Agregat wody lodowej – działanie i zastosowanie

Agregat wody lodowej – działanie i zastosowanie

Ceny energii elektrycznej, jak i innych surowców, także tych naturalnych ciągle rosną. Ponadto coraz częściej zwraca się także uwagę na kwestie ekologiczne. Dlatego nie powinniśmy być zdziwieni, iż sukcesywnie rośnie również zainteresowanie nowocześniejszymi rozwiązaniami w zakresie klimatyzacji, które połączą w sobie rozwiązania ekologiczne i ekonomiczne. W taki nurt wpisują się też takie rozwiązania, w których wykorzystuje się wodę lodowa. To dosyć tania, a zarazem ciekawa alternatywa dla klimatyzacji freonowych.  

Czym jest instalacja wody lodowej?

Zasadniczo ten rodzaj instalacji nie różni się znacząco od klasycznie stosowanych systemów ogrzewania. Różnica będzie taka, iż zasilanie nie jest wodą gorącą, ale wręcz przeciwnie zimną i dlatego nazywa się ją wodą lodową. Rozprowadzana będzie ona za pośrednictwem systemu rur od źródła do odbiorników. Zwykle źródłem zimnej wody jest agregat wody lodowej.

Co można nazwać agregatem wody lodowej?

Najważniejsze zadanie agregatu wody lodowej to odprowadzanie ciepła z cieczy. Takie rozwiązanie może być zastosowane w klimatyzacji w chwili dostarczenia cieczy albo powietrza o niskiej temperaturze, agregat pomaga w utrzymywaniu pożądanych technologicznych procesów.

Agregat wody lodowej w klimatyzacji

Woda lodowa dociera do wentylatorowych wymienników ciepła albo też do innych urządzeń końcowych, po zagrzaniu wody w wymienniku, powraca ona do agregatu. Takie rozwiązanie znajduje swoje zastosowanie w przemyśle.

„Agregaty wody lodowej to urządzenia, które odprowadzają ciepło z cieczy. Znajdują one szerokie zastosowanie w klimatyzacji i przemyśle, dostarczając powietrze lub ciecz o odpowiednio niskiej temperaturze do utrzymywania konkretnych procesów technologicznych”. – źródło: https://energycool.pl/produkty/wytwornica-wody-lodowej-chiller/

Ciecz jest chłodzona w parowniku z użyciem pomp dystrybucyjnych, a później jest przesyłana do chłodnic. Chłodnice wykorzystuje się w przemyśle zajmującym się tworzywami sztucznymi, na przykład w rozdmuchu albo w przebiegu wtrysku. Wykorzystuje się je również celem schłodzenia stacji energii elektrycznych albo zasilaczy. Warto podkreślić również, iż agregaty wykorzystywane do celów przemysłowych są na ogół scentralizowane, jedne albo też kilka agregatów w czasie wytwarzania wybranej mocy generuje płyn, który umożliwia utrzymywanie niskiej temperatury.

Jakie zalety i wady ma agregat wody lodowej ze skraplaczem, który chłodzony jest powietrzem?

Jest to bardzo korzystne rozwiązanie jeśli chodzi o finanse, a ponadto najczęściej wybierane. Urządzenie zajmuje także niewiele miejsca, zaś koszty inwestycji są dosyć niskie, taki agregat jest też bardzo wydajny. Możemy zdecydować się na model z wbudowanym hydraulicznym modułem. Jeśli chodzi o wady takiego rozwiązania to można wśród nich wymienić ograniczoną temperaturę powietrza, które znajduje się w pobliżu systemu, jak i ograniczony zasięg temperatury funkcjonowania urządzenia.

Zalety i wady agregatu wody lodowej wraz ze skraplaczem, który chłodzony jest cieczą

Urządzenie musi zostać umieszczone na zewnątrz budynku. Może zostać rozdzielone z pozostałymi elementami agregatu. Dzięki niewielkim rozmiarom, system ten nie zajmie zbyt dużo miejsca. Jest to rozwiązanie, które odznacza się dużą wydajnością energetyczną, zaś hałas który generuje w czasie pracy jest naprawdę niewielki. Wadą tegoż rozwiązania są większe koszty inwestycyjne, aniżeli w wypadku agregatów że skraplaczem, który chłodzony jest powietrzem.

Previous Czym kierować się podczas zakupu złota inwestycyjnego?
Next Koronawirus? Bonus od szefa zyska nowe oblicze!

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Ponad połowa firm zatrudnia cudzoziemców

W Polsce brakuje pracowników o odpowiednich kwalifikacjach i dlatego pracodawcy chętnie zatrudniają obcokrajowców – przede wszystkim z Ukrainy. Powód ten wymienia jako przyczynę zabiegania o zagranicznych specjalistów 100 proc. firm, które o to zapytano. Tylko

Wiadomości 0 Comments

Numizmatyka – kto na tym zarabia?

Złote i srebrne numizmaty, repliki monet, medale patynowane – producenci wyrobów kolekcjonerskich prześcigają się z ofertą, proponując różnorodne wyroby, często w nietypowych kształtach. Dla wielu zbieranie numizmatów to hobby, dla

Wiadomości 0 Comments

Samozatrudnieni chętniej korzystają z ubezpieczeń niż pracownicy na etacie

Rezerwa na pokrycie ewentualnych kosztów leczenia, niepozostawanie ciężaru finansowego dla najbliższych w razie niemożności wykonywania pracy czy zabezpieczenie na emeryturę – to powody, dla których Polacy wykupują dodatkowe ubezpieczenia. Ich podejście jest jednak

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź