Dynamiczna przecena złota i ropy naftowej – raport surowcowy

Dynamiczna przecena złota i ropy naftowej – raport surowcowy

We wtorek na rynkach towarowych nastąpiła wyraźna zmiana nastrojów. Indeks CRB mocno zawrócił na południe – jego wartość spadła wczoraj o 1,19% do poziomu 289,28 pkt. Wyraźnie przecenione zostały surowce energetyczne oraz metale szlachetne, a także część towarów rolnych, m.in. pszenica.

Cena złota przebiła kolejne wsparcie

Cieniem na notowania wielu surowców rzuciła się siła amerykańskiego dolara. Wczoraj US Dollar Index przekroczył barierę 83 pkt. i dotarł do najwyższego poziomu od lipca ub.r. Odbiło się to przede wszystkim na rynku złota, a więc kruszcu, którego cena jest w szczególnie dużym stopniu zależna od wartości amerykańskiej waluty. Złoto jest bowiem często traktowane jako zabezpieczenie przed inflacją, co w okresach aprecjacji dolara czyni je inwestycją mało atrakcyjną.

We wtorek cena złota spadła o 1,7%. To największa dzienna zniżka od lipca tego roku. Wczorajszy spadek oznaczał także, że notowania złota przekroczyły w dół rejon technicznego wsparcia w okolicach 1275-1278 USD za uncję. Rejon ten już kilkakrotnie w tym roku powstrzymywał stronę podażową, dlatego jego pokonanie w dół jest sygnałem słabości popytu na rynku złota.

Notowania złota dotarły wczoraj do kolejnej technicznej bariery na wykresie tego kruszcu – okolic 1260-1262 USD za uncję. Póki co poziom ten zatrzymał stronę podażową i dzisiaj rano notowania złota delikatnie rosną.

Sytuacja techniczna na wykresie złota pozostaje jednak słaba. Trudno się spodziewać wyraźniejszego odbicia, jeśli dolar pozostanie silny – dlatego wiadomości z rynku walutowego będą w kolejnych dniach istotne dla kształtowania się cen złota.

Szansą na ożywienie popytu są Indie – w tym kraju rozpoczyna się bowiem sezon wesel i świąt hinduskich, który na ogół oznacza większy popyt na złotą biżuterię, a także sztabki i monety. Niemniej jednak, dopiero się okaże, czy będzie on na tyle duży, aby doprowadzić do wyraźnej poprawy nastrojów inwestorów na rynku złota.

1

Wykres 1. Notowania złota – dane dzienne.

Gwałtowna zniżka cen ropy naftowej

Wczoraj mocno przeceniona została także ropa naftowa. Kontrakty na amerykańską ropę West Texas Intermediate zanotowały spadek o 2,7%, dynamicznie niwelując zwyżki z ostatnich kilku sesji. Tym samym, notowania ropy WTI spadły z powrotem do okolic 93 USD za baryłkę, czyli do rejonu cenowego, który jest najniższy od stycznia tego roku.

Wczorajsza wyraźna przecena ropy naftowej w USA pokazuje, że inwestorzy wciąż obawiają się niekorzystnej sytuacji fundamentalnej na rynku tego surowca. Podaż ropy naftowej w Europie, Afryce i USA jest spora, z kolei istnieją obawy o wielkość popytu w Europie oraz w Chinach, bowiem kraje te prezentowały ostatnio raczej rozczarowujące dane makro. Nastrojów na rynku ropy nie poprawiły nawet dobre dane makro z USA, które pojawiły się wczoraj. Tymczasem sprzedającym sprzyjał silny dolar.

Obecnie notowania ropy naftowej WTI stoją w obliczu technicznego wsparcia w okolicach 93 USD za baryłkę. Jeśli zostanie ono pokonane, to kolejną barierą dla niedźwiedzi będzie rejon 91,50 USD za baryłkę.

2

Wykres 2. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Poranny komentarz giełdowy – rozgrywki inwestorów przed EBC
Next W oczekiwaniu na decyzję RPP

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Produkcja ropy w USA pozostanie duża – raport surowcowy

Podczas wtorkowej sesji notowania indeksu CRB kontynuowały długoterminowy ruch na południe. Wartość indeksu spadła o ponad procent, docierając do poziomu 273,90 pkt. Zniżka ta była rezultatem przede wszystkim spadku cen

Analizy surowców 0 Comments

Pszenica: maj najgorszym miesiącem od prawie 3 lat – raport surowcowy

W czwartek na rynki niektórych surowców i towarów powrócił optymizm, a indeks CRB zanotował wzrost o 0,43% do poziomu 307,34 pkt. Wzrosła cena m.in. najważniejszego składnika tego indeksu – ropy

Analizy surowców 0 Comments

Raport surowcowy – Indeksy surowcowe pod presją

Od czerwca bieżącego roku surowcowy indeks Thomson Reuters/Jefferies znajduje się w wyraźnym trendzie spadkowym. Ostatnie sesje przyniosło sforsowanie okolic dołka z początku tego roku wskazując, iż obawy co do spadku

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź