Export chemikaliów

Export chemikaliów

Eksport chemikaliów to znakomity biznes. Szacuje się, że dla samych tylko Niemiec w roku 2019 wartość międzynarodowego obrotu chemikaliami wyniesie 204 miliardy euro, a jest to tylko około 4,5% całego rynku globalnego szacowanego na blisko 5 bilionów euro. Są to liczby gigantyczne i wręcz trudne do wyobrażenia, więc nie powinno dziwić, że coraz więcej firm chce chemikalia produkować i je sprzedawać. Tym bardziej, że tak naprawdę to właśnie chemia zbudowała współczesny świat, a nie fizyka, która tylko korzysta z możliwości zaoferowanej jej przez chemię. Nie jest jednak dla nikogo tajemnicą, że chemikalia potrafią być niebezpieczne, przez co ekspert chemikaliów obwarowany jest wręcz szaloną liczbą przepisów, wymogów i ograniczeń.

Podstawowe przepisy prawne

Mówienie o podstawowych przepisach prawnych w kwestii eksportu chemikaliów można uznać wręcz za żart, ponieważ różnego rodzaju uwarunkowań prawnych jest cała masa, a wiele z nich zależnych jest od tego, z czym konkretnie mamy do czynienia. Tym niemniej, jako podstawową grupę przepisów regulujących przewóz chemikaliów pomiędzy krajami można wskazać przepisy ogólne Unii Europejskiej zebrane w dyrektywie REACH, przepisy odnoszące się do sposobów fizycznego transportu substancji chemicznych w zależności od wykorzystywanego środka transportu (inne dla każdego środka transportu; zależne od wytycznych zrzeszeń transportowych), jak również zasady klasyfikacji, oznakowania i opakowania substancji chemicznych, zarówno w ujęciu ,krajowym, jak i międzynarodowym.

Co więcej, jeśli eksportowana przez nas substancja to substancja wyjątkowa ze względu na duże znaczenie dla gospodarki bądź bezpieczeństwa kraju albo substancja podwójnego zastosowania (w celach pokojowych i wojskowych), mogą istnieć specjalne ograniczenia w zakresie eksportu. Polegają one na notyfikacji eksportu (konieczność uzyskania zgody), kwotach eksportowych (maksymalna wielkość eksportu) lub nawet mogą oznaczać całkowity zakaz eksportowania określonych substancji.

Potrzebujesz dowiedzieć się więcej ? Odwiedź http://pomoc-chemiczna.pl/ >>

Substancje bezpieczne i niebezpieczne

Ogromne znaczenie dla przewozu substancji chemicznych ma to, czy transportowane produkty maja charakter substancji bezpiecznych czy niebezpiecznych. W praktyce substancji całkowicie bezpiecznych nie ma i każda, nawet woda, w odpowiednich warunkach może być niebezpieczna. Tym niemniej, w przypadku substancji grożących wybuchem, szczególnie groźnych dla środowiska lub stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia ludzkiego istnieją dodatkowe ograniczenia eksportowe. Jest ich cała masa i wymagają dokładnego zbadania z perspektywy konkretnej substancji, a ich znakomitym symbolem mogą być znaki drogowe wyznaczające trasy przewozu takich substancji przez miasta.

Numery CAS i karty charakterystyki

Szalenie ważnymi dla eksportu chemikaliów kwestiami są zasady ich odpowiedniego oznakowania. Punktem wyjścia powinien być tutaj zawsze Umer CAS, czyli unikalny numer nadawany każdej znanej substancji chemicznej. Do jego określenia potrzeba jest zazwyczaj wiedza ekspercka lub dostęp do karty charakterystyki substancji. Karta charakterystyki to specjalny zestandaryzowany dokument, w którym opisane jest, z czym mamy do czynienia, jakie powoduje to potencjalne zagrożenia, jak działa w kontakcie z człowiek i naturą, jak to przechowywać i co robić w przypadku uwolnienia, jak również opisuje ogólne właściwości substancji. Taka karta musi być zawsze dołączona do fizycznego przewozu chemikaliów i musi być łatwo dostępna, co oznacza także jej tłumaczenie w języku lokalnym.

Previous Co wiążę się z pojęciem stomatologii estetycznej?
Next Wyciskanie i tłoczenie, czyli w co inwestują przedsiębiorcy i konsumenci

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Najnowsze aplikacje mobilne jak Prisma czy Pokemon Go niebezpieczne dla użytkowników

Nowe aplikacje dostępne na smartfonach oferują np. obejrzenie swojego wizerunku w różnych malarskich stylach lub zabawę na granicy świata rzeczywistego i wirtualnego. Należy jednak pamiętać o tym, że obok rozrywki istnieje również ciemna

Wiadomości 0 Comments

Rośnie popularność prywatnych polis nowotworowych

Co roku nowotwory złośliwe wykrywa się u około 150 tys. Polaków. W ciągu trzech ostatnich dekad liczba zachorowań zwiększyła się dwukrotnie, a do 2025 roku taką diagnozę usłyszy rokrocznie już

Wiadomości 0 Comments

Port Lotniczy we Wrocławiu planuje rozbudowę terminala

Polacy coraz więcej latają, zatem rozbudowa lotnisk staje się koniecznością. Taką inwestycje planuje także zarząd Portu Lotniczego we Wrocławiu. Inwestycja będzie podzielona na dwa etapy – najpierw przebudowa, a po

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź