Dotacje Unijne na lata 2021-2027

Dotacje Unijne na lata 2021-2027

Coraz częściej mówi się nie tylko o samej perspektywie finansowej na lata 2021-2027, ale i o dotacjach unijnych dla firm, które się na niej opierają. W poprzednich latach koncentrowano się przede wszystkim na konsultowaniu programów z Komisją Europejską. Negocjacje nie były proste, otworzyły jednak drogę do pierwszych umów o dofinansowanie. Nowe fundusze nadal są uważane za wyjątkowo ważne narzędzie wspomagające rozwój gospodarczy wielu państw, w tym również Polski. W naszym kraju mają zresztą szczególnie duże znaczenie, o czym można się przekonać choćby biorąc pod uwagę to, ile miliardów euro zostało przeznaczone na rozwój inwestycji w naszym kraju. Już choćby z tego powodu na nowe rozdanie oczekiwano z niecierpliwością angażując się we wszystkie te działania, których celem było dokonanie korzystnego dla polskich firm podziału unijnych środków.

Pierwsze programy zostały zresztą zatwierdzone już w grudniu 2014 roku. W pierwszej kolejności były to Program operacyjny Polska Cyfrowa oraz Program Operacyjny Pomoc Techniczna. W ramach tego pierwszego można było mówić o szczególnie dużym sukcesie, w roku 2014 udało się bowiem zorganizować pierwszy konkurs. Oczywiście, można było mówić o nim jako o zagraniu marketingowym ważnym w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych, nie da się jednak ukryć, że był to gest ważny z punktu widzenia samych uczestników konkursu. Co ciekawe, w przypadku wielu innych programów organizacja konkursów nie była możliwa wcale nie dlatego, że zabrakło zaangażowania ze strony odpowiednich ministerstw.

Problemem były przeciągające się negocjacje na szczeblu unijnym zakończone akceptacją programów przez Unię Europejską dopiero 15 lutego 2015. Kolejnym krokiem było opublikowanie szczegółowych ustaleń, na podstawie których firmy będą mogły definiować swoje zainteresowania konkretnymi rozwiązaniami. Opóźniające się negocjacje miały jeszcze jeden skutek uboczny, nie pozwalały bowiem nawet na wstępne przygotowanie się do realizacji konkretnych projektów, co było dla wielu firm ważne w kontekście opracowywania ich budżetu. Już podczas negocjacji z Komisją Europejską prowadzono prace, których celem było uszczegółowienie wszystkich procedur oraz wytycznych dla firm. Podobnie sytuacja wygląda teraz w kontekście funduszy unijnych na lata 2021-2027.

Działające w naszym kraju firmy, zwłaszcza te mniejsze, mogą liczyć na szeroki wachlarz mechanizmów pomocowych w rozwoju swojej aktywności. Zwłaszcza pieniądze pochodzące z Unii Europejskiej są w stanie wywrzeć bardzo silny wpływ na działanie polskich przedsiębiorstw. Wbrew pozorom, uzyskiwanie środków unijnych dla swojej działalności wcale nie jest takie trudne, ponieważ pieniądze unijne to pieniądze do wydania i płatnik jest zainteresowany tym, by były one odpowiednio spożytkowane. Celem ich wydawania jest poprawa stanu polskiej gospodarki. Nie zmienia to jednak w niczym faktu, ze do uzyskania pieniędzy przydaje się odpowiednia wiedza z zakresu mechanizmów działania świadczeń.

Wynalazcy

Dla Unii Europejskiej szczególnie ważną grupą osób są wynalazcy, czyli tacy przedsiębiorcy, którzy w swoim działaniu będą oferować nowatorskie rozwiązania lub wprowadzać nowe technologie. Jest to rozwiązanie przeznaczone w pierwszej kolejności dla tych podmiotów, które są w stanie tworzyć nowe technologie, a pieniądze uzyskane z dofinansowania będą wykorzystywane na uzyskiwanie patentów dla tych technologii, czyli do zapewniania im ochrony prawnej. Celem płatnika jest to, by osoby kreatywne na niwie technologii w większym stopniu inwestowały swój czas i fundusze w produkcję nowych rozwiązań i nie bały się tego robić ze względu na utratę przewagi, jaką dają nowe technologie po ich szybkiej dyfuzji.

Innowacje

Druga kwestia, która może się okazać bardzo pomocna przy zdobywaniu pieniędzy na prowadzenie nowoczesnej działalności, to silne nastawienie unijnych instytucji na wysoką jakość kapitału ludzkiego. Chodzi po prostu o to, że tylko odpowiednio wykwalifikowani pracownicy są w stanie działać sprawnie i innowacyjnie, budować nowoczesny przemysł i przyszłość gospodarki. Najogólniej rzecz biorąc, chodzi tutaj o innowacyjne działania, które będą się przyczyniały do modernizacji firm i tym samym całej gospodarki. Nowa gospodarka ma się opierać o rozwiązania, które firmy nierzadko rozwijały przez wiele lat i wreszcie chcą z nich zacząć korzystać.

Więcej na http://rpomalopolskie.pl/

Previous Uważajcie na toksykomanię
Next Czy biuro jest przeżytkiem? Dlaczego Twoje biuro jest wciąż warte inwestycji?

Może to Ci się spodoba

Inwestycje w kryzysie 0 Comments

Rentowność polskich obligacji skarbowych już na poziomie niemal 3,3 proc. Do końca roku nie ma szans na niższe poziomy

Po okresie blisko 5-letniej hossy na rynku długu mamy do czynienia z mocną korektą. Rentowność 10-letnich obligacji Skarbu Państwa po osiągnięciu w lutym 2015 roku minimum na poziomie 1,94 proc. zaczęła gwałtownie

Inwestycje w kryzysie 0 Comments

Cudzoziemcy z Dalekiego Wschodu i Azji ratunkiem dla polskiego rynku pracy

Rośnie liczba nieobsadzonych miejsc pracy. Na koniec 2017 roku było blisko 120 tys. wakatów. Luki na rynku pracy nie są już w stanie zapełnić pracownicy ze Wschodu. Dlatego coraz więcej firm sięga

Inwestycje w kryzysie 0 Comments

Szybki rozwój przemysłu napędza transport ładunków ponadgabarytowych

Transport ładunków ponadgabarytowych – takich jak elementy turbin wiatrowych, dźwigi, stalowe przęsła mostów czy całe linie produkcyjne – to jedno z największych wyzwań dla spedytorów i firm transportowych. Wymaga uzyskania szeregu pozwoleń, ubezpieczenia, kredytowania

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź