Ergonomia biura i miejsce pracy

Ergonomia biura i miejsce pracy

Ergonomia jest nauką o tym, aby zapewnić pracownikom komfort, bezpieczeństwo i wydajność pracy w najbardziej optymalnych warunkach. Istnieją pewne środowiska pracy, które nie są zbyt odpowiednie dla pracowników i z tego powodu mogą powodować choroby, stres, wypadki i niską wydajność. Jeśli masz miejsce pracy i zastanawiasz się, czy jest ono odpowiednie, możesz przeprowadzić ocenę ergonomii i przedstawić sugestie, w jaki sposób możesz zoptymalizować obraz stanowiska pracy, które nie jest ergonomiczne.

Zadowolenie i bezpieczeństwo pracowników jest ważne w miejscu pracy. Im bardziej zadowoleni są pracownicy, jeśli chodzi o atmosferę pracy, tym większa będzie ich wydajność. Im bezpieczniejsze jest środowisko naturalne, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że będą mieli do czynienia z wypadkami i urazami. Jest to ważne dla małych i dużych przedsiębiorstw, fabryk i wszelkich miejsc pracy. Jeśli interesuje Cię ergonomia w miejscu pracy, weź pod uwagę kilka zasad:

 1. Dla tych, którzy mają skłonności do pracy, w której siedzą lub stoją w tej samej pozycji, ważne jest, aby wstawać i przemieszczać się o różnych porach dnia i używać różnych pozycji do pracy, jeśli jest to prawdopodobne. Jeśli przez dłuższy czas utrzymujesz mięśnie w tej samej pozycji, stają się one sztywne, a szanse na ich zranienie są większe.
 2. Stosować odpowiednią technikę do podnoszenia ciężkich przedmiotów. Pracowników należy nauczyć, jak prawidłowo podnosić ciężkie przedmioty, aby jak najmniej obciążać ich plecy.
 3. Aby uniknąć urazów spowodowanych stresem, należy zachować spokój. Nie należy przeciążać zbytnio stawów, lecz raczej utrzymywać je w neutralnej pozycji, aby zapewnić dobry zasięg ruchu. Jeśli stresujesz je zbyt mocno i często, jesteś w niebezpieczeństwie urazu spowodowanego stresem.
 4. Dla tych, którzy pracują przy biurku, upewnij się, że jest ono odpowiedniej wysokości dla Ciebie. Powinieneś mieć możliwość łatwego dotarcia do przedmiotów znajdujących się na biurku bez wysiłku.
 5. Staraj się nie garbić, kiedy pracujesz. Najlepiej, jak potrafisz, trzymaj plecy wyprostowane, a szyja zrelaksowana.
 6. Upewnij się, że twoje stopy dotykają podłogi.
 7. Trzymaj monitor w odległości, w której możesz go łatwo zobaczyć i nie musisz pochylać się do przodu ani nadwyrężać oczu, aby go zobaczyć. Zazwyczaj można dostosować wysokość monitora do swoich potrzeb.
 8. Korzystaj z zestawu słuchawkowego podczas rozmów przez telefon, ponieważ nie obciąża to ramienia ani szyi. Zgniecenie telefonu między szyją a ramieniem zwiększa ryzyko wystąpienia napięć i urazów.
 9. Co pół godziny, wstawaj i rozciągnij mięśnie. Jeśli możesz wybrać się na krótki spacer po biurze lub na dół korytarza, zrób to.
 10. Jeśli musisz dużo pisać, trzymaj nadgarstki zrelaksowane i wyprostowane. Jeśli używasz myszy, kup taką, która jest wygodna dla dłoni i nadgarstka. Istnieje wiele do wyboru z tych dni, a te tanie nie są sposobem, aby przejść do tych, którzy są na komputerze cały dzień.
 11. Zrób sobie pełną przerwę na lunch, robiąc coś innego niż praca. Ważne jest, aby podczas przerwy obiadowej wstać i wyjść z najbliższego miejsca pracy. Należy udać się do pokoju, w którym odbywa się przerwa, przejść się na spacer lub wyjść na zakupy lub zjeść. Możesz rozciągnąć mięśnie i zrobić sobie małą przerwę od harówki.

Jeśli zastosujesz się do tych ergonomicznych wskazówek, będziesz bardziej skłonny do mniejszego wysiłku, stresu i urazów w miejscu pracy.

Więcej o ergonomii miejsca pracy przeczytasz na  https://biznesoutfit.pl/

Previous Czy opłaca się inwestować pieniądze w hazard?
Next Jeśli chcesz wiedzieć, jak kupić dom, to trafiłeś we właściwe miejsce!

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Młodzi Polacy chcą realizować swoje pasje

Dla młodych Polaków pasje i ich realizacja są bardzo ważne. Jak wynika z badań przeprowadzonych dla ING, pieniędzy przeznaczonych na ten cel młodzi nigdy nie żałują, w przeciwieństwie do wydatków na ubrania, kosmetyki czy imprezy.

Wiadomości 0 Comments

Producenci jachtów korzystają na coraz większej popularności sportów wodnych

Polski rynek jachtów rośnie w tempie ok. 10 proc. rocznie. Obecnie jego wartość szacowana jest na 1,5 mld zł, z czego blisko 1 mld zł pochodzi z eksportu. Polskie łodzie, zwłaszcza motorowe do

Wiadomości 0 Comments

Programiści najbardziej pożądanymi pracownikami na rynku. Ich zarobki idą w górę

Digitalizacja firm wymaga różnych prac programistycznych, dlatego zapotrzebowanie na informatyków rośnie. W Polsce lukę szacuje się na 50 tys. osób, ale globalnie nawet na 2 mln wakatów. Możliwość rozwoju i atrakcyjne

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź