Będzie lepiej, ale na inwestycje trzeba zaczekać – twierdzą polscy przedsiębiorcy

Będzie lepiej, ale na inwestycje trzeba zaczekać – twierdzą polscy przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy wciąż nie tryskają optymizmem, ale jest znacznie lepiej niż w I kwartale tego roku.  Wg danych z Instytutu Keralla Research wskaźnik nastrojów KERNA w II kwartale 2015r.  poprawił się o blisko 8 punktów.

Malejący pesymizm, tak można by określić ostatnie wyniki badań nastrojów KERNA. W drugim kwartale br. wskaźnik podniósł się z poziomu -62,48 do -54,51. Różnicę przypisuje się głównie spodziewanemu wzrostowi wolumenów sprzedaży w nadchodzących okresach.

Sytuację ekonomiczną przedsiębiorstwa w kolejnym kwartale optymistycznie ocenia 35,5% badanych. To wynik wyższy od poprzedniego o 7 punktów procentowych. Izabella Młynarczyk, analityk rynku Keralla Research podkreśla, że tendencja wzrostowa utrzymuje się już trzeci pomiar z rzędu. Większa liczba przedsiębiorców niż dotychczas liczy też na poprawę sytuacji gospodarczej kraju, obecnie ta grupa stanowi blisko 27% badanych.

Jednocześnie mniej firm, bo tylko 12%, zakłada pogorszenie swojej kondycji, a 23,2% negatywnie ocenia przyszłą sytuację gospodarczą Polski. W I kwartale pesymistycznie rozwój gospodarki kraju oceniało blisko 28% firm.

Poprawa nastrojów wśród przedsiębiorców niestety nie przekłada się na chęć do inwestowania. INDEX ZAIR wskazuje na obniżający się poziom zakupów dokonywanych przez MŚP. W II kwartale 2015r. wskaźnik inwestycji wyniósł -72,5 i jest niższy o 8,1 punktów od wskaźnika w kwartale poprzedzającym.

Niską skłonność do inwestowania Izabella Młynarczyk, analityk rynku Keralla Research, tłumaczy presją na niższe ceny i tym samym niższą marżą, o której poinformowali badani już w poprzednim odczycie, co spowodowało, że biznes w wielu branżach prowadzono niemal na progu rentowności. Przewiduje się, że firmy MŚP raczej będą ukierunkowane na zwiększenie wyników sprzedaży niż działalność inwestycyjną. Z odczytów wartości subindeksów można wnioskować, że przedsiębiorstwa nie planują lokować środków w maszyny i urządzenia, technologie, nieruchomości, marketing, czy zwiększenie kompetencji. Na tym tle wyróżnia się jedynie wynik dotyczący obszaru zatrudnienia, tu wskaźnik inwestycji wzrósł o 4,7 punktu w stosunku do minionego kwartału i obecnie wynosi 35,9 punktów.

Previous Aplikacja mobilna bez umiejętności programowania? Właśnie ruszył projekt PoqAd
Next Nowoczesne biura głównie dla sektora BPO/SSC

Może to Ci się spodoba

Inwestowanie 0 Comments

Polski rynek kosmiczny powoli goni światowe potęgi

Wartość polskiego rynku kosmicznego dynamicznie rośnie. W 2015 roku sięgała 14 mld zł. Choć na tle światowych gigantów to niewiele, to dzięki przystąpieniu do Europejskiej Agencji Kosmicznej trzykrotnie wzrosła liczba

Inwestowanie 0 Comments

Rośnie udział polskich firm w przetargach na budowę nowych odcinków dróg

Budowa dróg przyspiesza. W tym roku ma zostać oddane do użytku 400 km nowych odcinków. Na koniec 2017 roku sieć dróg szybkiego ruchu będzie liczyła ponad 3,4 tys. km, a

Inwestowanie 0 Comments

Małe i średnie firmy w najlepszej kondycji od lat. Konieczne jednak inwestycje w innowacje i eksport

Mikro-, małe i średnie firmy są w najlepszej kondycji od lat – oceniają przedstawiciele Banku Zachodniego WBK na podstawie portfela kredytowego. Sektor ten jest siłą napędową gospodarki – 1,7 mln tego typu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź