Dobre dane makro już nie pomagają niedźwiedziom

Dobre dane makro już nie pomagają niedźwiedziom

W USA czwartkowa sesja mogła być tą, która doprowadzi do bardziej wyrazistej reakcji rynków finansowych. To było możliwe z tego choćby powodu, że na rynek dotarło sporo danych makro. Te istotne, amerykański, były bardzo dobre.

Już w nocy dowiedzieliśmy się, że w Chinach indeks PMI wyniósł 50,4 pkt. (oczekiwano 50,9 pkt., czyli tego, że się nie zmieni). To był minus. Minusem był też nieoczekiwany spadek indeksów PMI we Francji, ale został zrównoważony tym, że mocniej niż oczekiwano wzrosły indeksy PMI w Niemczech.

W USA też opublikowano wiele danych makro. Raport o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych złożonych w ostatnim tygodniu był dla inwestorów tego dnia najważniejszy. Dowiedzieliśmy się, że liczba złożonych wniosków wyniosła 323 tys. (oczekiwano 335 tys.). Średnia 4. tygodniowa spadła. Te dane były bardzo dobre.

Indeks PMI dla przemysłu w październiku wyniósł 54,3 pkt. (oczekiwano wzrostu z 51,8 na 52,4 pkt.). Listopadowy indeks Fed z Filadelfii wyniósł 6,5 pkt. (oczekiwano spadku z 19,8 na 15 pkt.). Raportami regionalnymi rynek się jednak od dawna nie przejmuje. Raport o inflacji PPI (w cenach produkcji) był kompletnie bez znaczenia. Dowiedzieliśmy się, że spadła o 0,2 proc. m/m.

Rynek akcji wreszcie pokazał to, co widzieliśmy w zeszły piątek po publikacji dobrych danych z rynku pracy. W ten czwartek też dobre dane przyjęto wzrostami indeksów. DJIA ustanowił nawet rekord wszech czasów, ale to nie znaczy, że korekta na szerokim rynku się zakończyła. Ważne jest to, że jak się wydaje dostaliśmy potwierdzenie – bardzo dobre dane makro będą prowadziły do wzrostów, a nie jak dawniej do spadku indeksów.

GPW rozpoczęła czwartkową sesję od spadku indeksów. Nie wyróżniała się niczym na tle innych giełd europejskich. Podobnie jak na innych giełdach nie widziałem wielkiej, natychmiastowej reakcji na publikację dobrych danych w Niemczech. Jednak WIG20 zaczął powoli zmniejszać skalę spadku w miarę poprawy sytuacji na innych giełdach.

Konsekwencji w tym ruchu jednak nie było, więc przed pobudka w USA WIG20 znowu zaczął się osuwać. MWIG40 i SWIG80 trzymały się blisko poziomu neutralnego. To osuwanie też daleko indeksu nie zaprowadziło – rynek wszedł w długi marazm. Dopiero po publikacji doskonałego indeksu PMI dla amerykańskiego przemysłu indeks ruszył na północ.

Był to jednak wzrost niemrawy, mimo tego, że w USA indeksy szybko rosły. Fixing nawet pogorszył sytuację – WIG20 stracił pół procent. Dziwna to była sesja, ale na razie można powiedzieć, że było to tylko takie delikatne ostrzeżenie. Sygnał kupna jednak nadal obowiązuje.

 

Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Xelion

Previous Komentarz do rynku złotego
Next Komentarz do rynku złotego

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Wyniki nie pomagają nastrojom

Od początku tygodnia na rynkach finansowych jest nerwowo. Wyprzedaż na rynku metali szlachetnych przełożyła się na pogorszenie koniunktury na rynkach akcji, w mniejszym stopniu na rynek walut. Nie pomagają też

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz giełdowy – Facebook zarabia coraz więcej, dzień z PMI

W Stanach sezon wyników trwa już w najlepsze. Większość dużych firm technologicznych, na które rynek zwracał uwagę opublikowała już swoje zarobki. Wczoraj po sesji poznaliśmy wyniki Facebooka, który zarobił więcej

Komentarze rynkowe 0 Comments

W USA dobre dane niewiele pomogły bykom

W USA po trzech sesjach niewielkich spadków indeksów mógł przyjść czas na sesję wzrostową. Potrzebne było graczom wspomaganie z zewnątrz (odbicie w Europie – tego się nie doczekali) i odpowiednie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź