Ceny złota nadal wysokie

Kilka lat temu złotu brakowało 13%, aby osiągnąć cenę 2000 dolarów za jedną uncję. Według ekspertów rosnące notowanie tego kruszcu są spowodowane: pogłębiającym się kryzysem zadłużeniowym, bliskość bankructwa niektórych gospodarek oraz większa awersja do ryzykowania na rynkach.

W Stanach Zjednoczonych nastąpiła redukcja wydatków budżetowych a oznacza to, że kraj jest w dalszym ciągu zadłużony. Uruchomiony został kolejny program luzowania ilościowego. Ponowne pojawienie się w obiegu wielu miliardów dolarów spowodowało dalszy spadek wartości waluty amerykańskiej oraz da mocny impuls na popyt na aktywa, które nie reagują na nieskuteczną politykę finansową. Do takich aktyw należy złoto.

O przyszłość swoich ogromnych rezerw walutowych, które wkrótce mogą stać się tylko zapisem księgowym martwią się Chiny. Dokupowanie złota do państwowego skarbca jest rozsądnym wyjściem, ponieważ udział tego surowca w chińskich rezerwach jest niezwykle niski a zatem zwiększenie go nawet o jeden procent odbija się na jego rynku a rezerwy tego państwa wynoszą ok. 3 bln dolarów.

Europie nie udało się uratować Grecji przed bankructwem, ale sytuacja we Włoszech też jest kryzysowa. Kwota jaka jest potrzebna temu państwu to ok. 400 mld euro. Z funduszy europejskich Włochy nie mają co liczyć na pomoc w takiej kwocie. Oprócz tego inne państwa europejskie też są w dobrej sytuacji finansowej. W ostateczności pogłębiający się kryzys oznaczałby koniec strefy euro.

W przypadku zagrożenia, jakim jest krach na giełdzie, rynek złota pozostaje bezpieczną przystanią. Kilka lat temu złoto w ciągu roku podrożało o kilkadziesiąt procent. Na wzrostach cen złota zyskują fundusze, lokujące inwestycje w ten kruszec.

Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net

Previous Rynki metali w dużych opałach
Next Coraz więcej galerii handlowych w małych miastach

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 6 komentarzy

Rekordowo dobry czas dla rynku nieruchomości przemysłowych. Tylko 6 proc. magazynów w Polsce jest dostępne

W 2015 roku wynajęto ponad 2,2 mln mkw. magazynów. Rekordowo wysoki popyt sprawił, że wskaźnik niewynajętej powierzchni spadł w ciągu roku z 10 proc. do nieco ponad 6 proc. Jednocześnie w szybkim tempie

ABC inwestowania 0 Comments

Eksport szkockiej pobił kolejny rekord

Szkoci w ciągu 2012 r. sprzedali poza granicę Zjednoczonego Królestwa trunki o wartości 4,3 mld funtów. W ciągu ostatnich 10 lat eksport szkockiej wzrósł o 87 proc. Takich informacji z

Nieruchomości 0 Comments

Sklepy w centrach handlowych potrzebują coraz więcej powierzchni. Deweloperzy budują coraz większe obiekty

Sklepy w centrach handlowych stają się coraz większe – nie tylko w dużych galeriach, lecz także w mniejszych obiektach. Średnia powierzchnia lokalu, która kiedyś wynosiła ok. 100 mkw., teraz jest kilkukrotnie większa. Wymusza to

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź