Chiller bez tajemnic

Chiller bez tajemnic

Obecność klimatyzacji i wentylacji jest na tyle powszechna, że nie zaskakuje nas ona ani w budynkach mieszkalnych, ani w lokalach użyteczności publicznej. Wiemy również doskonale, że nie może się bez niej obejść przemysł. I choć nadal największą popularnością cieszy się klimatyzacja freonowa, nie można utrzymywać, że mamy w jej wypadku do czynienia z rozwiązaniem, dla którego brakuje alternatywy. Jest nią instalacja wody lodowej, jej najważniejszym urządzeniem jest zaś agregat wody lodowej znany lepiej jako chiller. To również podstawowy element wielu przemysłowych instalacji chłodniczych, warto więc przyjrzeć się mu nieco bardziej wnikliwie.

Próba definicji

Starając się zrozumieć, czym jest agregat wody lodowej, najlepiej jest myśleć o nim jako o urządzeniu odpowiedzialnym za odprowadzanie ciepła z cieczy. Mamy z nim do czynienia nie tylko w klimatyzacji, ale również w przemyśle, chiller odpowiada bowiem za dostarczanie czy to cieczy, czy to powietrza w odpowiednio niskiej temperaturze po to, aby możliwe było utrzymanie określonych procesów technologicznych.

Działanie chillerów bazuje na zasadzie wymiany energii. Powinna być nam ona znana z lekcji fizyki w szkole, opiera się przy tym na twierdzeniu, że ciało cieplejsze jest w stanie oddać część swojej energii temu, które jest chłodniejsze. Dzięki temu, gdy na układ spojrzymy jako na całość, zaobserwujemy, że dochodzi w nim do wyrównania temperatur. Chillery, które tak umiejętnie wykorzystują zasadę wymiany energii, znajdują zastosowanie między innymi w przemyśle elektromaszynowym, w systemach chłodniczych, podczas produkcji opakowań oraz w energetyce. Możemy spotkać je jednak również w znacznie mniejszych firmach, w tym choćby w pralniach oraz w drukarniach.

Budowa chillera – najważniejsze informacje

Agregaty wody lodowej najczęściej montuje się na zewnątrz pomieszczenia zaopatrzonego w system chłodniczy. Zwykle mamy z nimi kontakt nawet bez świadomości, że to właśnie chillery, można je bowiem zobaczyć choćby na tyłach sklepów, w których sprzedawana jest żywność. Agregat przeważnie zbudowany jest ze skraplacza, filtrów oraz specjalnego zespołu sprężarkowego, jego sprawne funkcjonowanie jest przy tym możliwe między innymi dlatego, że posiada imponującą liczbę zaworów.

Dlaczego chiller zdobywa sobie coraz większe grono zwolenników? Okazuje się, że wpływa na to nie tylko efekt nowości. Na uwagę zasługuje także to, że jest to rozwiązanie ergonomiczne, oszczędzające energię, a przy tym wyjątkowo funkcjonalne. Inwestując w agregat wody lodowej nie trzeba obawiać się również tego, że będzie on zajmował zbyt wiele miejsca. W czasach, w których ograniczona przestrzeń jest coraz poważniejszym problemem, jest to argument, z którym należy się w szczególny sposób liczyć.

Samo opanowanie sposobu funkcjonowania agregatu wody lodowej także nie jest wyzwaniem, któremu nie będziemy w stanie sprostać zwłaszcza, że coraz częściej chillery posiadają tablice sterownicze. Te przydają się nie tylko podczas programowania agregatu, ale i wtedy, gdy zależy nam na sprawdzeniu, jaka jest w danym momencie temperatura takiego urządzenia. Obecnie chillery są wykonane ze zróżnicowanych materiałów, co nie pozostaje bez wpływu na ich cenę. Warto więc zwrócić uwagę na to, że obiektywnie najlepiej sprawdzają się te, które wykorzystują blachę oraz odporną na działanie korozji stal ocynkowaną.

Bez względu na to, jaka wielkość chillera nas interesuje i jakie ma pełnić funkcję, dobrze jest stawiać przede wszystkim na te rozwiązania, które są oferowane przez cieszących się szczególnie dużym uznaniem producentów.

Więcej na stronie energycool.pl

Previous System ERP w 2020 i za kilka lat
Next 4 najczęstsze błędy początkujących inwestorów, którzy decydują się wzbogacić na Bitcoinie

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Cyfryzacja coraz bardziej wpływa na gospodarkę

W 2020 roku stopień ucyfrowienia światowej gospodarki sięgnie 25 proc., podczas gdy w 2005 roku było to 15 proc. Proces ten przyspieszył w ostatnich trzech latach i powinien ulegać dalszej intensyfikacji w kolejnych. Nie

Wiadomości 0 Comments

Kartki urodzinowe i imieninowe sposobem na pokazanie, że o kimś pamiętamy

Urodziny i imieniny to święta obchodzone przez większość z nas. Bez wątpienia jest nam wówczas bardzo miło, jeśli nasi bliscy pokażą nam, że o nas pamiętali. Sposobów na wyrażenie pamięci

Wiadomości 0 Comments

Wynajem pracowników coraz popularniejszy w sektorze IT

Body leasing, czyli wynajem pracowników, z którymi został zawarty stosunek pracy na rzecz innych podmiotów, staje się coraz popularniejszy w IT. Dzięki tej formie współpracy znacząco spada koszt całego projektu i ryzyko z nim

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź