Agregat wody lodowej – działanie i zastosowanie

Agregat wody lodowej – działanie i zastosowanie

Ceny energii elektrycznej, jak i innych surowców, także tych naturalnych ciągle rosną. Ponadto coraz częściej zwraca się także uwagę na kwestie ekologiczne. Dlatego nie powinniśmy być zdziwieni, iż sukcesywnie rośnie również zainteresowanie nowocześniejszymi rozwiązaniami w zakresie klimatyzacji, które połączą w sobie rozwiązania ekologiczne i ekonomiczne. W taki nurt wpisują się też takie rozwiązania, w których wykorzystuje się wodę lodowa. To dosyć tania, a zarazem ciekawa alternatywa dla klimatyzacji freonowych.  

Czym jest instalacja wody lodowej?

Zasadniczo ten rodzaj instalacji nie różni się znacząco od klasycznie stosowanych systemów ogrzewania. Różnica będzie taka, iż zasilanie nie jest wodą gorącą, ale wręcz przeciwnie zimną i dlatego nazywa się ją wodą lodową. Rozprowadzana będzie ona za pośrednictwem systemu rur od źródła do odbiorników. Zwykle źródłem zimnej wody jest agregat wody lodowej.

Co można nazwać agregatem wody lodowej?

Najważniejsze zadanie agregatu wody lodowej to odprowadzanie ciepła z cieczy. Takie rozwiązanie może być zastosowane w klimatyzacji w chwili dostarczenia cieczy albo powietrza o niskiej temperaturze, agregat pomaga w utrzymywaniu pożądanych technologicznych procesów.

Agregat wody lodowej w klimatyzacji

Woda lodowa dociera do wentylatorowych wymienników ciepła albo też do innych urządzeń końcowych, po zagrzaniu wody w wymienniku, powraca ona do agregatu. Takie rozwiązanie znajduje swoje zastosowanie w przemyśle.

„Agregaty wody lodowej to urządzenia, które odprowadzają ciepło z cieczy. Znajdują one szerokie zastosowanie w klimatyzacji i przemyśle, dostarczając powietrze lub ciecz o odpowiednio niskiej temperaturze do utrzymywania konkretnych procesów technologicznych”. – źródło: https://energycool.pl/produkty/wytwornica-wody-lodowej-chiller/

Ciecz jest chłodzona w parowniku z użyciem pomp dystrybucyjnych, a później jest przesyłana do chłodnic. Chłodnice wykorzystuje się w przemyśle zajmującym się tworzywami sztucznymi, na przykład w rozdmuchu albo w przebiegu wtrysku. Wykorzystuje się je również celem schłodzenia stacji energii elektrycznych albo zasilaczy. Warto podkreślić również, iż agregaty wykorzystywane do celów przemysłowych są na ogół scentralizowane, jedne albo też kilka agregatów w czasie wytwarzania wybranej mocy generuje płyn, który umożliwia utrzymywanie niskiej temperatury.

Jakie zalety i wady ma agregat wody lodowej ze skraplaczem, który chłodzony jest powietrzem?

Jest to bardzo korzystne rozwiązanie jeśli chodzi o finanse, a ponadto najczęściej wybierane. Urządzenie zajmuje także niewiele miejsca, zaś koszty inwestycji są dosyć niskie, taki agregat jest też bardzo wydajny. Możemy zdecydować się na model z wbudowanym hydraulicznym modułem. Jeśli chodzi o wady takiego rozwiązania to można wśród nich wymienić ograniczoną temperaturę powietrza, które znajduje się w pobliżu systemu, jak i ograniczony zasięg temperatury funkcjonowania urządzenia.

Zalety i wady agregatu wody lodowej wraz ze skraplaczem, który chłodzony jest cieczą

Urządzenie musi zostać umieszczone na zewnątrz budynku. Może zostać rozdzielone z pozostałymi elementami agregatu. Dzięki niewielkim rozmiarom, system ten nie zajmie zbyt dużo miejsca. Jest to rozwiązanie, które odznacza się dużą wydajnością energetyczną, zaś hałas który generuje w czasie pracy jest naprawdę niewielki. Wadą tegoż rozwiązania są większe koszty inwestycyjne, aniżeli w wypadku agregatów że skraplaczem, który chłodzony jest powietrzem.

Previous Czym kierować się podczas zakupu złota inwestycyjnego?
Next Koronawirus? Bonus od szefa zyska nowe oblicze!

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Wypadki przy pracy i choroby zawodowe kosztują budżet państwa 20 mld rocznie

Co roku w Polsce w wypadkach przy pracy ginie 300 osób, a blisko 500 doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu. Na choroby zawodowe rocznie cierpi 2 tys. pracowników. Wiąże się to z osobistymi tragediami

Wiadomości 0 Comments

Do 2020 roku wydatki firm na nowoczesne rozwiązania IT przekroczą 500 mld dol

Proces przechodzenia przedsiębiorstw na rozwiązania cyfrowe następuje coraz szybciej. Aby utrzymać się na rynku, niebawem każda firma będzie musiała się przekształcić, przynajmniej częściowo, w spółkę software’ową. Eksperci podkreślają, że bardzo wzrośnie

Wiadomości 0 Comments

Co jest ważne, przy zakupie suszarki do rąk?

Zamierzasz kupić swoją pierwszą suszarkę do rąk, ale kompletnie nie wiesz na co zwrócić uwagę i co jest ważne w tego typu urządzeniach? Chcemy ci pomóc i wskazać kilka ważnych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź