Będzie lepiej, ale na inwestycje trzeba zaczekać – twierdzą polscy przedsiębiorcy

Będzie lepiej, ale na inwestycje trzeba zaczekać – twierdzą polscy przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy wciąż nie tryskają optymizmem, ale jest znacznie lepiej niż w I kwartale tego roku.  Wg danych z Instytutu Keralla Research wskaźnik nastrojów KERNA w II kwartale 2015r.  poprawił się o blisko 8 punktów.

Malejący pesymizm, tak można by określić ostatnie wyniki badań nastrojów KERNA. W drugim kwartale br. wskaźnik podniósł się z poziomu -62,48 do -54,51. Różnicę przypisuje się głównie spodziewanemu wzrostowi wolumenów sprzedaży w nadchodzących okresach.

Sytuację ekonomiczną przedsiębiorstwa w kolejnym kwartale optymistycznie ocenia 35,5% badanych. To wynik wyższy od poprzedniego o 7 punktów procentowych. Izabella Młynarczyk, analityk rynku Keralla Research podkreśla, że tendencja wzrostowa utrzymuje się już trzeci pomiar z rzędu. Większa liczba przedsiębiorców niż dotychczas liczy też na poprawę sytuacji gospodarczej kraju, obecnie ta grupa stanowi blisko 27% badanych.

Jednocześnie mniej firm, bo tylko 12%, zakłada pogorszenie swojej kondycji, a 23,2% negatywnie ocenia przyszłą sytuację gospodarczą Polski. W I kwartale pesymistycznie rozwój gospodarki kraju oceniało blisko 28% firm.

Poprawa nastrojów wśród przedsiębiorców niestety nie przekłada się na chęć do inwestowania. INDEX ZAIR wskazuje na obniżający się poziom zakupów dokonywanych przez MŚP. W II kwartale 2015r. wskaźnik inwestycji wyniósł -72,5 i jest niższy o 8,1 punktów od wskaźnika w kwartale poprzedzającym.

Niską skłonność do inwestowania Izabella Młynarczyk, analityk rynku Keralla Research, tłumaczy presją na niższe ceny i tym samym niższą marżą, o której poinformowali badani już w poprzednim odczycie, co spowodowało, że biznes w wielu branżach prowadzono niemal na progu rentowności. Przewiduje się, że firmy MŚP raczej będą ukierunkowane na zwiększenie wyników sprzedaży niż działalność inwestycyjną. Z odczytów wartości subindeksów można wnioskować, że przedsiębiorstwa nie planują lokować środków w maszyny i urządzenia, technologie, nieruchomości, marketing, czy zwiększenie kompetencji. Na tym tle wyróżnia się jedynie wynik dotyczący obszaru zatrudnienia, tu wskaźnik inwestycji wzrósł o 4,7 punktu w stosunku do minionego kwartału i obecnie wynosi 35,9 punktów.

Previous Aplikacja mobilna bez umiejętności programowania? Właśnie ruszył projekt PoqAd
Next Nowoczesne biura głównie dla sektora BPO/SSC

Może to Ci się spodoba

Inwestowanie 0 Comments

Coraz więcej firm decyduje się na programy lojalnościowe

Firmy coraz częściej angażują się w programy lojalnościowe. To sposób na budowę trwałych relacji z klientami w oparciu o dogłębną analizę ich potrzeb oraz dopasowanie do nich swojej oferty. Dzięki temu rośnie też popularność takich

Inwestowanie 0 Comments

Do Warszawy przyjechało kilka tysięcy inwestorów i globalnych koncernów

Polski ekosystem wspierający start-upy i innowacyjne przedsięwzięcia wciąż się rozwija. Kluczowa jest dla niego wymiana doświadczeń z dojrzałymi rynkami jak USA czy Izrael, czerpanie z tamtejszych wzorców i dostosowywanie ich do wschodnioeuropejskich realiów. Temu służy

Inwestowanie 0 Comments

Krajowa branża motoryzacyjna ze świetnymi wynikami

Polska branża motoryzacyjna ma za sobą najlepszy rok w historii, a pierwsze miesiące tego roku dają nadzieję na jeszcze lepsze wyniki. Pomóc mogą w tym kolejne dwie fabryki zagranicznych gigantów, które powstają

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!