robić w przypadku uwolnienia, jak również opisuje ogólne właściwości substancji. Taka karta musi być zawsze dołączona do fizycznego przewozu chemikaliów i musi być łatwo dostępna, co oznacza także jej tłumaczenie w języku lokalnym.

Previous Co wiążę się z pojęciem stomatologii estetycznej?
Next Wyciskanie i tłoczenie, czyli w co inwestują przedsiębiorcy i konsumenci

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Tylko 20 proc. młodych innowacyjnych firm jest finansowanych ze środków prywatnych

Liczba start-upów w Polsce rośnie, ale od trzech lat utrzymuje się poniżej 3 tys. – wynika z raportu ExMetrix „Przedsięwzięcia w fazie start-up oraz nakłady na badania i rozwój – sytuacja w Polsce i na świecie” przygotowanego

Wiadomości 0 Comments

Jak sprawdzić opinie o dostawcach telewizji kablowej?

Telewizja kablowa, powszechnie nazywana kablówką, to usługa polegająca na udostępnianiu abonentom programów telewizyjnych, także radiowych. Każdy z klientów decydujących się na taką usługę wybiera dowolny dla siebie pakiet kanałów telewizyjnych.

Wiadomości 0 Comments

Utrata zęba – czym grozi?

Utrata zęba może przytrafić się z wielu powodów – od nieszczęśliwych wypadków, poprzez choroby dziąseł aż do nieprawidłowej pielęgnacji. Niemal połowa Polaków ma ubytki w uzębieniu, które najczęściej są przez

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź