Czym są chillery?

Czym są chillery?

Wiele osób niebędących specjalistami od klimatyzacji zadaje sobie pytanie, czym są chillery. Tymczasem są to po prostu podzespoły, które zapewniają działanie nowoczesnym systemom chłodzenia wody i klimatyzacji.

Dlaczego woda?

Woda może przenosić ciepło usunięte z pomieszczeń wewnętrznych bardziej skutecznie niż powietrze, a rury hydrauliczne są znacznie bardziej zwarte niż kanały powietrzne. Te drastyczne różnice w konfiguracji systemu wynikają z właściwości fizycznych każdej substancji. Ciepło właściwe wody wynosi 4,187 kJ / kg-K, natomiast ciepło właściwe powietrza wynosi 1 kJ / kg-K. Innymi słowy, jeśli równoważne masy powietrza i wody doświadczają tego samego wzrostu temperatury, woda absorbuje ponad czterokrotnie więcej ciepła.

Woda jest również znacznie bardziej gęsta niż powietrze, o gęstości 1000 kg / m3, podczas gdy powietrze ma gęstość 1,225 kg / m3. Woda nie tylko przenosi więcej ciepła na kilogram, ale także zajmuje mniej miejsca niż powietrze dla danej masy. Wyższe ciepło właściwe i gęstość wody stanowią zalety projektowe w systemach wody lodowej. Gdy stosuje się schłodzoną wodę, ciepło wewnętrzne można usunąć za pomocą mniejszej masy płynu, a przewody hydrauliczne są bardziej zwarte niż przewody powietrzne. Schłodzona woda jest również wygodniejsza, gdy występują odległości pionowe. Wodę można pompować pionowo bez problemu, ale nadmuch chłodnego powietrza na górne piętra jest niepraktyczny i nieefektywny. Dla określonego obciążenia chłodniczego układ wody lodowej zwykle zapewnia wyższą wydajność niż układ klimatyzacji z tylko kanałami powietrznymi. Może to być znaczącą zaletą w budynkach komercyjnych.

Jak systemy wody lodowej przyczyniają się do jakości powietrza w pomieszczeniach

Gdy budynek wykorzystuje tylko kanały powietrzne, obszary wewnętrzne są ze sobą połączone. Dzięki tej konfiguracji zanieczyszczenia powietrza i nieprzyjemne zapachy mogą łatwo rozprzestrzeniać się na inne części budynku. Z drugiej strony system wody lodowej pozwala na zastosowanie oddzielnego systemu wentylacji dla każdego obszaru, izolując zanieczyszczenia powietrza i zapachy. Jeśli w jednym obszarze występuje problem z jakością powietrza, nie ma to wpływu na obszary z oddzielnymi systemami kanałów. Systemy wody lodowej wytwarzają również mniej hałasu niż kanały powietrzne, co poprawia komfort mieszkańców. Jest to znacząca zaleta w budynkach biurowych, w których stały hałas i wibracje z systemu kanałów powietrznych mogą powodować rozproszenie uwagi i niższą wydajność.

Chociaż systemy wody lodowej są wydajne, ich zużycie energii jest nadal znaczne. Istnieje jednak kilka możliwych aktualizacji, dzięki którym systemy wody lodowej są jeszcze bardziej wydajne. Systemy wody lodowej można zwykle zintegrować z platformami automatyki budynków, które optymalizują ich działanie w oparciu o bieżące obciążenie chłodnicze. Nawet gdy system wody lodowej korzysta z wydajnego sprzętu, najwyższą wydajność można osiągnąć tylko przy prawidłowych nastawach działania.

Wiele rodzajów klimatyzatorów chłodzi powietrze poprzez bezpośredni kontakt z przewodami chłodniczymi. Jednak taka konfiguracja systemu może być trudna do zainstalowania w dużych budynkach, zwłaszcza w wieżowcach. Gdy woda jest wykorzystywana jako płyn wymiany ciepła między powietrzem wewnętrznym a czynnikiem chłodniczym, ciepło można skutecznie usunąć, nawet jeśli klimatyzowane pomieszczenia znajdują się daleko od urządzeń chłodzących.

Previous Jak kupować biżuterię?
Next Jak przyciągnąć do siebie dojrzałych pracowników?

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Jak zainwestować 50 000 zł w mieszkanie pod wynajem?

Czy inwestorzy gotowi ulokować kilkadziesiąt tysięcy mogą zyskać na nieruchomościach? Tak, jeśli połączą siły. W 2013 roku stopa zwrotu z inwestycji w nieruchomości mieszkaniowe była podobna w skali całego kraju

Nieruchomości 0 Comments

Mieszkania przy metrze droższe o kilkanaście procent

Home Broker przyjrzał się transakcjom dokonanym przez swoich klientów i sprawdził, jak bliskość stacji metra wpływa na cenę mieszkania. Analiza cen w dzielnicach wzdłuż pierwszej linii podziemnej kolejki w Warszawie

Nieruchomości 0 Comments

Ceny nieruchomości we Wrocławiu

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania na terenie Wrocławia pozostaje od kilku miesięcy niezmienna i oscyluje wokół kwoty 6 000zł. Zauważalna jest jednak znaczna dysproporcja pomiędzy kosztem zakupu nowego mieszkania, a

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź