Akty notarialne – czym są, do czego służą i kto je sporządza?

Akty notarialne – czym są, do czego służą i kto je sporządza?

Jeśli chodzi o prawo, wielu obywateli nie zna obowiązujących przepisów i wszelkich zmian, jakie są w nich wprowadzane – czasem to błąd, ponieważ niewiedza nie zwalnia od ewentualnej kary, jednak na szczęście w każdej chwili możemy się zwrócić do specjalnie w tym celu wykwalifikowanych osób, czyli doradców prawnych. Są oni wykształceni w tym kierunku, a ponadto stale poszerzają swoją wiedzę – muszą również być na bieżąco jeśli chodzi o wszelkie, wprowadzane zmiany. W trakcie swojego życia można się w różny sposób zetknąć z koniecznością udania się do prawnika, jednak najczęściej ludzie udają się do niego po akty notarialne. To urzędowe dokumenty, które potwierdzają dokonanie określonej czynności prawnej – a to potwierdzenie jest wymagane do przedstawienia w konkretnych instytucjach i bez nich nie można pozwolić sobie na podjęcie jakichś dalszych kroków. Czym dokładnie są takie akty notarialne, do czego mogą służyć i kto je konkretnie sporządza? Wyjaśniamy zainteresowanym!

Akty notarialne – co to takiego?

Akty notarialne to dokumenty urzędowe, będące potwierdzeniem dokonania jakiejś określonej czynności prawnej. Akt notarialny jest to także jedna z jej szczególnych form. Istnieją sytuacje, kiedy akt notarialny musi być sporządzony z uwagi na obowiązujące przepisy, ale i takie sytuacje, kiedy nie ma podobnej potrzeby, jednak z jakiegoś powodu pragną tego obie strony – żeby mieć potwierdzenie, że coś się wydarzyło i zostało poprawnie, zgodnie z prawem przeprowadzone. Warto zwrócić uwagę jak wielką siłę ma podobny dokument – jego brak sprawia czasem, że dana czynność jest nieważna, nawet jeśli teoretycznie została ona przeprowadzona. Na przykład jeśli ktoś zakupił daną nieruchomość, ale nie został sporządzony żaden dokument, który to potwierdza, tak naprawdę nie jest ona własnością danego nabywcy – nic się bowiem nie zmieniło w papierach i widnieje w nich nadal poprzedni właściciel.

Akty notarialne – po co się je wystawia?

Akty notarialne wystawiane są w celu potwierdzenia, że dana czynność prawna miała miejsce. Istnieje szereg informacji, jakie ów dokument musi zawierać, aby mógł zostać uznany za prawdziwy. Nie wszystkie czynności wymagają takiego potwierdzenia, jednak takich sytuacji jest wiele – na przykład oświadczenie darczyńcy przy umowie darowizny, albo umowa o przedłużenie wieczystego użytkowania.

„Wszystkie czynności, podejmowane przez notariusza mają charakter dokumentu urzędowego. Należy pamiętać, że notariusze nie wykonują usług adwokackich, natomiast mogą świadczyć niektóre usługi zastrzeżone dla sądów, jak np. sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia” – krakowskinotariusz.pl.

Akty notarialne – kto je sporządza? 

Warto wiedzieć, że akty notarialne sporządza notariusz – czyli prawnik, powołany w tym celu specjalnie przez ministra sprawiedliwości. Oryginały takich aktów notarialnych są zawsze przechowywane w kancelarii notarialnej, dzięki czemu nie ma obawy, że kiedy zniknie oryginał, nie będzie dowodu, że dana czynność prawna miała miejsce. Jeśli ktoś dla prowadzenia dalszych działań będzie potrzebował konkretnego dokumentu, otrzyma od notariusza jego odpis. Takie wypisy aktu notarialnego mają moc oryginałów – są bowiem ich dokładnym powtórzeniem. Praca notariusza jest zatem bardzo odpowiedzialna i powinna być wykonywana z należytą uwagą.

Artykuł zewnętrzny, http://wirtualnynotariusz.pl/

Previous Nowe technologie zrewolucjonizują handel. Większość sklepów planuje inwestycje w innowacyjne rozwiązania
Next Zaangażowanie Polaków w pracę systematycznie spada

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Korupcja coraz mniejszym problemem w polskim biznesie

20 proc. kadry zarządzającej w polskich firmach uważa, że korupcja jest powszechnym zjawiskiem na polskim rynku – wynika z 15. Światowego Badania Nadużyć Gospodarczych firmy EY. To znacznie mniej, niż wynosi średnia

Wiadomości 0 Comments

Tylko nieco ponad miesiąc został do wejścia w życie przepisów o ochronie danych osobowych

Do wejścia w życie RODO, przepisów o ochronie danych osobowych, został już nieco ponad miesiąc. Dla firm nie będzie już okresu przejściowego na dostosowanie się do wymagań rozporządzenia – od 25 maja nowe

Nieruchomości 0 Comments

Program Mieszkanie dla Młodych kompletną porażką

Osoby, które chcą skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych muszą wybierać lokum, które znajduje się na obrzeżach miasta. W innym wypadku nie spełnią warunków umownych unijnego rozwiązania i nie otrzymają

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!